שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

בכחול לבן קוראים לנתניהו להתפטר, תמיכה חלקית בליכוד

המערכת הפוליטית הגיבה על ההחלטה הדרמטית להעמיד לדין את רה"מ. גנץ: "יום עצוב". ליברמן: "יום קשה לישראל". בכירי הליכוד הגיבו רק כעבור שעות. לוין: "זמן להתלכד". רגב: "בטוחה בחפותו". בנט: "לא מגיע לנתניהו". בעבודה מבטיחים לעתור לבג"ץ שיורה על נבצרות

 

 

 

החלטתו הדרמטית של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בגין שוחד ומרמה והפרת אמונים, עוררה הערב (יום ה') תגובות סוערות בכל רחבי הקשת הפוליטית.

 

בכחול לבן קראו לנתניהו להתפטר מתפקידו, ובליכוד היו שטענו כי מדובר ברדיפה ואף בניסיון להפיכה שלטונית. יש לציין כי בכירי הליכוד הקפידו לשמור על שתיקה, ואלו שכן הגיבו, דוגמת מירי רגב, זאב אלקין, יריב לוין, צחי הנגבי ואמיר אוחנה, עשו זאת לאחר כמה שעות מפרסום ההחלטה.

 

ההחלטות בעניין בנימין נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג)
ההחלטות בעניין בנימין נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)

בכחול לבן הגיבו מיד לאחר החלטתו של מנדלבליט בפרסום סרטון של נתניהו עצמו מתקופת אולמרט, בו הוא אומר כי "ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, אין לו מנדט מוסרי וציבורי לקבוע דברים כל כך גורליים למדינת ישראל". יו״ר סיעת כחול לבן ח"כ אבי ניסנקורן הודיע כי התחיל לפנות לסיעות בכנסת כדי שיחתמו עבור יו"ר המפלגה בני גנץ בניסיון להשיג רוב של 61 ח"כים. 

 

 

 

 

גנץ עצמו אמר הערב כי מדובר ב"יום עצוב מאוד למדינת ישראל", והוסיף: "יש לי אמון מלא בגורמי אכיפת החוק בראשות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. אני בטוח כי הם עושים את עבודתם נאמנה, ביושר ובמקצועיות. אין בישראל הפיכה שלטונית אלא התבצרות בשלטון". 

 

יאיר לפיד אמר כי "להודעת היועץ  יש רק משמעות אחת: בנימין נתניהו אינו יכול להמשיך לכהן כראש ממשלת ישראל". לדברי לפיד, "לא ייתכן שרה"מ יפציץ בלילה בסוריה ויילך בבוקר להתעמת עם ניר חפץ. לא ייתכן שמי שאחראי על מערכת החינוך של ילדינו יהיה נאשם בעבירות פליליות חמורות. לא ייתכן שמי שאמור להגן על המערכת המשפטית, משיקולים זרים, יאשים את המערכת המשפטית בשיקולים זרים. בעיקר לא ייתכן שהוא יגרור איתו מדינה שלמה לסחרור מסוכן שייגמר באלימות ובמשבר פנימי חסר תקדים".

 

גבי אשכנזי אמר כי "אני מקווה בשביל נתניהו ובשביל אזרחי ישראל שייצא זכאי, אבל אין ספק שכעת הוא צריך להתרכז בניהול המשפט שלו ולא בניהול המדינה". אשכנזי הוסיף: "העניינים המשפטיים של נתניהו משתקים את מדינת ישראל כבר שלוש שנים. ודי. הגיע הזמן להסקת מסקנות ולחשבון נפש. הגיע הזמן לשים את ישראל לפני נתניהו".

בני גנץ בהצהרה חשובה בגני התערוכה (צילום: אבי מועלם)
"ערב עצוב מאוד". בני גנץ (צילום: אבי מועלם)

משה (בוגי) יעלון אמר כי זהו "ערב עצוב, משום שהציפייה שלנו מההנהגה היא שתהיה נקייה, עם דוגמא אישית. במצב הזה ראש הממשלה נתניהו לא יכול להיות מועמד לראשות ממשלה יותר. אבל הערב הזה הוא גם תעודת כבוד למערכת משפט עצמאית, שעל אף שהיא תחת מתקפה בתקופה האחרונה, קיבלה החלטה נכונה, ללא פחד וללא מורא".  

 

בש"ס הביעו תמיכה בראש הממשלה: "אנו תומכים ומחזקים את ידיו של נתניהו, איש בעל זכויות עצומות בביטחון ובבניין מדינת ישראל. אדוני ראש הממשלה, אנו מאמינים ובטוחים שחפותך תוכח והצדק ייצא לאור, חזק ואמץ. זה יום קשה למדינת ישראל. אנו מתפללים שמדינת ישראל תצא מהמשבר הקשה חזקה ומאוחדת".

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי זהו "יום קשה למדינת ישראל. אנחנו צריכים לתת לטחנות הצדק לבצע את עבודתם ולתת לראש הממשלה את ההזדמנות להוכיח את חפותו בבית המשפט".

