שתף קטע נבחר

יורטו 4 רקטות ששוגרו מסוריה, פיצוצים בדמשק

ירי מסוריה, לראשונה אחרי כחצי שנה: ב-4:52 נשמעה אזעקה בגולן ובגליל העליון, ואחר כך מסר צה"ל כי זוהו 4 שיגורים, וכיפת ברזל יירטה אותם. הערכה: ירי איראני מאזור דמשק. במקביל: דיווחים על פיצוצים בשדה התעופה בדמשק. הבוקר: הלימודים כסדרם בצפון

ירי מסוריה לשטח ישראל, אחרי תקופה ארוכה של שקט בגזרה: בשעה 4:52 לפנות בוקר נשמעה אזעקה ביישובים בגולן ובגליל העליון, וכעבור כחצי שעה מסר צה"ל כי זוהו ארבעה שיגורים משטח סוריה לעבר שטח ישראל שיורטו על-ידי לוחמי כיפת ברזל. בצה"ל מסרו כי ככל הנראה אין נפילות בשטח ישראל. על פי ההערכה הירי בוצע על ידי כוחות איראניים מאזור דמשק, באמצעות רקטות לטווח בינוני של כ-50 ק"מ.

 

ירי איראני וחזרה לעמימות / פרשנות של רון בן ישי

 

האזעקה נשמעה במושב שאר ישוב ובקיבוצים דן, דפנה, כפר סאלד ושניר שבגליל העליון, וכן בנמרוד, מסעדה, עין קנייא, מג'דל שמס ונווה אטי"ב שבצפון הגולן. בכמה יישובים, בהם אלרום ואודם, תושבים נכנסו לממ"דים אף שלא שמעו אזעקה, מאחר וקיבלו התרעה באפליקציה של פיקוד העורף. כמה דקות אחר כך דווח בסוריה כי ארבעה פיצוצים נשמעו ברחבי שדה התעופה של דמשק. לפי דיווח של רשת ספוטניק בערבית, מערכות ההגנה האווירית הסוריות פעלו נגד יעדים עוינים בדרום המדינה.

רמת הגולן הבוקר (צילום: אביהו שפירא )
רמת הגולן, הבוקר(צילום: אביהו שפירא )

רמת הגולן הבוקר (צילום: אביהו שפירא )
(צילום: אביהו שפירא )

 

 

 

 

 

ראשי המועצות האזוריות גולן וגליל עליון פנו לתושבים וציינו כי אין הנחיות מיוחדות בעקבות הירי מסוריה, ולא אותרו נפילות בשטח ישראל. חרף הירי, הלימודים הבוקר בצפון יתקיימו כסדרם וגם החקלאים מורשים לעבוד כרגיל באזורים הסמוכים לגבול. בעקבות ההתפתחויות יקיים הבוקר שר הביטחון נפתלי בנט התייעצות ביטחונית עם הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, ועם בכירי מערכת הביטחון בקריה שבתל אביב.

 

המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם טען כי "ישראל תקפה באמצעות טילים אתרים בדרום דמשק, שבוע בלבד לאחר ההתקפה הישראלית הקודמת". לטענתם, הפיצוצים שנשמעו בקרבת שדה התעופה בדמשק הם "תוצאה של תקיפה ישראלית באמצעות חמישה טילים לעבר מוצבים שנמצאים דרומית ודרום-מערבית לדמשק. מנגנוני ההגנה האווירית הסוריים הצליחו ליירט חלק מהטילים, ואילו חלקם הגיעו ליעדם. גורמים מסרו למרכז המעקב כי ישראל תקפה את המוצבים שמהם שוגרו ארבעת הטילים לעבר רמת הגולן".

 

לפי פרסומים זרים, ישראל לא תקפה בסוריה ובעיראק זה שבועות ארוכים. בשבוע האחרון נרשמה תנועה אווירית ערה של מטוסי תובלה בין טהרן לדמשק, כשבמקביל נמשכו ההתרעות בצה"ל על פיגוע שמתכנן כוח קודס האיראני נגד יעד ישראלי בצפון. כמה שעות לפני הירי פורסמו ב"פוקס ניוז" תמונות לוויין בהן נראית בנייה אינטנסיבית בבסיס האיראני "אימאם עלי" בגבול עיראק-סוריה, בסיס שלפי מקורות זרים הותקף בעבר כמה פעמים על ידי ישראל.

שיגור מערכת הגנה אווירית סורית ()
שיגור מסוריה, בשנה שעברה

בסיס אימאם עלי ומעבר הגבול האיראני באלבוכמאל בשלבי בניה מתקדמים לקראת מבצוע (צילום: ImageSat International (ISI),)
הבנייה הנרחבת בבסיס "אימאם עלי"(צילום: ImageSat International (ISI),)

 

 

האזעקה האחרונה בצפון שלא הייתה התרעת שווא אירעה לפני קרוב לחצי שנה. זו גם כמובן הפעם הראשונה שבה נשמעה אזעקה בצפון מאז סבב ההסלמה בגבול עזה, שהסתיים בהפסקת אש עם הג'יהאד האיסלאמי.

 

אותה הסלמה החלה עם חיסולו של מפקד הג'יהאד האיסלאמי בעזה בהא אבו אל-עטא, במקביל לדיווחים זרים על ניסיון לחיסולו בדמשק של סגן מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי, אכרם עג'ורי. אתמול הודיעה ארצות הברית בהחלטה דרמטית כי ההתנחלויות אינן מנוגדות לחוק הבינלאומי, ומיד אחר כך פרסמה אזהרת מסע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
רמת הגולן, הבוקר
צילום: אביהו שפירא
מומלצים