שתף קטע נבחר

חייבת ניצחה: ההסדר יקוים למרות התנגדות נושה

הוצל"פ קבעה שבקשה לביטול הסדר פירעון הגיעה מאוחר: "אין מקום להתעלם מאינטרס ההסתמכות של כלל הנושים בשם האינטרס של נושה אחד"

רשם לשכת ההוצאה לפועל בחיפה עופר שורק דחה לאחרונה בקשת זוכה לביטול החלטה שאישרה הסדר לפירעון חובות של חייבת כלפיה וכלפי נושים נוספים, באמצעות תשלום 100 אלף שקל ב-60 תשלומים. בהחלטה נקבע כי הזוכה – שביקשה להכפיל את הסכום שתשלם החייבת – לא הגישה התנגדות כנדרש ולא התייצבה לדיון בבקשת הזוכה. כעת, לאחר שההסדר אושר כדין ויתר הנושים מסתמכים עליו, אי אפשר להעדיף את האינטרס שלה כזוכה יחידה על פני זה שלהם.

 

החייבת הוכרזה "מוגבלת באמצעים" ותיקי הוצאה לפועל רבים שנפתחו נגדה אוחדו. לפני כמה חודשים היא הגישה ללשכת ההוצאה לפועל הצעה להסדר נושים שלפיה התיקים נגדה ייסגרו אם תשלם לנושים 100 אלף שקל ב-60 תשלומים שווים.

 

הרשם עופר שורק ערך דיון בבקשה, ולאחר שלא הובעה התנגדות מצד הנושים אישר את ההסדר. כעבור זמן קצר הגישה אחת הזוכות בתיק בקשה לביטול ההחלטה ולחלופין להוסיף לחוב עוד 100 אלף שקל או לקבוע דיון נוסף בבקשת החייבת.

 

הזוכה טענה בין היתר שהצעת ההסדר שהגישה החייבת לא הייתה ברורה, וכי ההסדר אינו כדאי, שכן החייבת צריכה להוסיף עוד 90 אלף שקל ולהגדיל את התשלום החודשי שהוצע. היא הוסיפה שהתנגדות שהגישה נמחקה משום שעורכי הדין שלה לא התייצבו לדיון, אך עדיין היה ברור כי לא נתנה את הסכמתה להקטנת החוב המשמעותית שהציעה החייבת.

 

אבל הרשם שורק דחה את טענותיה אחת לאחת. בהחלטתו נקבע כי הצעת ההסדר שהועברה לנושים ברורה לחלוטין – 100 אלף שקל ישולמו בתשלומים שווים ויכסו את החוב כולו. אם לא די בכך הרי שההחלטה המאשרת את ההסדר פירטה את תנאיו בצורה מפורשת והובהר בה היטב כי לאחר סיום התשלומים המוצעים כל התיקים המאוחדים יסגרו.

 

בהקשר להתנגדות, הרשם ציין כי לאחר שנמחקה הייתה לזוכה הזדמנות להגיש התנגדות חדשה אך היא לא עשתה זאת ואפילו לא טרחה להתייצב לדיון בהצעת ההסדר, וזאת ללא סיבה מוצדקת ואף שקיבלה הזמנה כדין. הוא הוסיף כי היא הייתה מודעת להשלכות שכן בהחלטה קודמת בתיק הובהר לכלל הנושים כי מי שלא יגיש התנגדות בזמן ייראה כמי שהסכים להצעה.

 

עוד נקבע כי אין כאן כלל שאלה של כדאיות ההסדר – שהרי הוא כבר אושר כדין בהסכמת יתר הנושים שבחרו מסיבותיהם לא להתנגד לו. הרשם ציין שהתשלום החודשי לפי ההסדר גבוה מצו התשלומים הנוכחי, שממילא היה מופחת בשלב מסוים משום שהחייבת סובלת מבעיות רפואיות והכנסתה החודשית הצטמצמה ל-1,500 שקל.

 

מעבר לכך נקבע בהחלטה שמדובר בהסדר שאושר כדין והנושים מסתמכים עליו: "אין מקום להתעלם מאינטרס ההסתמכות של כלל הנושים בשם האינטרס של נושה אחד, המחזיק כ-13% מסכום הנשייה הכולל. הדבר עשוי להביא להעדפה בלתי ראויה של אינטרס הנושה הבודד על פני שאר המעורבים בתיק שבחרו לקבל את הצעת החייבת".

 

משכך, בקשת הזוכה נדחתה והובהר כי ההסדר שאושר מחייב את כל הזוכים בתיק האיחוד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד ענבל מרזוק
מומלצים