השר יריב לוין אמר כי "זאת שעת מבחן עבור כולנו". לדבריו, "מדובר בתיקים שלא היו צריכים להיפתח, בטענות שאין בהן אבק פלילי ושמקומן לכל היותר במישור האתי. ההליך כולו היה פסול, מזוהם מייסודו ונגוע לכל אורכו באכיפה בררנית ומפלה באופן קיצוני". ליון הוסיף: "זו העת להתלכד. אנו נשמור על שורות מאוחדות ונמשיך כאיש אחד להיאבק על דרכנו ועל האמת שלנו. אנחנו ננצח".

 

עיקרי האישום תיק 1000 (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

השרה מירי רגב אמרה: "אמון הציבור בפרקליטות ובמשטרה נמצא בלב הסערה הציבורית. ישנן שאלות כבדות משקל שראש הממשלה מעלה, והן חייבות להתבהר עד תום כדי למנוע מצב שבו הפרקליטות וחוקרי משטרה חסינים מביקורת והם מעל החוק. עשה נכון ראש הממשלה שקיבל החלטה להמשיך בתפקידו כפי שהחוק מאפשר לו, להילחם על צדקתו ועל השלטון הדמוקרטי בישראל. אני בטוחה בחפותו".

 

גם השר זאב אלקין תמך בנתניהו. "מחזק את ידי רה"מ בשעה קשה זו", צייץ. "תרומתו למדינת ישראל, לביטחונה ולכלכלתה, היא עצומה, וממש לא מגיע לו המשפט 'מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו'. יחד עם כמחצית מאזרחי המדינה אני תמכתי ותומך בו, ורוצה להזכיר לכולם על חזקת החפות. אני מקוה שהצדק יצא לאור, ורה״מ יוכיח את חפותו בבית המשפט".

 

קצת לפני חצות צייץ גם השר צחי הנגבי, שכתב: "אני מלווה את בנימין נתניהו מאז היותו שגרירנו באו"ם. נבחרנו יחד לכנסת בשנת 1988. כיהנתי כשר בארבעה משרדים בממשלות בראשותו. מנהיגותו, הישגיו ויכולותיו הצעידו את ישראל לפסגות בתחומים רבים. בשעתו הקשה, לבי עם ראש הממשלה. כל אדם זכאי עד שהוכח אחרת, ואני מאמין שעוד נדע בשורות טובות".

 

גם שר המשפטים אמיר אוחנה הוסיף כי הוא "גאה לעמוד לצידו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. ראש הממשלה איננו אשם. הוא איננו אשם, משום שכך קובע החוק ומשום שזוהי שיטתנו המשפטית. את אשמתו של אדם, במדינת ישראל, יש להוכיח בבית משפט. לא באולפנים, לא ברשתות החברתיות, אפילו לא במשרדי הפרקליטות. הרבה כתבי אישום שקרסו ראיתי בחיי המקצועיים. שורה של אנשי ציבור התמודדו בעבר עם כתבי אישום שהוגשו נגדם - וזוכו: יעקב נאמן, רפאל איתן, אביגדור קהלני

 

אין צל של ספק בליבי כשאני אומר ומרשה לעצמי לקבוע, מהיכרות קרובה: בנימין נתניהו איננו אדם מושחת. את מיטב שנותיו נתן למדינת ישראל, ליחסי החוץ שלה ולביטחונה. במקום לעשות לביתו - הוא עשה לעמו. הוא עשה לארצו. אני גאה מאוד לעמוד לצידו ברגע הזה, שהוא ללא ספק רגע קשה, גאה בכם חברי הרבים השרים וחברי הכנסת (חוץ משניים) שעומדים שם יחד איתנו, ובטוח לחלוטין שדין ההיסטוריה יוכיח שזה היה המקום הנכון לעמוד בו".

 

 

עיקרי האישום תיק 2000 (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)

עיקרי האישום תיק 4000 (צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)
(צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)

ח"כ מיקי זוהר ששוחח עם אולפן ynet במהלך המשדר המיוחד, אמר כי "זה ערב מאוד עצוב". הוא הוסיף: "אני חושב שהמתנה שמדינת ישראל העניקה היום לראש הממשלה שלה, שתרם כל כך הרבה שנים ועשה כל כך הרבה למען המדינה שלנו, היא מתנה לא מכובדת, לא ראויה, לא נכונה, לא הוגנת, לא סבירה ויש בי כאב גדול היום, אבל אין בי שום הפתעה. לא חשבתי לרגע שמנדלבליט יוכל לעמוד בלחץ".

 

זוהר טען כי הופעלו על היועמ"ש "לחצים כבירים גם באמצעות כלי התקשורת, גם ההפגנות ליד ביתו, גם הלחץ המטורף של שי ניצן להגיש בכל מחיר כתבי אישום חמורים נגד ראש הממשלה, גם התנהלות החקירות באמצעות משטרת ישראל בתקופתו של המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך, שהשקיע מיליוני שקלים. זאת, תוך כדי שמתדרכים עדי מדינה, משנים גרסאות שלהם, מאיימים עליהם, כל הדברים הללו לא השאירו בנו הרבה תקווה".  

