שתף קטע נבחר

סער נגד נתניהו: לא תצליח להרכיב ממשלה, בוא לפריימריז מהר

גדעון סער הסיר את הכפפות - תקף את רה"מ על דבריו נגד מערכת האכיפה ("מרסק את מערכות המדינה"), טען שהמצב הקיים יוביל ל"טירוף" ולאובדן שלטון הימין וקרא לבחירות על ראשות הליכוד תוך שבועיים. בליכוד תקפו: "אפס נאמנות ומקסימום חתרנות". יו"ר מרכז הליכוד חיים כץ: "לאפשר התמודדות"

גדעון סער (צילום: אבי מועלם )
גדעון סער(צילום: אבי מועלם )
 

ח"כ גדעון סער (הליכוד) התייחס הערב (שבת) לדברי נתניהו אחרי הגשת כתבי האישום נגדו: "להגיד 'ניסיון להפיכה שלטונית'? זה לא אחראי, מרסק את מערכות המדינה". את הדברים אמר בריאיון לרינה מצליח בתוכנית "פגוש את העיתונות". הוא הוסיף: "נתניהו לא יצליח להקים ממשלה. צריך ללכת לפריימריז בזק ב-21 הימים הקרובים".

 

גנץ: אני ראש ממשלה שנתיים, נתניהו יוכל לחזור אם יזוכה

 

לאחר דבריו של סער נמסר מטעם הליכוד: "יו"ר הליכוד הוא ראש הממשלה נתניהו שהביא לליכוד 32 מנדטים בפתק מחל שעליו נכתב 'הליכוד בראשות נתניהו'. מצער לראות שבזמן שראש הממשלה שומר על ביטחון ישראל בכל החזיתות ופועל לשמר את שלטון הליכוד, גדעון סער כהרגלו מגלה אפס נאמנות ומקסימום חתרנות".

 

בהמשך לדברי סער, יו"ר מרכז הליכוד, השר לשעבר חיים כץ מסר כי "אם יש מועמדים שרוצים להתמודד יש לאפשר זאת".

  

 

בראיון שמסר הערב הוסיף סער: "אנחנו מפלגה דמוקרטית, אנחנו לא 'יש עתיד' שמבטלת בחירות פנימיות. בליכוד לא היו פריימריז כבר שנים רבות". עוד אמר כי "אני אוכל להרכיב ממשלה ולאחד את המדינה והפוליטיקה".

 

על הביקורת שמושמעת נגד גורמי אכיפת החוק, בצל נאומו התוקפני של נתניהו לאחר פרסום החלטת היועמ"ש, אמר סער: "במשך שנים אני מדבר על כך שנדרש תיקון במערכות אכיפת החוק, הן לא תמיד רואות את הליקויים של עצמן, לצערי במשך העשור שאנחנו בשלטון לא קרה שום דבר ואפילו הייתה נסיגה". סער הוסיף כי הוא הגיש הצעה לפסקת ההתגברות, אך "לצערי דבר לא נעשה".  

 

עוד אמר סער: "גם לי יש קושי עם אופי גיוס עד מדינה מסוים ועדי מדינה אחרים. הדברים האלה צריכים להיבדק וצריכים הרבה מאוד שינויים המערכות. לצערי, רה"מ נתניהו לא יעשה את השינויים האלה".

 

אביחי מנדלבליט ב רצית בוקר ב פתח תקווה  (צילום: יאיר שגיא)
סער על היועמ"ש: "מכיר את יושרו, זה לא ניסיון הפיכה"(צילום: יאיר שגיא)

 על היועמ"ש מנדלבליט אמר כי "אותו יועמ"ש היה מזכיר הממשלה שלנו, נתניהו מינה אותו, אני מכיר את יושרו והגנתו, זה לא ניסיון להפיכה שלטונית. זה לא נכון ולא אחראי, זה מנותק לחלוטין, זו כפירה בממלכתיות של בגין ושמיר.

 

"הליכוד המציא את הממלכתיות, הייתה פה מדינת מפלגה והליכוד הביא את הגישה הממלכתית, זה לא לתקן את המערכות זה לרסק את המערכות של המדינה. אני אומר את זה בצורה ברורה, עם כל ההסתייגויות שיש לי מהמערכות, הדברים לא נאמרו בשמי".

ישיבת סיעה של המחנה הלאומי (צילום: אלכס קולומויסקי)
"לא שמעתי מישהו שחושב שנתניהו יצליח להרכיב ממשלה"(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

עם זאת, סער קרא ליועמ"ש "לא לנסות להביא לפסילת כהונתו של נתניהו בדרך משפטית". לדבריו, "זו תהייה התערבות לא נכונה משפטית וציבורית. הבעיה היא פוליטית, פעם אחר פעם ברציפות שרה"מ לא הצליח להקים ממשלה. הוא קיבל גיבוי מוחלט מכל אחד מאיתנו, גם במערכות הבחירות וגם במהלכים כמו פיזור הכנסת שהיה מהלך שגוי - נתנו לו את הגיבוי".

 

בהתייחסו לאפשרות של בחירות שלישיות אמר סער: "אני לא שמעתי אדם אחד שחושב שאחרי בחירות שלישיות או רביעיות או חמישיות, רה"מ נתניהו יצליח להרכיב ממשלה".

 

לדבריו, "יש שתי אפשרויות: המשך המשבר שתוקע את המדינה כבר שנה, או חלילה מסירת השלטון ליריבינו הפוליטים. אנחנו לא רחוקים מזה", אמר סער, "בפעם הראשונה מזה שנים איבדנו את הרוב בכנסת - והגוש השני יותר גדול מאיתנו".

  

 

סער טען כי "אם היום יוצאים לפריימריז בזק במסגרת 21 הימים הללו, ומקבלים הכרעה דמוקרטית בתוך הליכוד בהתמודדות חופשית דמוקרטית, אנחנו יכולים להציל את שלטון הליכוד - ואנחנו יכולים להוציא את המדינה מהכאוס". סער ביקש לפנות לרה"מ: "תן את ידך למהלך של פריימריז מוקדמים, אפשר התמודדות חופשית על מנת שנוכל להבטיח את שלטון הליכוד ונמנע את המשך המשבר הזה - שאמרת שמלגלגים עלינו בעולם בגללו, שמשתק את המדינה כבר שנה. כמה זמן זה עוד יימשך? ובתוך זה", המשיך סער, "הרע של ההסתה ושל פסילת אוכלוסיות שכולם שותפים לו. בחירות שלישיות מנוגדות לאינטרס המדינה וצריך למצוא את הדרך. אני מצביע על הדרך - פריימריז בזק למניעת בחירות".

 

כשנשאל האם ירכיב ממשלת אחדות עם כחול לבן, השיב סער: "אני חושב שאני אוכל להקים ממשלה בקלות, אני אוכל לאחד את העם. יכול להיות שיש אחרים שחושבים שהם יוכלו לעשות את זה, אז בבקשה שיעלו על המגרש. אם חברי הליכוד ילכו לקלפי ויגידו שהם רוצים שרה"מ נתניהו ימשיך להוביל באותו תווואי, מה שנראה לי כרגע 'עם הראש בקיר', אז זו תהייה ההכרעה. התנועה שייכת לחבריה ולא רשומה בטאבו על אדם כזה או אחר.

 

"אני מנעתי את הדחת נתניהו ב-2006", המשיך סער, "אני הובלתי את הסיעה באופוזיציה נגד כל הסיכויים, אני הובלתי את הקמת הממשלה ב-2009, ניהלתי מו"מ בממשלה שהחזיקה ארבע שנים". סער גם התייחס למצב הביטחוני: "אם נדחה ההתמודדות מול חמאס, יהיו להם בתוך כמה שנים יכולות כמו לחיזבאללה. לכן אני תומך בהקמת ממשלת אחדות לאומית שיהיו בה כמה שיותר ייצוג לכל חלקי החברה בישראל".

 

ביום חמישי האחרון, עוד בטרם הגשת כתבי האישום נגד נתניהו, קרא סער "לקבוע לוח זמנים לקיום הפריימריז בליכוד", והצהיר כי הוא תומך במאמציו של ראש הממשלה להרכיב ממשלה - אך אם ייכשל, לדבריו, "לא ברור כלל איך נתניהו יוכל להרכיב ממשלה בפעם הבאה".

 

זמן קצר לאחר מכן, באותו יום, תקף שר התקשורת דודי אמסלם את סער. "זוהי שעת חירום לאומית, לא זמן למאבקים פנימיים על בסיס אגו ואספירציות אישיות", כתב אמסלם בטוויטר. "הלוואי ואת שיעור הנאמנות של חברי הבלוק ילמד גם חברנו למפלגה מר גדעון סער", הוסיף השר.

 

גם שרת התרבות מירי רגב התייחסה לסוגיית הפריימריז, ובסרטון שהפיצה, ללא אזכור שמו של סער, אמרה השרה: "מי שמחליש את הבית, לא יכול לנצח בחוץ". עוד ציינה כי "כולם מבינים שזו אותה מערכת בחירות מתגלגלת, גם אנחנו בליכוד צריכים להיות מאוחדים סביב נתניהו. לא צריכים היום ללכת לפריימריז, צריך להתאחד רק לטובת משימה אחת - לנצח את הבחירות ובגדול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים