שתף קטע נבחר

השריפה שגבתה חיי שני ילדים: "בנייה מאולתרת הביאה לתוצאה הקשה"

סימני החריכה על ציוד המיגון של לוחם האש שחילץ את שני הילדים מהבית הבוער מעידים איך חדר השינה, שבו אין חלון וגגו עשוי פח, הפך למלכודת אש. בעיריית נתניה בודקים אם החדר נבנה באופן חוקי. מפקד מחוז מרכז בכבאות והצלה: "גלאי עשן היה מציל את הילדים האלה"

 

 

על פי גורמי כבאות והצלה, מוקד השריפה שגבתה אתמול (שישי) אחר הצהריים את חייהם של שני ילדים בנתניה הוא מיטה בחדר שינה ללא חלון ועם גג איסכורית (גג עשוי פח), שנראה כי נבנה באופן מאולתר בין שני בתים.

 

טפסר אייל כספי, מפקד מחוז מרכז בכיבוי והצלה, אמר כי "מה שהתרחש פה זה אירוע שהתוצאה שלו טרגית - שריפה בבית שרובו הוא תוספת בנייה, שלפחות על פי תחקור ראשוני אינה חוקית אלא אילתור של בנייה שגרם לילדים להיות לכודים בתוך חדר בוער".

 

האמא חילצה 4 ילדים מהאש: "צעקה שיש עוד בפנים"

 

לדברי טפסר כספי, "תוספת הבנייה המאולתרת תרמה באופן ישיר לתוצאה הקשה". בכבאות והצלה מציינים כי סימני החריכה על ציוד המיגון האישי של לוחם האש שחילץ את שני הילדים מהבית הבוער מעידים על מטען האש שהיה בחדר שבו הם נלכדו. חוקרי דליקות הגיעו לזירה ופתחו בחקירה.

שריפה נתניה חקירה שני ילדים נספו בנייה לא חוקית (כבאות והצלה ישראל)
הפך למלכודת אש. חוקר דליקות בחדר שנשרף, וציוד המיגון החרוך(כבאות והצלה ישראל)

שני פצועים בעקבות שריפה בדירה בנתניה (צילום: כבאות והצלה)
"מוקד השריפה - המיטה". החדר שבער(צילום: כבאות והצלה)

שני ילדים נהרגו בעקבות שריפה בדירה בנתניה (צילום: דוברות כבאות והצלה)
סימני החריכה על ציוד המיגון של לוחם האש(צילום: דוברות כבאות והצלה)

הבית שבו התרחשה השריפה הוא בית בן שני קומות. המשפחה עם הילדים גרה בקומת הקרקע, ואילו בקומה העליונה גרו הסבא והסבתא. מתחקור ראשוני נראה כי בקומת הקרקע נעשו שינויים והיא חולקה לחדרים נוספים, בהם החדר עם גג האיסכורית.

 

מעיריית נתניה נמסר לגבי חוקיות המבנה והשינויים שבוצעו בו כי "הנושא מצוי בבדיקה של הגורמים הרלוונטיים בעירייה. במקביל ממתינים בעירייה לממצאים של חוקר השריפות וכן בדיקת הבית על ידי מהנדס מבנים מסוכנים".

 

טפסר כספי הוסיף: "גלאי עשן היה מציל את הילדים האלה מהאירוע. ואני אומר באותה נשימה - לא לאלתר בנייה, גם אם יש מצוקה. לעשות את זה על פי תקנים, על פי חוקים, כי בסופו של דבר אנחנו נמצא את עצמנו בתוצאות קשות בעקבות אילתורים לא חוקיים".

 

שכנים שגרים סמוך לבית שנשרף סיפרו מוקדם יותר כי אם המשפחה חילצה בעצמה ארבעה ילדים מתוך הבית הבוער. "היה עשן ובלגן, האמא הצליחה לחלץ בידיה ארבעה ילדים מתוך השישה והוציאה אותם החוצה במהירות", סיפרה שכנה. שני הילדים האחרים, כבני 3 ו-5, חולצו בהמשך על ידי לוחמי האש ופונו לבית החולים במצב אנוש - ושם נקבע מותם.

 

"גם האבא היה לכוד, אחותי התקשרה אליו ואמרה לו לצאת", הוסיפה השכנה. "הוא אמר שיש להבות והוא לא יכול לצאת. אחר כך הכבאים חילצו אותו".

 

 

שני ילדים נהרגו בעקבות שריפה בדירה בנתניה (צילום: דוברות כבאות והצלה)
פעולות הכיבוי(צילום: דוברות כבאות והצלה)

שני ילדים נהרגו בעקבות שריפה בדירה בנתניה (צילום: דוברות כבאות והצלה)
לוחמי אש בכניסה לבית שנשרף(צילום: דוברות כבאות והצלה)

שכן נוסף, שמעון, סיפר כי חשב בתחילה שהשריפה היא בבית שלו: "ראיתי עשן ולהבות, חשבתי שזה מהבית שלי. הגעתי למקום וראיתי את האמא יוצאת מהבית וצועקת בהיסטריה 'יש ילדים בפנים, הילדים שלי בפנים'. היא הוציאה החוצה ארבעה ילדים ושניים אחרים נותרו לכודים בפנים".

 

לדבריו, "כשהגיעו הכבאים, בתחילה הם לא הצליחו לאתר את הילדים. לקח זמן עד שמצאו אותם. אחרי שהוציאו אותם הפרמדיקים של מד"א ביצעו בהם פעולות החייאה במשך זמן רב. לצערנו הם נפטרו".

 

בשעה 15:48 אתמול התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב שרון על שריפה בדירה ברחוב שרעבי בעיר. חובשים ופרמדיקים של מד"א שהוזעקו למקום העניקו טיפול רפואי לכמה נפגעים שחולצו מהדירה, בהם כאמור שני הילדים. הם פונו בהחייאה לבתי החולים לניאדו בנתניה ומאיר בכפר סבא - אך שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותם. נמסר כי הם סבלו מכוויות ומשאיפת עשן.

 

הורי הילדים, כבני 40, וארבעה ילדים נוספים בגילאי שנתיים עד 6 פונו גם הם לבית החולים לניאדו. מצבם של כולם הוגדר קל. צוותים של הרווחה בעיריית נתניה הגיעו למקום ומלווים את המשפחה.

 

 

שני פצועים בעקבות שריפה בדירה בנתניה (צילום: דנה קופל)
"היה עשן ובלגן". זירת השריפה בנתניה(צילום: דנה קופל)

שני פצועים בעקבות שריפה בדירה בנתניה (צילום: תיעוד מבצעי מד
(צילום: תיעוד מבצעי מד"א)

שני פצועים בעקבות שריפה בדירה בנתניה (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)

פרמדיק מד"א אסף תפוחי סיפר: "כשהגענו לרחוב ראינו עשן סמיך עולה מתוך בניין דו קומתי. לוחמי האש חילצו מתוך הדירה הבוערת שני ילדים מחוסרי הכרה כשהם סובלים מכוויות ומשאיפת עשן. מיד התחלנו בפעולות החייאה מתקדמות שכללו תרופות, הנשמות ועיסויים ופינינו אותם במצב קריטי תוך המשך פעולות החייאה לבתי החולים מאיר ולניאדו".

 

תפוחי הוסיף כי "גבר ואישה שחולצו גם כן מהדירה סבלו משאיפת עשן, טופלו בחמצן ופונו במצב יציב לבית החולים לניאדו".

 

לפי נתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים, בעשור האחרון 33 ילדים מתו כתוצאה משריפות. חמישה מהמקרים אירעו בשנה האחרונה.

 

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון "'בטרם", אמרה כי "החורף בפתח ולצערנו הסיכון לשריפות ביתיות עולה. ילדים נמצאים בסיכון גבוה יותר מכיוון שאין ביכולתם לחלץ את עצמם. אנו קוראים להורים: אל תגידו לי זה לא יקרה - התקנת גלאי עשן בבית יכולה להציל חיים. גלאי העשן מתריע על השריפה בשלב מוקדם ומאפשר חילוץ מהיר וקריאה לכבאות והצלה או השתלטות יעילה על השריפה".


פורסם לראשונה 22/11/2019 23:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כבאות והצלה
חוקרי דליקות בבית שנשרף
צילום: כבאות והצלה
מומלצים