 

 

 

 

 

 

 

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד אמר כי מדובר בניסיון להפיכה שלטונית: "לקרוא את כתב האישום ולפחד. מגישים כתב אישום נגד ראש הממשלה על שוחד כאשר כתב האישום מאולץ ומופרך. היועמ"ש לא הצליח לסתום עם האצבע את שטף הטרלול והניסיון להפיכה שלטונית באמצעות צבא של פרקליטים. צבא המונהג על ידי אדם אחד ששם לו למטרה להדיח ראש ממשלה מכהן.". לדברי קרעי, "רה"מ חף מפשע עד שיוכח אחרת. הוא ימשיך לכהן כי כך קובע החוק ואף שופט בג"ץ לא יעז להתערב בזה. יש ציבור גדול מאוד שישמור על החוק במקום אלו שאמונים עליו באופן רשמי ומעלו בתפקידם".

 

שר הביטחון נפתלי בנט כתב בטוויטר: "לילה כואב לעם ישראל. רבים חשים שמה שקרה הערב לא מגיע לראש הממשלה נתניהו, אדם שהקדיש את כל חייו למען מדינת ישראל. למעננו. בערב זה חשוב לזכור את זכויותיו הגדולות" בנט הוסיף: "הוא ראש הממשלה של מדינת ישראל, ועומדת לו חזקת החפות". גם חברת הכנסת שקד התייחסה להודעת היועמ"ש וצייצה בטוויטר: "יום עצוב וקשה למדינת ישראל. לכל אדם עומדת חזקת החפות, וכך גם לראש הממשלה נתניהו".

 

שקד התייחסה גם לפלונטר הפוליטי ואמרה כי "במהלך 21 הימים הקרובים אין לנשיא שיקול דעת אם להטיל הרכבת ממשלה על מי שיתמכו בו 61 ח"כים. אין שחר לטענות לפיהן בית המשפט צריך להתערב בשיקול דעת שהמחוקק כלל לא נתן. ח"כ שאוסף 61 חתימות מקבל את המנדט. ההחלטה אם נתניהו ירכיב ממשלה בנסיבות המורכבות שאנו נמצאים בהן כיום - מסורה לחברי הכנסת ולהם בלבד.

 

"גם אם ניגרר חס וחלילה לבחירות נוספות, ואם נתניהו יתמודד, הנשיא יצטרך לשקול אחריהן לאיזה מועמד יש את הסיכוי הגבוה ביותר להרכיב ממשלה. אם זה יהיה נתניהו אז זה יהיה נתניהו. זה נתון לשיקול דעתו של הנשיא ושלו בלבד. בית המשפט לא יכול להתערב בשיקול דעתו (שיקול הדעת של הנשיא הוא חוקתי, לא מנהלי ולא כפוף לעילת הסבירות)", כתבה.

 

הורוביץ: "תם עידן נתניהו"

סיעת העבודה-גשר הודיעה כי פנתה ליועמ"ש הכנסת עו"ד איל ינון בדרישה להקים את ועדת הכנסת שסמכותה לדון בשאלת חסינותו של ראש הממשלה, בשונה מהועדה המסדרת הזמנית שהוקמה.

 

יו״ר העבודה-גשר עמיר פרץ הודיע כי הכין צוות משפטי שיעתור לבג"ץ בדרישה להורות על נבצרות של ראש ממשלה. פרץ טען: "כתבי האישום של נתניהו הם הסיבה שלא קמה בישראל ממשלה. בדמוקרטיה - לא נוכל להשלים עם ראש ממשלה תחת כתב אישום. רק בגלל כתבי האישום נוצר הפלונטר הפוליטי בישראל. אם נצליח למנוע מנתניהו להאחז בקרנות המזבח , נמנע בחירות בפעם השלישית תוך שנה".

 

יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ התייחס להחלטת היועמ"ש: "תם עידן נתניהו. בגסיסתו הפוליטית ישרוף ראש הממשלה היוצא כל חלקה טובה של יושר וממלכתיות. מי שידבוק בנאמנות עיוורת אליו, ייזכר כמי שנתן ידו להשחתה החמורה ביותר של הדמוקרטיה הישראלית ולפגיעה ישירה במדינה".

 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר כי "ביום שנתניהו ישלם על פשעיו הפליליים נוכל להתחיל לתקן את הנזק שהסב בפשעיו החברתיים. הגזענות והשנאה שהפיץ לא ייעלמו איתו למעשיהו, וזה תלוי בנו - ערבים ויהודים, לבנות יחד חברה שוחרת שלום, ודמוקרטיה שיוויונית שתשרת את כלל אזרחי המדינה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
תגובות סוערות להחלטה. נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים