שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למה צריך אורגזמה נשית? | ברווז עיתונאי

  מגדילה את הסיכוי להכנס להריון? שריד מהעבר? לא ידוע, מה שבטוח זה שאם תתכחש לה, תשאר לבד

  ברווז עיתונאי: אורגזמה נשית (iStock)
  (iStock)

   

  שואל אותנו אביב: "אני זוכר שקראתי באיזה מקום שאין שום שימוש לאורגזמה הנשית. האם זה נכון?"

  ובכן, אביב, תלוי איך אתה מגדיר שימוש. בוא נגיד שאם תתכחש לצורך הזה אצלה, תמצא את עצמך די מהר בלי בת זוג, אז כנראה שזה משמש בשביל לסנן עצלנים.

   

  אבל אם אתה מתכוון לתפקיד ביולוגי, התשובה בגדול היא שאף אחד לא באמת יודע. המיניות האנושית היא עסק די מסובך ומוזר. אנחנו שונים מרוב עולם החי בהרבה מאוד בחינות. אין אצלנו תקופת ייחום, למשל, מה שהכריח את המין הגברי להמציא אלפי דרכים שונות לייצר אלכוהול. האורגזמה של הנקבות האנושיות היא דוגמה נוספת לשוני הזה. רק שהבנת התפקיד שלה די מסובכת, כי כמו שיודע כל נער זב חוטם, היא לא הכרחית בשביל להיכנס להיריון.

   

  אז למה כן צריך אותה? פה בעיקר יש לנו תיאוריות. רובן מגיעות מתחום האבולוציה ומנסות להסביר את הערך שבאורגזמה הנשית, האם היא נתנה או נותנת יתרון אבולוציוני כלשהו. יש שתי אסכולות עיקריות כשבאים לנסות לפענח את הנושא. הראשונה גורסת שלאורגזמה הנשית יש ערך אבולוציוני עכשווי. שהיא שרדה בימינו כי היא אכן נותנת יתרון אבולוציוני. האסכולה השנייה, לעומת זאת, סוברת שהאורגזמה הנשית היא בסך הכל ספיח מהעבר שלנו. משהו שפעם המין האנושי היה צריך, ונשאר שם רק משום שעוד לא הייתה לו הזדמנות להיעלם.

   

  אילו יתרונות יכלה לתת האורגזמה הנשית? יש לא מעט רעיונות בנושא, רובם לא מוכחים. למשל, רעיון אחד גורס שלאורגזמה יש יתרון בכך שהיא מגדילה את סיכויי הכניסה להיריון. לפי כמה מחקרים, נראה שגוף האישה שומר בתוכו את הזרע יותר זמן אם היא חוותה אורגזמה. מחקר מסוים מעלה אפילו שאורגזמה נשית מגדילה את הסיכוי להיכנס להיריון ב־15%, בכך שהיא גורמת לזרע "להישאב" בכיוון הרחם. רק אל תבנה על ההפך מזה ותחליט לגמור מהר במקום להשתמש בקונדום.

   

  מחקר אחר, גם הוא באותה קונספציה, מצא קשר מסוים בין האורגזמה הנשית למראה החיצוני של הגבר. לפי המחקר, ככל שהגבר נראה טוב יותר (לפי מדדים חיצוניים אובייקטיבים), האורגזמה של בת הזוג נעשית שכיחה וחזקה יותר. אם אורגזמה אכן מגדילה את הסיכוי של האישה להיכנס להיריון, כמו שהמחקר הקודם מצא, הרי שנשים יכולות להשתמש בה כאינדיקטור לבחירה של בן זוג בעל גנים טובים יותר. הגוף שלהן משתמש באורגזמה כדי "לבחור" את הזרע המוצלח יותר, זה שמגיע מגבר אטרקטיבי יותר. מצד שני, מחקר אחר טוען שנשים חוות יותר אורגזמות כאשר לגבר יש חוש הומור טוב. שזה מזל גדול בשביל המכוערים רצח שאחראים על כל הגאגים בעיתון.

   

  האופציה השנייה, והאולי קצת יותר מאכזבת, מדברת על כך שאורגזמה נשית היא בסך הכל שריד מהעבר. משהו שהייתה לו סיבה אבולוציונית שהיום כבר איננה תקפה. כמו התוספתן, למשל, רק ביותר מהנה ועם פחות סיכוי שיצטרכו לחתוך לך את הבטן בגללו. רעיון מוזר אך מאוד הגיוני הוא שמדובר בשריד מהמין הגברי דווקא. הדגדגן הוא למעשה בולבול קטן — הוא עשוי מאותה הרקמה שבעוברים זכרים מתפתחת לפין, בדיוק כמו ששק האשכים ושפתי הנרתיק החיצוניות מוצאם באותה רקמה. עכשיו תימנעו מהמחשבה הזאת בפעם הבאה שהלשון שלכם מתקרבת לאזור.

  הרעיון הזה נתמך גם על ידי העובדה שרוב הנשים מגיעות לאורגזמה מחיכוך הדגדגן ולא מחדירה. השאר, אגב, משקרות. מצד שני, נשים יכולות לגמור כמה פעמים מחיכוך הדגדגן. וזאת בניגוד אלינו בעלי הפינים, שנרדמים לפעמים עוד בחלק ההוא של הפורנו שמכיל עלילה.

   

  ואולי אורגזמה נשית אכן נדרשה בעבר לצורכי רבייה, אבל הצורך הזה הלך ונעלם עם הזמן. כך טוען מחקר שכנראה הוא העדכני ביותר בתחום. הבסיס הרעיוני הוא שבקרב חיות מסוימות, חולדות למשל, הביוץ לא סדיר אלא מותנה בהפרשה של הורמונים בגוף הנקבה. אצל בנות אדם, לעומת זאת, הביוץ הוא פשוט תופעה שקורית פעם בחודש, בדרך כלל כשאתה במילואים.

  הטענה של המחקר, בכל אופן, היא שבעבר הביוץ בקרב נשים לא היה חלק ממחזור שתלוי רק בזמן, אלא מותנה בהפרשה של הורמונים כמו אצל החולדות, והאורגזמה היא זו שהתניעה אותו. בכל מקרה, היום התרומה של אורגזמה נשית לרבייה נמוכה מאוד עד בלתי קיימת. אבל מכיוון שאנחנו בעל החיים היחיד שהפריד בין יחסי מין לרבייה, גם לרוב האורגזמות שלך אין שום משמעות בהקשר הזה. אז בחייאת, תפסיק להתקמצן ותן קצת יחס לבולבול הקטן ההוא שיש לה שם.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים