שתף קטע נבחר

בכיר הרשות עריקאת מזהיר: החלטת ארה"ב על ההתנחלויות פותחת דלת לשערי הגיהינום

יום לאחר שפומפאו הכריז כי ההתנחלויות ביו"ש לא מנוגדות לחוק הבינ"ל, טען מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף בריאיון לאולפן ynet כי הצעד עלול להוביל לאלימות: "הממשל האמריקני מאפשר הרג ילדים בשכונה שלך ושלי"

 

 

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת מזהיר כי החלטת ממשלו של דונלד טראמפ כי ההתנחלויות ביהודה ושומרון אינן מנוגדות לחוק הבינלאומי עלולה להצית אלימות באזור. "ההחלטה הזאת סוגרת את הדלת לשלום ופותחת את הדלת לקיצוניות, טרור, שחיתות ואלימות. היא פותחת את הדלת לשערי הגיהינום", אמר הבוקר (יום ג') עריקאת בריאיון לאולפן ynet.

 

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו הודיע אמש כי ארצות הברית תרכך את עמדותיה לגבי ההתנחלויות בגדה המערבית. פומפאו דחה בהודעתו חוות דעת משפטית של מחלקת המדינה מ-1978, שקבעה כי מדובר בהתנחלויות אזרחיות בשטחים כבושים - דבר שמנוגד לחוק הבינלאומי.  

 

בישראל מיהרו לברך את האמריקנים, וראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהתייחסו להחלטה כי "מדובר ביום היסטורי, ממשל טראמפ שם קץ לשקר". ואולם, בקרב הפלסטינים נשמעו תגובות זועמות. דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר בתגובה כי ההצהרה האמריקנית "מנוגדת לחוק הבינלאומי".

 

 

ברקע ההכרזה ופרסום אזהרת המסע של שגרירות ארה"ב לאזרחיה השוהים בירושלים, רצועת עזה ויהודה ושומרון "לנקוט משנה זהירות ולהיות ערניים מניסיונות לפגוע באזרחים ובמתקנים אמריקניים", אמר בכיר הרשות עריקאת: "אני חושש שלצעד הזה תהיה השפעה ישירה בפתיחת דלת לאלימות".

 

- ההצהרה של פומפאו היא חלק מהמאמץ להביא לבחירה נוספת של נתניהו?

"אני חושב שהם עשו ככל שביכולתם. הם מנהלי הקמפיין האמיתיים של מר נתניהו. אם זה בעניין הגולן ואם זה בעניין ירושלים, האמירה 'לא' לפתרון שתי המדינות. בסופו של יום הציבור הישראלי יבחר מי יהיה ראש הממשלה. אם הם ירצו לשבת איתנו למשא ומתן - הם יודעים מה לעשות. עכשיו פומפאו וטראמפ לא מעוניינים להמשיך בתהליך, לא  מכירים בהסכמים שנחתמו. נתניהו לא רוצה שתי מדינות, נתניהו רוצה לשמור על הסטטוס-קוו".

 

- אז אתה לא מופתע מהצעד הזה.

"כבר אמרתי לך בריאיון בעבר כשדיברת איתי על 'עסקת המאה', ואני אמרתי לך שהעסקה של המאה תהיה שירושלים בירת ישראל, ההתנחלויות יהיו חוקיות, לא יהיו שתי מדינות והפלסטינים יהיו חייבים להסכים לחיות תחת ההגבלות הישראליות ואפילו להודות על כך לאלוהים. ב-2017 הנשיא שלי נפגש עם טראמפ ארבע פעמים בסך הכול. אנחנו הבנו כבר מי האיש".

"הפלסטינים יצטרכו אפילו להודות על כך לאלוהים". עריקאת (צילום: AP) (צילום: AP)
"הפלסטינים יצטרכו אפילו להודות על כך לאלוהים". עריקאת(צילום: AP)

- נראה שיש קונצנזוס בנוגע להסכם עתידי, שישראל תקבל ריבונות על מה שמוגדר גושי ההתיישבות. למה להילחם כל כך קשה נגד האמריקנים?

"אז אנחנו נצטרך לקבל את השליטה הישראלית במקומות אלה וירושלים תישאר הבירה?"

 

- אנחנו מדברים על קונצנזוס בינלאומי.

"היחידים שיכולים לעשות שלום הם הישראלים והפלסטינים. האמריקנים אולי יישבו סביב השולחן, אבל הם כבר הדירו את עצמם מהתפקיד שלהם בתהליך השלום. אולי אתם יכולים לעשות איתם שלום, אולי אתם יכולים להציב פסל של טראמפ בתל אביב, אבל מבחינת הפלסטינים טראמפ הדיר את עצמו מכול תפקיד בתהליך הזה.

 

"הבעיות שלי והמשא ומתן שלי צריכים להיות מול ישראל. אם אתה אומר שההתנחלויות וירושלים הם של ישראל, אז למה אתה צריך לדון איתי? אתה רוצה להכתיב לי מה לעשות. תעצרו את ההתנהגות הזאת. כשאתם רוצים לשבת מסביב לשולחן, אף אחד לא מונע מכם להעלות כל סוגיה".

 

- אז התקווה שלך היא שהנשיא טראמפ לא ייבחר שוב לנשיאות.

"לא. הסוגיה האמיתית עבורי היא שישראל תבחר ממשלה שתפעל למען האינטרס הישראלי, כי האינטרס הישראלי האמיתי הוא לסיים את הכיבוש על הפלסטינים".

 

- ההצהרה הזאת מקרבת אותנו למלחמה?

"ברגע שאתה סוגר את הדלת בפני החוק הבינלאומי, אתה בעצם סוגר את הדלת לפתרון הבעיות באמצעים לא אלימים, כי ההתפתחויות האמיתיות ב-50 השנים האחרונות הן שהקונפליקטים נפתרים באמצעים לא אלימים. עכשיו בא הממשל האמריקני ומאפשר הרג ילדים בשכונה שלך ובשכונה שלי. הוא פשוט אומר לישראלים 'לא צריך משפט, פשוט לקחו וקחו'. אני חושש שלצעד הזה תהיה השפעה ישירה בפתיחת דלת לאלימות, ואני חושב שכל מדיניות השלום במזרח התיכון נפגעת כתוצאה מהפעולות של טראמפ".

 

גינויים במדינות ערב

במקביל, במדינות ערב ממשיכים לגנות את ההחלטה האמריקנית. משרד החוץ של מצרים מסר כי "ההתנחלויות הישראליות בשטחי הגדה אינן חוקיות והן מפרות את החוק הבינלאומי".

 

מזכ"ל הליגה הערבית אחמד אבו אל-רייט אמר כי השינוי בעמדה האמריקנית עלול להוביל ללגיטימציה של האלימות הישראלית נגד התושבים הפלסטינים. לדבריו, הצעד מבטל כל הזדמנות לכינון שלום יציב ולסיום הכיבוש הישראלי בעתיד הקרוב.

 

אבו אל-רייט הוסיף כי שינוי העמדה של האמריקנים מסיר את ארה"ב מעמדתה ככוח בינלאומי שמכבד את החוק הבינלאומי ופועל על מנת לממש אותו.

 

בהכנת הידיעה השתתף דניאל סלאמה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים