שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  לכל הרוחות, כמה שסשה ברון כהן צודק

  דווקא בדרן קיצוני שאיש לא ציפה ממנו לנאום גטיסברג, יוצא בנאום צוקרברג שחשיבותו ובהירותו עשויות להתברר כמכריעות לא פחות

   

   

  לעזאזל איתך, סשה ברון כהן; איך זה שאתה נואם, משך 25 דקות, את מה שאני, ושכמותי, היינו צריכים לכתוב כבר לפני שנים אבל היינו עסוקים מדי בגלילת הרשת החברתית שלנו ובספירת לייקים?

   

   

  לעזאזל איתך, סשה, למה כל משפט בנאום הזה שלך משכנע יותר מקודמו עד כדי כך שאני מוכן, בסופו, לא רק להיעמד על רגליי ולמחוא לייקים, אלא לסלוח לך על "ברונו", "אלי", "הדיקטטור" וכל יתר הזמן שבזבזת לי בשנים האחרונות עם מוצרים מביכים?

   

  לכל הרוחות, סשה, איך זה שדווקא בדרן קיצוני שאיש לא ציפה ממנו לנאום גטיסברג יוצא בנאום צוקרברג שחשיבותו ובהירותו עשויות להתברר כמכריעות לא פחות?

   

  אתם מקשיבים לסשה ברון כהן על במת הליגה נגד השמצה ומנסים שלא להשתכנע; הוא באמת מדבר על הרשתות החברתיות כעל "מכונת התעמולה הגדולה בהיסטוריה"? הוא באמת תובע לשקול לאסור את מארק צוקרברג?

  סשה ברון כהן (צילום: AP)
  סשה ברון כהן (צילום: AP)

  אבל אז אתם ממשיכים להקשיב ומבינים שהאיש מנסח – בדייקנות כירורגית – את מה שהיה כל כך מתבקש לומר לפייסבוק, טוויטר וגוגל עד היום ואיש לא אמר באופן נחרץ וברור מספיק: אתם לא יכולים להמשיך לפרסם כל דבר – מופרך, שקרי, דיבתי, תעמולתי וחסר בסיס ככל שיהיה – תמורת תשלום.

   

  וכפי שכולנו, וילדינו, היינו עובדים עדיין על פס נע, משוללי כל זכויות יסוד, אם המהפכה התעשייתית לא הייתה נתקלת ברגולציה ופיקוח; וכפי שכולנו, וילדינו, היינו צופים בסנאף טלוויזיוני אם רשתות השידור לא היו מוכפפות לרגולציה; וכפי שכולנו, וילדינו, לא היינו נכנסים לסרטים אם תעשיית הקולנוע לא הייתה מוכפפת לשיטת סיווג התכנים הגילאית; כך אמורה גם המדיה הדיגיטלית – המהפכה הנוכחית – לקבל על עצמה לא רק רגולציה אלא גם אחריות מהסוג שכל מוציא לאור ומו"ל אמורים לשאת בה.

   

  נכון, לא תכננתם להפוך למו"לים. נכון, בניתם פלטפורמות טכנולוגיות. נכון, מה אנחנו רוצים מכם – נפלי הרווארד שמעולם לא קיוו לעשות עם חייהם יותר מאשר כמה מאות מיליארדי דולרים. ועדיין, הבאתם עלינו – ועל עצמכם – את המדיה המשמעותית ביותר של הזמן החדש, ובדרך הפכתם למוציאים לאור הגדולים והחזקים בעולם. ועם כוח גדול באה, כידוע, אדישות גמורה מצד עולם שלקח לו יותר מדי זמן להבין שמחקתם את כל ההיררכיות, שגרמתם לשקרים להיראות כמו אמת עובדתית, ושדבר לא יעצור אתכם בדרך לקידום רצח העם הבא תוך שאתם מציגים את פרצופכם התמים לוועדת השימוע התורנית.

   

  עד שבא סשה ברון כהן – האיש שהקדיש קריירה קומית שלמה כדי להוכיח עד כמה דעות קדומות, טיפשות ובורות מסוגלות לדרדר חברה אנושית – וקרא לדברים בשמם המדויק: עד כאן.

   

  ברון כהן הוא לא הילד שצעק "המלך עירום"; הוא הגבר המבוגר שצעק "המלך מפשיט את כולנו משיירי ערכינו". ועל זה מגיע לו יותר מפרס הליגה נגד השמצה; מגיעה לו תוכנית טלוויזיה שלמה בכיכוב הדמות שהוא הגדיר כהכי פחות אהובה שלו: סשה ברון כהן.

   

  מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים