שתף קטע נבחר

ביקש פטור ממזונות לבתו הנכה: "היא עשירה"

גבר שניתק את הקשר מבתו, המשותקת ב-4 גפיה, משלם 1,200 ש' בחודש. בבית הדין הוא טען: יש לה מיליונים מהפיצויים. מה קבעו הדיינים?

בית הדין הרבני בירושלים דחה לאחרונה בקשה של אב לפטור אותו מתשלום מזונות בסך 1,200 שקל לחודש לבתו הסיעודית. הדיינים קבעו כי הסכום החודשי הנמוך יחסית מוצדק, בין היתר לנוכח העובדה שהאב ניתק עם הילדה כל קשר והטיפול נופל על כתפי האם בלבד.

 

בתם של בני הזוג לשעבר, כיום בת כ-15, סובלת משיתוק מוחין ומשותקת בארבע גפיה. האב טען בבקשתו כי לאור הקצבאות והתשלומים שהיא מקבלת מדי חודש מגופים שונים, יש לפטור אותו מדמי המזונות. לדבריו, בתו מקבלת מביטוח לאומי כ-8,000 שקל לחודש, ובנוסף היא מקבלת תרומות, כך שהסכום החודשי שנכנס מגיע לכ-14 אלף שקל. סכומים אלה מצטרפים לחיסכון מפיצויים שקיבלה בסך 3.5 מיליון שקל.

 

מנגד, הדגיש, משכורתו עומדת על 5,000-4,000 שקל לחודש, ומאחר שבתו "עשירה" ועברה את גיל 6, הוא פטור ממזונותיה מדין צדקה. לשיטתו, האם ובעלה הנוכחי מנסים "לעקוץ" אותו ומשתמשים בדמי המזונות שהוא משלם לצורכיהם. לדבריו, בני הזוג נוסעים לחופשות בכספים שהוא משלם עבור הבת.

 

האם הודתה שהיא מקבלת עבור הבת תמיכה מביטוח לאומי ופיצויים בסך 12 אלף שקל לחודש. היא הדגישה כי אמנם לבת יש קרן פיצויים בשווי 2.5 מיליון שקל, אך כונס הנכסים מחזיק בכסף עד שתגיע לבגרות ובינתיים משלם לה קצבה חודשית. לדבריה מצב הילדה קשה: היא נמצאת במצב שכיבה כל הזמן, סיעודית לחלוטין וסובלת מפיגור.

 

בנסיבות אלה, ההוצאות עבורה רבות וכוללות בין היתר התאמת הדירה לצרכיה, כסאות גלגלים, טיטולים, מחשב מיוחד, נופשונים ועוד. האם הדגישה שהאב אינו בקשר עם הבת ולא רוצה להכיר אותה. היא ציינה שקשה לה להרים את הילדה בכל בוקר ויש לה עוד שלושה ילדים קטנים לטפל בהם.

 

הדיינים - הרב יצחק אושינסקי, הרב מאיר קאהן והרב יעקב מ' שטיינהויז - דחו את בקשת האב וקבעו כי "בית הדין בתוך עמו יושב, ויודע כי עבור ילדים מיוחדים ברמת חומרה שכזו, ישנן הוצאות רבות, ולעיתים לא קבועות, כולל ציוד מיוחד ואבזור הבית".

 

לדבריהם, הטיפול בנכה בדרגת חומרה שכזו הוא קשה ביותר, ומצריך להיות צמודים אליה בכל רגע נתון, כולל החלפות, ניקיונות, מקלחות, אוכל ועוד.

 

מי שמטפל בבת היא האם, בעזרת מטפלות וייתכן שאף מתנדבות, אך ודאי שלא האב, שמשאיר לאם את כל עול הטיפול בבתם. "מדוע לא תזכה האם אף בדמי טיפול על הטיפול המסור בבת?", כתבו.

 

בפסק הדין הודגש שסכום המזונות שאותו משלם האב נמוך יחסית אף למזונות ילד רגיל ובריא. זאת ועוד, על פי ההלכה, מאחר שהבת סובלת גם מפיגור, דינה כדין קטין מתחת לגיל 6 והאב אינו פטור מלזון אותה אף שיש לה כספים ממקורות אחרים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: סם יצחקוב
עו"ד נטלי זץ-חורש
צילום: סם יצחקוב
מומלצים