שתף קטע נבחר

נתניהו וגנץ ייפגשו הערב ב-22:00 וידונו בשאלת הרוטציה

פגישה לילית, 26 שעות לפני שיפקע המנדט של גנץ. ראשי הליכוד וכחול לבן ייוועדו הערב. קודם לכן ייפגשו גנץ ולפיד. נתניהו לחברי בלוק הימין: לחץ על ליברמן להסכים לשמירת הסטטוס קוו. צוותי המו"מ של הליכוד וכחול לבן נועדו אחר הצהריים

מפגש לילי בין ראשי הליכוד וכחול לבן, 26 שעות לפני שיפקע המנדט של בני גנץ להקמת ממשלה בראשותו: בהודעה משותפת לליכוד ולכחול לבן, שפורסמה היום (ג') בצהריים, נאמר כי הערב בשעה 22:00 ייפגשו ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ במשרד ראש הממשלה בירושלים. אחר הצהריים התכנסו צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן לפגישה שבה לא הושגה פריצת דרך. בני גנץ ויאיר לפיד ייפגשו לפני פגישת גנץ-נתניהו.

 

ביבי וגנץ בפגישת מו
נתניהו וגנץ. ייפגשו שוב הערב(צילום: אלעד מלכה)

 

נתניהו ערך שיחה עם חברי בלוק הימין, ואמר להם כי יש עדיין מחלוקת על שאלת הרוטציה וכי בפגישה בינו לבין גנץ ידונו בכך. עוד אמר להם כי הוא מנסה לגרום לליברמן להסכים לשמירה על הסטטוס קוו.

 

גורמים המעורים בפרטים אמרו כי השעות הקרובות יקבעו אם הפגישה בין נתניהו לגנץ תהיה שגרתית או דרמטית. בכחול לבן מבקשים לרכז את המאמצים בשעות הקרובות בערבויות שנתניהו ייתן לעניין הנבצרות. אחד האלמנטים שנמצאים על השולחן הוא חקיקה שתקבע את העניין. בליכוד בינתיים מתאמצים לחלץ מגנץ הצהרה שלפיה יסכים לשבת עם נתניהו. "בלי זה לא מתקדמים לשום מקום", אמרו בליכוד.

 

בכחול לבן הבהירו כי הם עדיין עומדים מאחורי הדרישה שנתניהו יוותר על גוש הימין ויבוא לנהל משא ומתן ישיר בשם הליכוד. ברשימה הוסיפו כי הם "עושים כל מאמץ כדי למנוע בחירות בפעם השלישית".

 

בשני הצדדים מתכוונים לרכז מאמץ כדי להגיע מחר לנשיא המדינה עם הודעה שהצליחו להרכיב ממשלה. על פי החוק, לאחר ההודעה הרשמית של גנץ על כך שהצליח להקים ממשלה עם נתניהו, יש תקופה של שבוע שבמהלכה צריך יו"ר הכנסת לקבוע מועד לישיבה במליאה שבה תיערך הצבעת אמון בממשלה החדשה. המועד המדויק נתון לשיקול דעתו של יו"ר הכנסת, אך זה צריך להיעשות בתוך שבעה ימים.

 

 

פגישת נתניהו-גנץ תתקיים לאחר שהבוקר נועד יו"ר הליכוד עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, כשעל הפרק הקמת ממשלת אחדות - ולא ממשלת ימין צרה. בהודעה משותפת לשתי המפלגות נאמר כי "הפגישה בין נתניהו וליברמן הייתה טובה ועניינית והשניים ימשיכו במאמצים להקמת ממשלת אחדות". העובדה שליברמן הוא זה שמתווך בין הצדדים מסייעת למשא ומתן. אתמול הודיע יו"ר ישראל ביתנו כי ימשיך במאמצים להקמת ממשלת אחדות עד מחר ב-12:00 בצהריים. לאחר מכן, אמר "כל אחד לנפשו".

 

האפשרויות המרכזיות שעליהן מדברים נכון לעכשיו הן ממשלת אחדות של הליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו, ואולי גם בצירוף שאר מפלגות הימין, בהתאם למתווה הנשיא ריבלין. אפשרות אחרת - שהסיכויים לה מועטים - היא ממשלת מיעוט בהשתתפות כחול לבן, המחנה הדמוקרטי, העבודה-גשר וישראל ביתנו, כשהרשימה הערבית המשותפת תתמוך בממשלה מבחוץ.

 

בנוסף קיימת אפשרות קלושה אחרת לממשלת מיעוט כזו שתכלול רק את כחול לבן, ישראל ביתנו והעבודה-גשר, כשהמחנה הדמוקרטי והרשימה המשותפת יתמכו מבחוץ. אפשרות נוסף היא ממשלת ימין צרה בהשתתפות הליכוד, חברי "בלוק הימין" וישראל ביתנו - אך זו תוקם רק אם החרדים וליברמן יגיעו להסכמות, ולאחר שהמנדט של גנץ יפקע.

 

בחצות הלילה שבין רביעי לחמישי ייגמר המנדט של גנץ. אם הוא לא יצליח להרכיב ממשלה, ישראל תיכנס לראשונה בתולדותיה למצב שבו כל ח"כ יכול לקבל את המנדט. לפי החוק, 61 חברי כנסת יכולים להתאחד ולחתום על מכתב לנשיא המדינה, שבו הם מבקשים ממנו להטיל את המנדט על אחד מהח"כים, בתנאי שהוא הסכים.

 

אם אכן תהיה הסכמה של 61 חברי כנסת על מועמד אחד, נשיא המדינה יעניק בתוך יומיים את המנדט לאותו ח"כ, שיצטרך להתחיל במשא ומתן בזק להרכבת הממשלה. לשם כך יינתנו לו שבועיים למשא ומתן, שלאחריהם, אם ייכשל, ישראל תצא למערכת בחירות שלישית ברציפות.


פורסם לראשונה 19/11/2019 13:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו וגנץ
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים