שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

אלוביץ' דרש להוריד כתבה על שרה נתניהו: "זה ימנע את אישור yes. הורג אותך"

כתב האישום בתיק 4000 פירט את ההתכתבויות בין שרה נתניהו לבעלי בזק, שדרשו להטות סיקור ב'וואלה' לטובת רה"מ ובני משפחתו. מהדרישות להכפשת בנט ואשתו ועד הבקשה לתמונות מחמיאות: "הצעקות עד לב השמיים"

 

שאול אלוביץ' (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שאול אלוביץ'(צילום: רויטרס)
כך השפיע שאול אלוביץ' על סיקור המערכת הפוליטית באתר "וואלה". בנספח המצורף לכתב האישום באשמת שוחד נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיק 4000, מופיעים תמלולי שיחות בין שאול אלוביץ', שהואשם גם הוא בפרשה, למי שכיהן אז בתפקיד מנכ"ל האתר, אילן ישועה.

 

ב-25 בינואר 2015, כמה שבועות לפני הבחירות לכנסת, התפרסמה ב"וואלה" כתבה שכותרתה "עדויות העובדים נגד שרה נתניהו נחשפות". לאחר הפרסום פנה נתניהו לאלוביץ' ודרש ממנו להסיר את הידיעה. אלוביץ' פנה לישועה והורה לו להסיר את הכתבה: "תוריד מייד. זה ימנע את אישור yes... אני הורג אותך". בכתב האישום נכתב כי הידיעה אכן הוסרה מהאתר.

 

למחרת, כך על פי כתב האישום, נתניהו פנה לאלוביץ' ודרש שיפרסם ב"וואלה" ידיעות חיוביות עליו, שישמשו משקל נגד לפרסום השלילי יום קודם לכן. במסגרת זאת, דרש נתניהו לפרסם את נאומו של שגריר ישראל בארה"ב, שתמך בהחלטתו לנאום בפני הקונגרס האמריקני ערב הבחירות לכנסת. בעקבות הדרישה, פורסמה בכותרת הראשית של "וואלה" ידיעה שכותרתה: "שגריר ישראל בוושינגטון: לנתניהו יש מחויבות מוסרית להגיע לקונגרס".

 

אבל זו לא הייתה ההתערבות היחידה. ב-21 בפברואר באותה שנה פורסמה ב"וואלה" ידיעה שכותרתה "מני נפתלי: שרה אמרה לי לקחת מתנות מהמעון בירושלים לבית הפרטי". נתניהו דרש מאלוביץ' להסיר את הכתבה, וזו דורדרה למקום בולט פחות באתר ולאחר מכן הוסרה לחלוטין.

 

ב-7 במרץ, עשרה ימים לפני הבחירות, התקיימה בכיכר רבין בתל אביב עצרת תחת הכותרת "רק לא ביבי". אתר "וואלה", כמו גופי תקשורת אחרים, העביר את העצרת בשידור חי. במהלך השידור פנה נתניהו לאלוביץ' ודרש ממנו להפסיק את השידור. ואכן, "וואלה" הפסיקו את השידור החי מהעצרת, בעוד שיתר כלי התקשורת המשיכו בו.

 

ישועה כתב אז לניר חפץ: "ניר, חטפתי על הראש מהבוס שלי. ראבק, אנחנו לא יכולים להיות היחידים שלא משדרים, הרי זה בכל הערוצים ובכל האתרים... אי אפשר לא לדווח כלום, כי אז לא יהיה לנו שום ערך. אף אחד לא תומך בו כמונו".

 

עיקרי האישום תיק 4000 (צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)
(צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)

למעשה, ההתערבות בכתבות באתר "וואלה" החלה כמה שנים קודם לכן. באחת השיחות, לפני מערכת הבחירות ב-2013, שוחחו השניים על פרסום כתבה אודות אשתו של יו"ר הבית היהודי דאז, נפתלי בנט.

 

אלוביץ': "החומר שהעברתי לך אחר הצהריים חשוב ביותר, בעיקר מה שמצאו, שאשתו של בנט עבדה כשפית במסעדה לא כשרה (העברתי את התמונה שלה שם ותיאור המסעדה והתפריט של השרצים) והיא אישה דתייה... החומר השני והחשוב זה הציטוט של אלדד יניב שהוא חבר של בנט ואומר אם לא להצביע לשמאל, אז להצביע לבנט".

 

ישועה: "קיבלתי הראשון, אסור השני. אנסה בהמשך, לא היום כי יהיו שלושה נגדו וזה לא סביר".

 

בהמשך השיחה אומר אלוביץ': "חשוב לו ולה בהיסטריה, זה המסעדה ואלדד יניב".

 

ישועה: "הבנתי. ניתן להם כתף עד הסוף, כולל המסעדה ואלדד... הכל יהיה עד ראשון בבוקר".

 

אלוביץ': "לא טוב! הוא מבקש שיקראו על זה בסופשבוע... שאול הוא צועק חבל על הזמן. זה עלה במבזק. לא כתבה ורק ההורדה של השילוט זה לא בסדר".

 

ישועה: "תוך דקות זה בראשית".

 

אלוביץ: "לא ייאמן שהגדול יושב ומחכה שעות ואנחנו לא מצליחים להעלות שטות כזאת".

 

ישועה: "עלה".

 

אלוביץ': "סוף סוף, תשאיר הרבה זמן. מהחבר: בבקשה שישאירו את זה קצת למחר בגלל שעת הלילה ושמחר יעלו למשך שבת עד מוצ"ש את המסעדה ואלדד יניב".

 

ישועה: "הנחיתי להשאיר לפחות עד 10:00 בבוקר מחר".

 

אלוביץ': מבקש עד 11:00 ויעקב על ההמשך ממחר. הוא ממש מבקש דחיפה עד יום שני בערב. חשוב לו סופ"ש".

 

ישועה: "בסדר. יקבל כתף חמה משך כל הסופ"ש ועד שני".

אביחי מנדלבליט בנימין נתניהו (צילום: AP, רויטרס)
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו(צילום: AP, רויטרס)

השיח הזה התקיים בין השעות 23:00 בלילה ל-1:30 לפנות בוקר. בהתאם לדרישה, פורסמה באותו יום ידיעה בכותרת הראשית של "וואלה" שכותרתה: "ועדת הבחירות: להוריד את מודעות בנט לצד נתניהו". זאת לאחר שקודם לכן עלה הדיווח במקום בולט באתר.

 

למחרת היום, בהנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו, נעשתה פנייתה לאלוביץ' ולישועה בדרישה לפרסם את הידיעות נגד בנט. לזאב רובינשטיין, שפנה אל השניים מטעם נתניהו, הוסבר שאם יפרסמו יותר מדי כתבות שליליות נגד בנט הדבר עשוי לחשוף את הקשר בין אלוביץ' ולנתניהו ולהזיק לשניים.

 

אלוביץ': "אנסה לעשות ועידה כדי שתסביר לחבר והוא ינסה להסביר הלאה, למרות שאני בטוח שלא יצליח".

 

ב-1 בדצמבר 2013 פורסמו ב"וואלה" ידיעות שעסקו בגובה ההוצאות של משפחת נתניהו במעונו הרשמי. אחת מהן הייתה בכותרת הראשית: "חשבון המים של נתניהו: 80 אלף שקל לשנה". נתניהו, דרך זאב רובינשטיין, דרש לדרדר את ידיעה זו וידיעה נוספת באותו נושא למקום פחות בולט.

 

אלוביץ' הנחה את ישועה והסביר: "אלה הפציינטים, חשוב מאוד שיזדקקו לנו". לאחר ש"וואלה" לא נענו לדרישה בזריזות הרצויה מבחינת נתניהו, פנה רובינשטיין לאלוביץ' והביע את זעמו של ראש הממשלה. אלוביץ' התקשר לישועה.

 

אלוביץ': "לא ירד כלום. הם איתי על הקו. הוא רותח!!! עובדים עליי!!! הכל נמצא בוואלה חדשות או פיננסים. הכתבה עם הנרות והכתבה עם הכותרת של המים נמצאת בכתובת שקשורה לכתבה עם הכותרת של הנרות".

 

ישועה: "אף אחד לא רואה את זה שם... אבל אם אתה רוצה אתן הוראה אחרת. לא ילך מול ינון, אבל זה כבר על סף פיצוץ. אני מנסה שוב מולו".

 

אלוביץ': "אני יורד מזה הם באטרף... לא הורידו את הווידאו... לא הורידו אחת משתי כתבות... לא הורידו את הטוקבקים... זה עדיין בעמוד הראשון של החדשות".

 

ישועה: "הכל בביצוע... הוא עושה דווקא, אדבר איתו שוב... עוד כמה דקות וזה יורד. לילה טוב".

 

בסופו של דבר דורדרו הידיעות למקום שולי באתר וכתבה אחת אף הוסרה לגמרי.

 

ב-13 בדצמבר 2013 העביר רובינשטיין בקשות אינטנסיביות ומפורטות להעלאת פרסומים בדבר קריסת התקרה במעון ראש הממשלה בעקבות מזג אויר קיצוני. זאת, לפי טענתו, בשעה שנתניהו ניהל שם ישיבות עבודה חשובות.

 

לצורך ניהול התכתובות בנושא פתח רובינשטיין קבוצת וואטסאפ ייעודית ששמה "תקרה של החצר הפנימית בבית", ובה הועברו דרישות הסיקור בעניין זה.

