שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  השר לוין מתנגד לדרישת סער לפריימריז: "שלא נלך בדרך של מפלגת העבודה"

  מקורבו של נתניהו טען בריאיון לאולפן ynet כי בקשת בכיר הליכוד לקיים פריימריז להנהגה עוד לפני תום המנדט אינה טובה: "המרכז קבע שנתניהו הוא מועמד הליכוד". לוין נזהר מלתקוף את סער: "הוא לא יוכל לגבש תמיכה של 61 חברי כנסת"

   

  הריאיון עם השר לוין    (צילום: אלי סגל)

  הריאיון עם השר לוין    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  שר התיירות יריב לוין, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, טוען כי דרישתו של חברו בליכוד גדעון סער לקיים פריימריז להנהגת המפלגה היא "לא נכונה ולא טובה". זמן קצר אחרי שסער פנה באופן רשמי לכנס את מרכז הליכוד על מנת לקבוע פריימריז בזק עוד לפני סיום המנדט שניתן ל-120 חברי הכנסת למצוא בתוך 21 ימים מועמד להרכבת הממשלה, אמר השר לוין בריאיון לאולפן ynet כי "אני חושב שאין מקום לקיים עכשיו בחירות מקדימות".

   

  לוין אמר עוד בנוגע להסתייגותו מהדרישה של סער כי "יש החלטה ברורה של מרכז הליכוד, שזה המוסד העליון של המפלגה, שקבעה במפורש כי ראש הממשלה נתניהו הוא המועמד של הליכוד להרכבת ממשלה. ההחלטה היא ברורה, היא התקבלה לא מזמן ולכן בעניין הזה אני לא חושב שיש מקום לשנות".

  גדעון סער יריב לוין (צילום: אבי מועלם, רז גרוז)
  השר לוין וח"כ סער(צילום: אבי מועלם, רז גרוז)

  שר התיירות, שנזהר מלתקוף את סער, ציין עוד כי "מפלגת העבודה חגגה עם שישה מנדטים, ואם אנחנו לא רוצים להגיע למצב שהם הגיעו אליו - כדאי שנלמד מהשגיאות שהם עשו. השגיאה הגדולה ביותר שהם עשו זה למהר להדיח את המנהיגים שלהם בכל שעת משבר, התפלגו והסתכסכו במקום ללכד כוחות. כוחו של הליכוד היה תמיד בעובדה שידענו ללכד שורות גם במצבי משבר".

   

  - אתה לא תתמוך בפריימריז?

  "אני אומר שוב, הדרך לליכוד השורות זה קודם כל לשמור על המסגרת ובגללל שיש החלטה ברורה - אני מציע להיצמד אליה. אם נצליח בכל זאת להקים ממשלה בתוך תקופת הכהונה של הכנסת הזאת מה טוב. אם לצערנו נגיע לבחירות שלישיות, אז לפי החוקה יש אפשרות לקיים פריימריז. המרכז יידרש לשאלה הזו ויקבל הכרעה. אם נפעל באופן מסודר בדרך הזו נשמור על אחדות התנועה ונמנע מאנשינו להגיע למקומות שלא כדאי להיות בהם".

   

  - גדעון סער בעיניך מפלג?

  "אני לא אשתמש במונחים האלה כי מה שנדרש לנו עכשיו זה אחדות, ללא עלבונות. אנחנו מפלגה דמוקרטית, לאנשים מותר להביע את דעתם".

  הפגנה תמיכה בנימין נתניהו כתב אישום בלפור בית ראש הממשלה ירושלים (צילום: רפי קוץ)
  הפגנת התמיכה ליד מעונו של נתניהו בירושלים, אמש(צילום: רפי קוץ)

  - אבל למה הוא גורם במילותיו?

  "אני מבין את הרצון שלך להשיג איזושהי כותרת".

   

  - אני מבין גם את ההתחמקות.

  "אני לא מתחמק, אני אומר בצורה מפורשת: אני חושב שבעניין הזה הדרישה הזו של גדעון סער היא דרישה לא נכונה ולא טובה, לא בזמן הזה ולא בעיתוי הזה. זו לא הדרך שאנחנו צריכים ללכת בה. אנחנו תנועה דמוקרטית, אפשר לנהל את הוויכוח הזה בצורה מכובדת. אני לא אדביק גינויים ותארים לאדם כזה או אחר".

   

  - נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה כבר פעמיים. למה זה לגיטימי מצד גדעון סער ולהגיד "אנחנו רוצים פריימריז"?

  "תראו, מנחם בגין לא הצליח להרכיב ממשלה, אני חושב שמונה או תשע פעמים, ובכל זאת הליכוד בחוכמה רבה הסכים לשמור עליו ולגבות את המנהיגות שלו וכמובן זה גם השתלם"

   

  - אבל לא היה לו כתב אישום על שוחד.

  "רבותיי, גם גנץ לא הצליח להרכיב ממשלה כבר פעמיים, ואתם יודעים - זאת בדיוק הטרמינולוגיה של מפלגת העבודה".

   

  - ומה יקרה אם כמה מחברי הליכוד יתלכדו סביב גדעון סער?

  "אני לא מאמין שדבר כזה יקרה. אם ראש הממשלה יצליח לגבש 61 חברי כנסת ובהם 32 חברי הכנסת מהליכוד - הוא יוכל להרכיב ממשלה. אם יהיה מצב כזה, אינני רואה אף חבר כנסת של הליכוד, כולל גדעון סער".

   

  - אבל מה יקרה אם מישהו אחר יקום עד שנתניהו ישיג 61?

  "אני לא מאמין שדבר כזה יקרה. אנחנו רצנו לבחירות עם פתק שכתוב עליו 'הליכוד בהנהגת בנימין נתניהו', זה המנדט שקיבלנו מהציבור, ולכן אני חושב שהם לא יעשו דבר כזה ולא עולה בדעתם לעשות. גדעון סער היה ברור, הוא רוצה לקיים פריימריז, זו זכותו לבקש ואני חושב אחרת. אבל אף אחד לא מעלה על דעתו שאנשים פה על דעת עצמם ילכו פה חמישה ושם שישה. אם רוצים להפוך וללכת בדרך שבה הלכה מפלגת העבודה - אפשר. אני מקווה שלא ננהג כך".

  בנימין נתניהו אביחי מנדלבליט (צילום: AP, מעון רוה
  היועמ"ש מנדלבליט וראש הממשלה נתניהו (צילום: AP, מעון רוה"מ)

  - האם בעיניך כאזרח במדינה זה לא משנה כלום שראש הממשלה עם כתב אישום חמור ביותר?

  "קודם כל רק אדייק בעובדות, אני רוצה להזכיר שנתניהוכ בר לא פעם הצליח להרכיב ממשלה, ומצד שני בני גנץ כבר הלך לשתי מערכות בחירות ובשתיהן לא הצליח להרכיב ממשלה".

   

  - בפעם הראשונה לא נתתם לו.

  "לכן אני חושב, זו בדיוק הטרמינולוגיה שבה השתמשו במפלגת העבודה פעם אחר פעם, ואני חושב שהדרך הזו לא הצליחה".

   

  - אם יהיו פריימריז, אתה תתמוך בנתניהו?

  "אם ראש הממשלה יחליט להתמודד אני בוודאי אתמוך בו. אמרתי לכל אורך הדרך - אני חושב שהחקירות הן כשל יסודי. מדובר בדברים שמקומם בוודאי לא במישור הפלילי. דברים תקדימיים, אולי במישור האתי".

   

  - שמענו את זה במשך שנתיים ואמרתם "נחכה ליועץ", והפכתם אותו ל"שמאלן". מה השלב שנוח לכם לקבל את הכרעות שלטון החוק?

  "שוב, לא מקבל את הטרמינולוגיה. גם ביחס ליועץ המשפטי לממשלה אני אומר בצורה ברורה: אני חושב שיש כאן כשל גדול, זאת החלטה בעייתית ואני מקווה שאולי, למרות שיש לי ציפיות מאוד נמוכות מכלל המערכת המשפטית, אולי בכל זאת מישו יתעשת ובשלב המשפט דברים ייראו אחרת".

   

  - למה הכוונה "ציפיות נמוכות"?

  "הביקורת שלי ידועה, היא לא דבר חדש, זאת ביקורת שאני מביע הרבה מאוד שוב. הכשל במערכת המשפט הוא כשל רוחבי, לא רק בנוגע לראש הממשלה. והדברים שטעונים תיקון והצבעתי עליהם לפני כל האירועים האלה, אולי המצב היה יותר טוב".

  בני גנץ (צילום: רויטרס)
  יו"ר כחול לבן ח"כ גנץ(צילום: רויטרס)

  - האם אתה כחבר בכנסת ישראל סומך על השופטים במחוזי ובעליון?

  "אני חושב שדווקא בבתי המשפט המצב בדרך כלל הוא יותר  טוב, ואני מקווה שהמערכת תשכיל לבצע את השינויים שהיא זקוקה להם, לא רק במישור בתי המשפט. מה שחשוב כאן הוא דבר אחר: ישנו חוק יסוד ברור - הוא מאפשר לראש הממשלה לכהן בתפקידו. ברור שמי שיכול לכהן יכול גם להיבחר לתפקיד, אחרת זה אבסורד מוחלט".

   

  - אף אחד לא מנסה להדיח ראש ממשלה בממשלת מעבר.

  "הוא לא ממלא מקום, הוא ראש ממשלה לכל דבר ויש לו את כל הסמכויות. החוק מאוד ברור, הוא מאפשר לראש ממשלה לכהן עד להכרעה".

   

  - בני גנץ אמר שיכהן שנתיים ראשונות בתפקיד, מה דעתך על האופציה?

  "זה באמת כל כך לא רציני, זה גם מאפיין את כל האופן שלמעשה לא לא נוהל איתנו שום משא ומתן. ממשלת אחדות היא ממשלה של שיתוף בשלטון, היא לא ממשלה של מפלגה אחת שמקבלת את השלטון והשנייה מוסרת לו אותה כאילו כלום".

   

  גנץ מציע: שנתיים ראשונות בהנהגתו    (צילום: ליהי קרופניק)

  גנץ מציע: שנתיים ראשונות בהנהגתו    (צילום: ליהי קרופניק)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  נתניהו: "נקבל את החלטות בית המשפט"    (מתוך פייסבוק)

  נתניהו: "נקבל את החלטות בית המשפט"    (מתוך פייסבוק)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  - מי אמר שאתם צריכים להיות ראשונים?

  "עם כל הכבוד, לו לפחות לבני גנץ הייתה הגינות והוא היה הולך לפי מתווה הנשיא ואומר 'אני אהיה שנה ראשון ואתם תקבלו שנתיים', היה אפשר לומר שיש הגינות בהצעה".

   

  - יש היגיון בריא, יש פלונטר פוליטי שאתם חלק ממנו ואתם לא פותרים אותו.

  "שיסכים בני גנץ שאנחנו נהיה ראשונים. אנחנו מסתפקים בשנה, לא דורשים שנתיים כמוהו".

   

  - הוא גם אמר שהוא רוצה ממשלה רחבה ככל שניתן.

  "אני באמת מודה לו על כך שסוף סוף הוא הפסיק לפסול מפלגות ומגזרים שונים. המצב הוא פשוט - אנחנו לא פוסלים את מי שבא איתו, הוא לא עשה שום צעד שיש לו משמעות אמיתית, עשה את המובן מאליו. יש להם 33 מנדטים ולנו 32, אז מגיע להם אולי כהונה של חודש או חודשיים יותר, אבל מי שראשון מכהן הרבה יותר קצר, כך זה הגיוני ונכון".

   

   

  - בהפגנות התמיכה אמש בנתניהו קראו "שי ניצן לכלא".

  "כל ויכוח בדמוקרטיה הוא לגיטימי. אלימות לא רק שהיא לא לגיטימית - היא גם אסורה בתכלית האיסור, ואם צריך אני עושה את המובן מאליו וקורא כאן למי שתומך בנתניהו אוא לא, לאלה שכואבים את ההחלטה ולאלה שלחצו עליו לחץ ברוטאלי ואפילו אלים כדי לקבל את ההחלטה כפי שקיבל עכשיו - להימנע מכול אלימות ולנהל את הוויכוח הזה באופן תרבותי ושקט. בוודאי שאני מגנה כל אלימות מכול צד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי מועלם, רז גרוז
  השר לוין וח"כ סער
  צילום: אבי מועלם, רז גרוז
  מומלצים