שתף קטע נבחר

מפקד חיל האוויר לשעבר עמוס לפידות הלך לעולמו בגיל 85

לפידות, מפקד חיל האוויר העשירי, ייצג את חיל האוויר בטקס קבלת מטוס ה-F16 הראשון בארצות הברית. במהלך שירותו הותקפה מפקדת אש"ף בטוניס ב-1985. האלוף יובא מחר למנוחות בבית העלמין ברמת השרון

 

עמוס לפידות (צילום: שלום בר טל )
עמוס לפידות (מימין) (צילום: שלום בר טל )

מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף עמוס לפידות, הלך היום (ד') לעולמו והוא בן 85. הוא יובא מחר למנוחות בבית העלמין ברמת השרון.

 

לפידות, שהיה המפקד העשירי של חיל האוויר, נולד ב-1934 בכפר סבא. הוא התגייס לחיל התותחנים, אך כעבור כמה חודשים התנדב לקורס טיס וסיים אותו כחניך מצטיין. בהמשך עבר קורס אימון מבצעי על מטוסי ספיטפייר בבסיס חיל האוויר ברמת דוד ובסיומו הוצב בטייסת מוסטנגים ובטייסת מטאורים - טייסת הסילון הראשונה והיחידה באותה תקופה בחיל האוויר. ב-1955 הוא הוצב בטייסת אוראגנים.

 

עמוס לפידות (צילום: שאול גולן)
עמוס לפידות (צילום: שאול גולן)

עמוס לפידות (צילום: שלום בר טל )
לפידות עם הנשיא לשעבר חיים הרצוג (צילום: שלום בר טל )

במשך 20 שנה הוא שירת בבסיס חיל האוויר בחצור. הוא החל את השירות כטייס צעיר וב-1975 סיים את תפקידו כמפקד הבסיס, בדרגת אלוף משנה. ב-1956 הוא השתתף במבצע קדש וליווה כטייס קרב את מטוסי הדקוטה שהצניחו לוחמים במעבר המתלה.

 

ב-1975 עבר לפידות למטה חיל האוויר, תחילה כראש להק מודיעין ואחר-כך כראש להק אוויר. בינואר 1980 ייצג לפידות את חיל האוויר בארה"ב, בטקס קבלת מטוס ה-F16 הראשון. הוא שהה שם לצורך לימודי תואר שני בהנדסת מערכות כלכליות באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה. ב-1981, כששב ארצה, התמנה לראש מינהלת תוכנית מטוס הלביא, נושא שייחס לו חשיבות רבה גם לאחר שהפך למפקד חיל-האוויר, בדצמבר 1982.

 

הישג חשוב של חיל-האוויר באותן שנים שבהן פיקד על החיל היה תקיפת מפקדת אש"ף בטוניס, באוקטובר 1985. בספטמבר 1987 העביר לפידות את הפיקוד על החיל לאביהו בן-נון, כשמאחוריו 164 גיחות מבצעיות. בספטמבר 1998 מונה לנשיא הטכניון בחיפה, תפקיד שבו כיהן כשלוש שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלום בר טל
עמוס לפידות
צילום: שלום בר טל
מומלצים