שתף קטע נבחר

מלך ירדן: "היחסים עם ישראל במצב הגרוע ביותר אי פעם"

בביקורו בניו יורק אמר המלך עבדאללה כי במלאות 25 שנה להסכם השלום - היחסים בין שתי המדינות בשפל, בין היתר בגלל עניינים פוליטיים פנימיים בישראל: "אני לא מוכן שזה יבוא על חשבון מה שאבא שלי ויצחק רבין השיגו כסמל לתקווה"

מלך ירדן עבדאללה  (צילום: AFP)
מלך ירדן עבדאללה (צילום: AFP)

המלך עבדאללה אמר אמש (שישי) בביקורו בניו יורק כי "היחסים בין ישראל לירדן כרגע הם במצב הגרוע ביותר אי פעם". לדברי המלך, "חלק מזה נובע מהמצב הפנימי בישראל. אנחנו מקווים שישראל תצליח להגדיר את עתידה בשבועות הקרובים כדי שתוכל, לטובת כולנו, לחזור ולמקד את תשומת הלב במשא ומתן עם הפלסטינים".

 

עבדאללה הוסיף כי חלק מהבעיות עם ישראל קשורות לעניינים פוליטים פנימיים: "אני מבין את זה, אבל אני לא מוכן שזה יבוא על חשבון מה שאבא שלי וראש הממשלה יצחק רבין השיגו כסמל לתקווה ולהזדמנויות עבור פלסטינים, ירדנים וישראלים".

 

בפורום של מכון וושינגטון למדיניות המזרח הקרוב התייחס המלך עבדאללה גם להודעת מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, שלפיה ההתנחלויות ביהודה ושומרון אינן מנוגדות לחוק הבינלאומי: "מי שאומר שאפשר לכונן שלום בין ישראל לפלסטינים ללא מעורבות של ארה"ב, לא מכיר את המזרח התיכון. כולנו צריכים שארה"ב תמלא את תפקידה בקירוב בין הצדדים".

 

 

הוא הוסיף: "אני מאמין שרוב מי שנמצא באולם הזה מבין שהדרך היחידה להתקדם בתהליך היא פתרון שתי המדינות, כי האלטרנטיבה גרועה עבור כולנו. האלטרנטיבה היא ישראל שפונה לכיוון פנים, דבר שאנחנו לא מוכנים לקבל, ואז נצטרך להתמודד עם אתגר השוויון בזכויות וזה דבר שיהיה קשה לעבוד איתו.

 

"עתידה של ישראל הוא להיות חלק מהמזרח התיכון, אך הבעיה היא שזה לא יקרה באופן מלא אם לא נפתור את הסוגייה הפלסטינית. יהיו כאלו שיגידו מאחורי דלתיים סגורות שאפשר לעשות הכל, אבל בסופו של דבר אם לא נגיע לפתרון של הסוגייה הפלסטינית - לא נצליח להגיע לשותפות שאנחנו שואפים אליה ומגיעה לנו באזור".

 

לפני כשבועיים הוחזרו המובלעות צופר שבערבה ונהריים שבבקעת הירדן לריבונות ירדן. במסגרת חלוקת הגבולות לפי הסכם השלום שנחתם עם ירדן, שלו מלאו 25 שנה בדיוק לפני שלושה שבועות, נכללו שתי מובלעות - שטחים חקלאיים שממזרח למושב צופר שבערבה, ושטחים באזור נהריים, בין הירמוך לירדן שבצפון. לפי ההסכם, שטחים אלה הוחכרו לישראל ל-25‬ שנה. לכל אחד מהצדדים מותר היה לבטל את ההסכם, בהתרעה של שנה מראש. לפני כשנה הודיעה ירדן כי אין בכוונתה לחדש את תוקפו של ההסכם.

 

 

נהריים ירדן (צילום: רויטרס)
דגל ירדן בנהריים(צילום: רויטרס)

מלך ירדן עבדאללה עם בנו, חוסיין, בצופר ()
מלך ירדן עבדאללה עם בנו, חוסיין, בצופר

עם החזרת המובלעות, סגרו חיילי צה"ל את הגשר המוביל מכיוון כביש 90 ל"אי השלום" בנהריים. השטח שהיה בשליטת ישראל יותר מ-70 שנה, אולם בריבונות ירדנית, חזר לירדנים על פי הסכמי השלום. מעט לפני כן יצא לדרך הסיור האחרון של ישראלים במובלעת נהריים תחת ריבונות ישראלית. מאות ישראלים הספיקו להגיע למקום לפני שהוחזר לשליטה ירדנית כדי להספיק לחוות ולסייר במקום.

 

שעות ספורות לפני כן הכריז צה"ל על שטח צבאי סגור בכניסה למובלעת צופר בערבה. שר החוץ הירדני איימן ספדי קיים מסיבת עיתונאים שבה התייחס לעניין החזרת האזורים לירדן וציין כי "ירדן תכבד את ההסכמים ותאפשר לחקלאים הישראליים להמשיך לעבד את האדמות שכבר זרעו בתיאום ירדני, לתקופה של כמה חודשים".

 

בין ישראל לירדן הסכם עקרוני שלפיו יותר לחקלאי צופר להמשיך לעבד את אדמות המובלעת, עד חודש מאי 2020. עם זאת, לא מדובר בהסכם רשמי. 31 חקלאים מעבדים 1,500 דונמים במובלעת, שמהווה מקור הפרנסה שלהם.


פורסם לראשונה 22/11/2019 21:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים