שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

היועמ"ש לא צפוי למנוע מנתניהו להרכיב ממשלה: "היינו שמחים שהציבור יכריע"

מנדלבליט צפוי לקבוע השבוע כי יש "קשיים משפטיים ניכרים" לכך שנתניהו יוכל להרכיב ממשלה בעקבות האישום נגדו בשוחד - אך אין מניעה לכך. עו"ד אורי קורב באולפן ynet: "אם היועמ"ש יתערב זה יהיה אסון, דריסה ברגל גסה של הדמוקרטיה". בכל מקרה, ההכרעה צפויה להגיע לבג"ץ

 

 

לאחר שהגיש נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים, צפוי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפרסם באמצע השבוע את חוות דעתו בשאלת כשירותו המנהלית של נתניהו להרכיב ממשלה ולקבוע אם אמנם קיימים לכך "קשיים משפטיים ניכרים" - אך אין מניעה שיוכל להרכיב ממשלה.

 

היועץ אינו מתכוון להמתין לעתירה לבג"ץ בשאלה זו, ויפרסם את חוות דעתו בסוגיה בין היתר מכיוון שהחלו 21 הימים לצורך ניסיונות חברי הכנסת להכריז כי אספו 61 חתימות על מנת להקים ממשלה.

 ישיבת ממשלה (צילום: אמיל סלמן)
נתניהו בכניסה לישיבת הממשלה(צילום: אמיל סלמן)

אביחי מנדלבליט בהצהרה על כתבי האישום (צילום: רפי קוץ)
מנדלבליט. ההכרעה - באמצע השבוע(צילום: רפי קוץ)

הערכת גורמים משפטיים היא שמנדבליט ידגיש בסופה של חוות הדעת כי קיימים "קשיים משפטיים ניכרים" לכך שנתניהו, תחת כתב אישום כה חמור, יכול וראוי להקים ממשלה. עם זאת, הוא לא יאמר שיש מניעה חוקית שכן חוק יסוד הממשלה החריג במיוחד את ראש הממשלה שיכול לכהן בתפקיד עד פסק דין סופי.

 

מנדלבליט ידגיש גם כי מדובר בעיקר בסוגיה שעומדת להכרעת הציבור. בכל מקרה, הוא צפוי להתנסח בזהירות בחוות דעתו, שבכל מקרה תאותגר בבג"ץ, שקרוב לודאי יכריע בסוגיה בהרכב מורחב של שופטים. גורם משפטי בכיר הבהיר כי "היינו שמחים ששאלת המשך כהונתו של נתניהו תוכרע רק במישור הציבורי-פוליטי".

 

עו"ד משה גלעד, שופט בדימוס בבית המשפט המחוזי בחיפה ומומחה למשפט פלילי, נשאל באולפן ynet אם נתניהו יכול לעמוד בראשות הליכוד בבחירות הבאות, וענה: "אני סבור שכן. אם המחוקק העניק לראש הממשלה מסיבות שונות אפשרות לכהן ולהנהיג את מדינת ישראל ואת כל הנושא הביטחוני שלה, כשיש נגדו כתב אישום, בוודאי שהוא יכול לעמוד בראש מפלגה".

ההחלטות בעניין בנימין נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

"אסור ליועמ"ש להתערב בנושאים הפוליטיים", הוסיף השופט בדימוס גלעד. "המטרה המרכזית שהייתה בקביעה שראש ממשלה יכול לכהן כשיש נגדו כתב אישום עד לפסק דין חלוט יועדה כדי שלא יווצר מצב שבו פקיד יקבע מי יהיה ראש ממשלת ישראל". לצד זאת התייחס גלעד לנאום נתניהו ואמר כי "הדרך והסגנון הם לא במקום. המתקפות על הפרקליטות באופן כללי בוודאי אינן תקינות, אין להן שום מקום. אני לא ממליץ לו לומר את זה, אבל אני לא דן אדם בשעת צערו".

 

עו"ד אורי קורב, לשעבר בכיר בפרקליטות ששימש כתובע במשפטו של אהוד אולמרט, אמר הבוקר (יום א') באולפן ynet כי התערבות משפטית בנושא זה "תהיה אסון. אני מזהה פה קמפיין שיוצא נגד לשון חוק מפורשת של חוק יסוד. אני חושב שהמערכת המשפטית תירה לעצמה לא ברגל, אלא במקום אחר, אם היא באמת תיקח חוק כל כך ברור ומפורש ותחליט שהיא דורסת ברגל גסה את הדמוקרטיה".

 

"אם נתניהו צריך לזוז ממקומו, יש בשביל זה פוליטיקאים, יש בשביל זה עם", הוסיף קורב, שאליו פנה נתניהו לפני השימוע במטרה לגייס אותו לצוות ההגנה, הצעה שאותה דחה קורב.

 

לדברי קורב, "כתב האישום שהוגש אינו תקין. אין בו רשימת עדים ואין בו את השם של בית המשפט. הייתי מחזיר את כתב האישום לשולח. כותבים בית המשפט המחוזי כדי שאחר כך אולי אפשר יהיה להגיש את זה לתל אביב".

אורי קורב ()
עו"ד אורי קורב

השופט בדימוס עו"ד משה גלעד (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
השופט בדימוס עו"ד משה גלעד(צילום: גיל נחושתן)

היועמ"ש צפוי בנוסף להורות לנתניהו לפרוש מהמשרדים שבהם הוא מחזיק בנוסף לראשות הממשלה. כיום, למשל, מחזיק נתניהו בתיק העבודה והרווחה שסופח אליו בשל התפטרותו של השר לשעבר חיים כץ, בעקבות כתב האישום שהוחלט להגיש נגדו.

 

בעוד שסוגיית המשך כהונתו של נתניהו כראש ממשלה לא ברורה, הרי שכשר מן השורה - דינו כדין כל שר. בהתאם לפסיקת בג"ץ בענין דרעי ופנחסי, שר אשר הוגש נגדו כתב אישום בעבירה שיש עימה קלון צריך להתפטר או שיפוטר. בעקבות זאת צפוי יעקב ליצמן להתמנות לשר הבריאות במקומו של נתניהו, לאחר שקיבל אישור ממועצת גדולי התורה. ליצמן חשוד בפרשת מלכה לייפר ובפרשת "בית העסק לממכר מזון", ואם גם הוא יואשם - גם הוא ייאלץ להתפטר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
נתניהו בישיבת הממשלה, היום
צילום: אמיל סלמן
מומלצים