שאול ואיריס אלוביץ' (צילום: דנה קופל)
שאול ואיריס אלוביץ'(צילום: דנה קופל)
 

רובינשטיין: "שלום דחוף!!! מבקשים להעלות התמונות שמיד נעביר: תקרה בחצר הפנימית של בית ראש הממשלה קרסה ושלג נשפך פנימה, מים חדרו לתעלות החשמל וגורמים לקצרים והפסקת חשמל".

 

ישועה השיב: "לשלוח תמונות וחומר ונעלה מיד".

 

ב"וואלה" נענו לדרישות, אך באופן שלא השביע את רצונו של נתניהו ובעקבות כך פנה רובינשטיין לאלוביץ'.

 

רובינשטיין: "זה עם תמונה של בובת שלג, למה? שתהיה לי בריא, תודה, אבל זה לא טוב. למה בובת שלג? למה ראש הממשלה בתמונה מחייך? שוב חושבים שמכניסים לו!!! למה לא שתי התמונות שהעברתי... למה לא מה שביקשתי שיכתבו שהוא מקיים התייעצויות עם השרים והצבא".

 

ישועה: "מטופל, מתקנים ואתה לא חייב בכל מילה שנייה להגיד שחושבים שמכניסים לו עם 6 סימני קריאה".

 

רובינשטיין: "אני מעביר כמו טייפ... לא אישית, רק מה שמכניסים לי...".

 

ישועה: "שיהיו בריאים. אני לוקח נשימה עמוקה וממשיך... טופל".

 

רובינשטיין: "כל מה שאני כותב אתה מקבל כמו לשמוע טייפ... תכניס בבקשה את שתי התמונות ואת הקטע שהוא מקיים התייעצויות... תנסה לעלות הידיעה למעלה ותשמור עליה קצת זמן ואחר כך שתרד, אבל אם אפשר שתהיה במהלך השבת".

 

ישועה: "בסדר".

 

בהמשך מבקש אלוביץ' מישועה לעלות למקום בולט כתבה על קריסת הגג במעון ראש הממשלה.

 

אלוביץ': "תנסה לעזור לו למרות שלא מגיע לו. אני לא מתכוון לזאב, אני מתכוון לגדול שיודע לבקש, אך בדרך כלל זה חד-צדדי... אתה יכול בכלל ללכת לקראתו בלי להתבזות?"

 

ישועה: "בעיה אני חושב... זו אחת הידיעות בראשי, להפוך לידיעה המרכזית שהתמוטט משהו בחצר שלו הופך אותנו לנלעגים יותר מישראל היום... שמתי את התמונות. זו אחת הידיעות הראשיות של הטקסט שלו... זה צריך להספיק... אני לא יכול להפוך את זה לידיעה הראשית... המיקום של זה הוא בעמוד הבית באחת מארבע הידיעות הראשיות. זה מיקום פריים. חצי מיליון איש רואים את זה.... אני איתך, תאמין לי, אבל אסור לנו להביא למרד במערכת. זה יגרום נזק לידידים... בסדר אוסיף את הטקסט".

  

 

בעקבות הדרישות פורסמה באותו יום ידיעה מתחת לכותרת הראשית, שכותרתה עסקה בקריסת גג במעון ראש הממשלה. הידיעה הכילה תמונות של הגג שקרס במעון.

 

ב-13 בינואר 2014 הנחו נתניהו ורעייתו את רובינשטיין לפנות לאלוביץ' ולישועה בטרוניה על כך ש"וואלה" לא פרסם תמונות שלהם מההלווייה של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון ז"ל, שבה נכחו.

 

רובינשטיין: "אני מחפש אותך, אנא תענה לי. צריך שתעלה תמונה של הזוג מההלוויה, אם אינך רוצה הלווייה שלי".

 

אלוביץ' כתב לישועה: "בבקשה, שיעלה בשער הראשי לקצת ותעדכנו שאומר לכם".

 

רובינשטיין: "תעשה לי טובה במהירות. תמונה יפה של הזוג, ותעדכן שאומר להם בבקשה. תודה".

 

אלוביץ' לישועה: "תודיע ישירות לזאב כשזה יעלה. הוא שואל מתי יעלה??? איך זה קורה?? שאול, אני חוטף צעקות בבקשה... אילן מה קורה?"

 

ישועה: "עלה בטעימה ראשונה. הכניסו את התמונה לכתבה וכבר מכניסים אותה לכתבה במקום נושאי הארון".

 

ישועה כתב לרובינשטיין: "הכל בטיפול, חותכים התמונה שתתאים לעמוד ראשון. היא כבר בכתבה עצמה".

 

רובינשטיין: "תעביר לי הלינק בבקשה".

 

ישועה: "עלה לראשי".

 

רובינשטיין: "מקווה שתשאירו קצת. תדאג בעמוד שער. איזה סיפור, תעשה לי טובה. תכניס לנוהל, כל הלווייה, אירוע, לידה וכו' יש תמונה של הזוג".

 

בעקבות זאת הוחלפה תמונת ארונו של שרון ז"ל בתמונה של נתניהו ואשתו מההלווייה. כ-20 דקות לאחר מכן כתב רובינשטיין לישועה.

 

רובינשטיין: "אין תמונה. שאול, תעשו מה שבא לכם, אני נכנע... סליחה, אילן. אין תמונה. שאול יאכל אותה, עליי יכעסו. אני אשרוד".

 

ישועה: "על מה אתה מדבר, אני רואה את התמונה".

 

רובינשטיין: "תמונה שהם יושבים, בקושי רואים אותם. תראו מה עשה ynet. אין תמונה בראשי, אני מנתק מגע, הצעקות עד לב השמיים".

 

ישועה: "אבדוק אם יש עוד תמונה... ונוסיף...".

 

ב-26 בינואר 2014 התפרסמה ב"וואלה" כתבה שבה קריאה לנתניהו למנוע את הקשר בין בנו יאיר לצעירה נורבגית. רובינשטיין דרש מאלוביץ' לדרדר את הידיעה.

 

אלוביץ': "אנחנו מטומטמים, אנחנו צריכים אותו למחר שיחתום לעמיקם (שורר)".

 

אור אלוביץ': אז יאללה תוריד, צודק. הורידו את הסרט".

 

אלוביץ': "עוד מעט יירד הכל".

 

למחרת פנה רובינשטיין לאלוביץ', בהנחיית נתניהו, ודרש ממנו למנוע פרסום של ידיעה נוספת הקשורה בבנו. "אילן, תמנע זאת בכל מחיר", כתב אלוביץ' לישועה. "מחר הוא אמור לחתום על האישור להנפקה".

 

אז התייחס ישועה להורדת כתבת מגזין על מני נפתלי, יריבם של בני הזוג: "הורדתי השבוע לחלוטין את מגזין סופ"ש כי כל כתבה על מני נפתלי, אני עובד סביב השעון ובסוף חוטף. אי אפשר לא לדווח כלום כי אז לא יהיה לנו שום ערך. אף אחד לא תומך בו כמונו".

 

ב-17 בפברואר 2016 הנחו נתניהו ורעייתו את ניר חפץ לפנות לאילן ישועה בדרישה לפרסם כתבת המשך על התלונה נגד אב הבית מני נפתלי בגין הטרדה מינית (תלונה שנסגרה בסופו של דבר - ג"מ).

 

בכתב האישום נטען כי שרה נתניהו שלחה הודעה לאיריס אלוביץ', שהעבירה את תוכן ההתכתבות לישועה. "איריס יקרה, נודע לי ברגעים אלה שאתם לא נותנים יד לאמת!!", כתבה נתניהו. "אפילו גלי צה"ל, ערוץ 2 וקול ישראל ראיינו את עורכת הדין של עוזרת הבית שהגישה תביעה על הטרדה מינית, שמני נפתלי עשה לה בעת שעבדה אצלנו בבית!! בחדר השינה שלנו!!

 

"זו רעידת אדמה! אתם עדיין שותקים!! למה?? הרי זה מעשה נבלה שהמשטרה עשתה כדי להפיל ראש ממשלה... חבל שאתם לא מתנהגים בהוגנות של כלי תקשורת. לראיין את עורכת הדין של העוזרת ואת יוסי כהן!! בכל מדינה נורמלית אם היה קורה דבר כזה שר המשטרה היה מתפטר". בעקבות דרישת נתניהו ורעייתו התפרסמה למחרת במקום בולט ידיעה על נפתלי בנושא.

 

פרקליטיהם של שאול ואיריס אלוביץ', ז'ק חן ומיכל רוזן עוזר, מסרו בתגובה: "אנו מצטערים על החלטת היועץ המשפטי לממשלה. על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להימנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו. עכשיו עובר ההליך לבית המשפט שיבחן את הראיות במסגרת הליך הוגן ופומבי. משעבר התיק לבחינה שיפוטית, אנו תקווה כי יחדל מסע ההשמצות וההדלפות הברוטליות שנמשך כשלוש שנים, וההליך המשפטי יחזור למקומו הנכון בו תתברר האמת. אנו סמוכים כי גם בית המשפט הנכבד יגיע לכלל מסקנה כי הראיות מעידות על כך ששאול ואיריס אלוביץ' לא ביצעו את העבירות ואת המעשים המיוחסים להם".


פורסם לראשונה 21/11/2019 23:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
שאול אלוביץ'
צילום: ירון ברנר
מומלצים