שתף קטע נבחר

הערב: צדק ונוגה בהתקבצות שמימית

התקבצויות קרובות בין כוכבי הלכת היו מאז ומתמיד מראה מרהיב. הערב שני כוכבי הלכת הבהירים ביותר בשמיים ייראו קרובים במיוחד על רקע דמדומי המערב. איך תדעו לזהות אותם?

"זֶה לֹא מְעַט, שֶׁצֶּדֶק וּוֶנוּס לְבַד, יוֹצְאִים לְבַלּוֹת יָד בְּיָד. יָד בְּיָד, יָד בְּיָד, בַּשָּׁמַיִם", יענקל'ה רוטבליט.

 

הערב (א') לאחר שהשמש תשקע תוכלו להבחין בשני כוכבים בהירים במיוחד בכיוון דרום מערב. אלו שני גרמי השמיים הבהירים בשמי כדור הארץ אחרי השמש והירח, ושני כוכבי הלכת הבהירים ביותר בשמים - נוגה וצדק. הערב השניים יהיו בהתקבצות (זוויתית) קרובה ומרהיבה.

נוגה וצדק כפי שנראו אתמול (שבת) בכיוון מערב.  (צילום: משה גלנץ)
נוגה וצדק כפי שנראו אתמול (שבת) בכיוון מערב. (צילום: משה גלנץ)
 

המרחק ביניהם יהיה כמעלה וחצי (פי שלוש מקוטר הירח) כשהמרחק האמיתי ביניהם הוא כ-800 מיליון קילומטרים. את ההתקבצות ניתן לראות בכיוון מערב מכ-20 דקות לאחר שקיעת השמש ב-16:40 ועד 18:30 עת כוכבי הלכת יהיו כבר מעבר לאופק. אין צורך בטלסקופ או במשקפות.

 

נוגה וצדק מצויים בתחומיה של קבוצת הכוכבים קשת. הם נראים היטב רק בשעות הערב המוקדמות מעל האופק הדרום-מערבי בימים אלו. צדק צפוי להתקבץ עם השמש בעוד כחודש ואז ייעלם משמי הערב למשך כחצי שנה, אך נוגה ימשיך ללוות אותנו בחודשים הבאים ככוכב ערב. אגב מומלץ לעקוב אחרי שני כוכבי הלכת בימים הבאים. מי שיעשה זאת יוכל להבחין בתנועתם העצמית על רקע כיפת השמיים - מה שמסביר את המונח "כוכבי לכת".

 

התקבצות נוגה וצדק. נוגה הוא הכוכב הבהיר יותר.  (צילום: משה גלנץ)
התקבצות נוגה וצדק. נוגה הוא הכוכב הבהיר יותר. (צילום: משה גלנץ)

נוגה הוא הכוכב השני במרחקו מהשמש ולכן הוא משלים הקפה אחת סביב השמש בפרק זמן של כ-7 חודשי ארץ (כ-244 ימים). לעומתו, צדק, כוכב הלכת החמישי במרחקו מהשמש, "מזדחל" במסלולו סביב השמש ומשלים הקפה סביבה אחת ל-12 שנות ארץ (4331 יום).

צדק ונוגה בהתקבצות שארעה ב-2015 (צילום: גדי איידלהייט, אתר אסטרונומיה ומדע. )
צדק ונוגה בהתקבצות שארעה ב-2015. ניתן לראות בתמונה כמה מירחיו של צדק כנקודות קטנות החגות סביבו. (צילום: גדי איידלהייט, אתר אסטרונומיה ומדע. )

הסיבה שאנו רואים התקבצויות של כוכבי לכת והתקבצויות של הירח עם כוכבי הלכת קשור במישור שבו נעים כל כוכבי הלכת והירח. מסלולי ההקפה של כוכבי הלכת את השמש, מצויים כולם על מישור אחד אך במרחקים שונים. אשר על כן, על מנת למצוא או לחפש כוכבי לכת עלינו להביט על מישור המילקה - המישור בו חוצה השמש את השמיים ובו גם מתרחשים הליקויים - מכאן שמו.

 

בגלל זמני ההקפה השונים, כוכבי הלכת מצויים במיקומים שונים אחד יחסית לשני בתלות בזמן. לעיתים יכולה להתרחש תופעה שבה שני כוכבי לכת או יותר מסתדרים על קו אחד פחות או יותר במבט מכדור הארץ. כאשר נוצר מעין קו ישר כזה בין שני כוכבי הלכת וכדור הארץ. הדבר יראה כאילו כוכבי הלכת צמודים ובמקרים מסוימים אפילו חופפים זה את זה.

 

הכוכב מבית לחם

התקבצויות קרובות בין כוכבי הלכת בינם לבין עצמם וכן בינם לבין הירח היו מאז ומתמיד מראה מרהיב. בסוף אוקטובר האחרון ארעה התקבצות מרשימה במיוחד בין הירח לבין צדק שנראה כאילו תלוי בקצה סהר הירח, והתקבצויות דומות ואף התכסות של כוכבי הלכת בירח מתרחשים מפעם לפעם.

הירח וצדק בחודש שעבר בהתקבצות זוויתית מרשימה.  (צילום: גדי איידלהייט, אתר אסטרונומיה ומדע. )
הירח וצדק בחודש שעבר בהתקבצות זוויתית מרשימה. (צילום: גדי איידלהייט, אתר אסטרונומיה ומדע. )

אגב, יש הסוברים שהסמל המוסלמי של סהר הירח וכוכב לצידו, מקורו בהתקבצות בין הירח לנוגה שנראתה בשנת ההג'רה, השנה בה יצא מוחמד ממכה. באותה שנה כיסה הירח את נוגה עבור צופים במזרח התיכון. אך למרבה האירוניה ההתכסות ארעה לאחר שקיעתם של נוגה והירח מתחת לאופק והם רק ראו את חרמש הירח מתקרב לכיוון נוגה. באוגוסט של שנת 2 לפנה"ס, החלה סדרה של התקבצויות קרובות מאוד בין נגה לצדק - עד כי נראו ככוכב בוהק וזוהר אחד. חוקרים טוענים, שסדרת ההתקבצויות הזו היא בעצם הכינוי של הכוכב מבית לחם - הכוכב שבישר על לידתו של ישוע הנוצרי.

 

מידע נוסף על כוכבי השמיים, תופעות מעניינות, סיורי אסטרונומיה, כוכבי הלכת ואירועים אסטרונומיים נוספים, תוכלו למצוא בעמוד הפייסבוק שירת הכוכבים  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים