שתף קטע נבחר

בגלל הבנק: ניתן פטור מערבות על 182 אלף ש'

אדם שחתם על ערבות לחברה לא עודכן על ידי הבנק הבינלאומי הראשון שהוא "ערב יחיד". כשהבנק תבע אותו, בית המשפט העמיד אותו במקומו

בית משפט השלום בתל אביב דחה לאחרונה תביעה שהגיש הבנק הבינלאומי הראשון נגד אדם שחתם על ערבות להלוואה בת 182 אלף שקל שנטלה חברה בשם "אם.סי. מרכז ההשקעות". השופט עזריה אלקלעי קבע שהערב פטור מהתחייבותו מכיוון שהבנק לא ציין בפניו שהוא "ערב יחיד" והטעה אותו בנושא.

 

החברה, שניהלה בבנק חשבון עובר ושב, נטלה ב-2015 הלוואה בסך 182 אלף שקל. על הסכמי ערבות להלוואה חתמו שני בעלי מניות בחברה ואדם נוסף שאינו קשור אליה. האחרון הוחתם על מסמך ערבות שנשא את הכותרת "הודעה לערב (שאינו "ערב יחיד")".

 

אבל החברה לא עמדה בתנאי הפירעון והבנק העמיד את ההלוואה לפירעון מיידי. במסגרת זו הוא הגיש תביעה נגד שני בעלי המניות והערב הנוסף.

 

הערב הנוסף טען שחתם על הערבות כחלק ממערכת ההסכמים בינו לבין בעלי המניות. לדבריו, הובטח לו בין היתר שהם יצמצמו את חוב החברה לבנק באמצעות הפקדה של 40 אלף שקל לחשבון אך הדבר לא נעשה.

 

לדבריו, כשהצטרף כערב להלוואה הוא הסתמך על דברי בעלי המניות ביחס למצב החברה, אך בדיעבד התברר שאלה לא גילו לו את היקף החובות האמיתי. הוא הוסיף שהסכים לערוב להתחייבויות החברה כלפי הבנק אך ורק כערב נוסף, ולא כערב בודד.

 

השופט עזריה אלקלעי הבהיר שהחוק מקנה הגנות שונות ל"ערב יחיד" – אדם שאינו בעל עניין בחברה החייבת ואין לו תועלת כלכלית בעסקת ההלוואה. מהמסמכים השונים עלה כי הנתבע אינו בעל מניות או מנהל בחברה, כך שמדובר ב"ערב יחיד". בהתאם לחוק הערבות, אם הבנק לא גילה לערב היחיד את עובדת היותו "ערב יחיד" או "ערב מוגן", הוא פטור מערבותו.

 

בפסק הדין צוין שהנתבע לא הגיש תצהיר עדות ראשית ולא הוכיח שלא ידע כי הוא ערב יחיד. במקביל, ממסמכי הבנק עולה שהוא לא גילה לנתבע שהוא "ערב יחיד". זאת ועוד, כותרת המסמך שעליו הוחתם הנתבע מטעה שכן צוין שם "ברחל בתך הקטנה" – "הודעה לערב (שאינו "ערב יחיד")".

 

כלומר, הבנק יצר בפני הנתבע מצג שגוי לפיו הוא אינו ערב יחיד. השופט הסביר כי הפרת חובת הגילוי שבחוק כלפי הערב מביאה לביטול הערבות, אלא אם הבנק מוכיח שהנתבע ידע כי הוא ערב יחיד, מה שלא הוכח במקרה זה.

 

בנסיבות אלה קבע השופט אלקלעי כי אף שאין ספק שהנתבע ידע שהוא חתם כערב לחובות החברה, הוא פטור מערבותו. לפיכך דחה השופט את התביעה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל
הבנק הבינלאומי
צילום: עמית שעל
מומלצים