שתף קטע נבחר

בגלל הפלונטר הפוליטי: הוארכה כהונת לפיד ב"יש עתיד"

תקנון המפלגה קבע כי לאחר הבחירות לכנסת ה-22 יתקיימו פריימריז. בגלל המצב הפוליטי הסבוך החליטו במפלגה לשנות את התקנון

המבוי הסתום הפוליטי והעובדה שהכנסת ה-21 והכנסת ה-22 סיימו את חייהן מוקדם מהצפוי, הביאו את מפלגת "יש עתיד" לשינוי תקנון המפלגה כדי להאריך את כהונתו של יו"ר המפלגה יאיר לפיד.

 

 
 
ישיבת סיעה כחול לבן (צילום: אלכס קולומויסקי)
יאיר לפיד (צילום: אלכס קולומויסקי)

 

לפיד הקים את "יש עתיד" ועמד בראשה מאז 2012. תקנון המפלגה קובע, כי לפיד יכהן כיו"ר המפלגה עד לאחר סיום כהונתה של הכנסת ה-22. אולם המצב הפוליטי החריג הביא לפיזור הכנסת ה-21 זמן קצר לאחר השבעתה וכך צפוי כנראה גם לכנסת ה-22 אם לא תוקם ממשלה ב-21 הימים הקרובים. תקנון המפלגה קובע, כי לאחר הבחירות לכנסת ה-22 יתקיימו פריימריז לראשות מפלגת "יש עתיד", כאשר היו"ר המכהן לפיד יוכל להתמודד.

 

אם היו נערכים פריימריז, ספק אם מי מחברי "יש עתיד" היה בכלל מתמודד מול לפיד. כדי למנוע פריימריז החליטה הבוקר הנהלת המפלגה פשוט להאריך את כהונת היו"ר. מ"יש עתיד" נמסר בתגובה: "לאור המצב החריג של בחירות חוזרות וחוסר פעילות פרלמנטרית בכנסת ה-21 ובכנסת ה-22 יחד עם הקמת מפלגת כחול לבן, הוחלט ב'יש עתיד' להאריך את כהונת היו"ר ח"כ יאיר לפיד עד לסיום כהונת הכנסת ה-25, כולל. מדובר בהליך טכני לאור הנסיבות המיוחדות".

 

במקביל, גם בליכוד צפה ועלתה מחדש סוגיית קיום הפריימריז. עדיין לא ברור אם האם יאפשר ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו התמודדות מולו בפריימריז לראשות הליכוד, או שיוביל מהלך בוועדת החוקה של המפלגה כדי להימנע מכך? בליכוד מעריכים כי אם נתניהו יבקש להוביל מהלך לביטול הפריימריז, גדעון סער יתנגד. אף אחד לא רוצה להתמודד עכשיו, אמרו בליכוד, ולכן תלוי עד כמה סער יהיה עיקש בדרישתו וינהל מאבק לקיום פריימריז או יסתפק בהצהרות כדי לצאת ידי חובה. גורמים פוליטיים אמרו כי המאבק בין נתניהו וסער בנושא צפוי לגרור את התנועה למאבק פנימי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יאיר לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים