שתף קטע נבחר

קייב: צלב קרס רוסס על פסלו של שלום עליכם

על פסלו המפורסם של הסופר היהודי שנמצא מול בית כנסת במרכז בירת אוקראינה רוסס צלב קרס אדום. הפסל הפך לאחר הסמלים היהודיים של העיר. העירייה הודיעה כי תנקה אותו

 

צלבי קרס על הפסל שלום עליכם בקייב ()
צלב הקרס על הפסל של שלום עליכם בקייב

צלב קרס אדום רוסס בימים האחרונים על פסלו המפורסם של הסופר היהודי שלום עליכם, מול בית הכנסת ברודסקי במרכז העיר קייב שבאוקראינה. הוגשה תלונה למשטרה המקומית בנושא.

 

הפסל, עבודתו של הפסל היהודי ולרי מדוודב הוקם בקייב בשנת 1997. הרב הראשי לקייב משה אסמן קרא למעשה "פרובוקציה תורנית" בעמוד הפייסבוק שלו. אתמול לא היו על הפסל שום סימנים אנטישמיים, וככל הנראה צלב הקרס הופיע הלילה.

וולרי מדוודב ורעייתו ()
הפסל וולרי מדוודב ורעייתו

תיירים ישראלים ויהודים רבים שפוקדים את קייב מבקרים ליד הפסל, שהפך לאחד מסמליה היהודיים של העיר. עיריית קייב הודיעה כי תנקה את הפסל.

 

דוברת המשטרה המקומית, אוקסנה טישצ'נקו, מסרה ל-ynet כי המשטרה בודקת את סרטוני מצלמות האבטחה מסביב לפסל ובזמן הקרוב יוחלט האם לפתוח בחקירה פלילית נגד מי שצייר את צלב הקרס.

 

שלום עליכם, שנפטר ב-1916, הוא כינויו הספרותי של שלום רבינוביץ', סופר יידי יליד אוקראינה ומגדולי הסופרים שקמו לתרבות היהודית. הוא הרבה לכתוב על העיירה היהודית במזרח אירופה של המאה ה-19. גיבוריו המפורסמים, מנחם מנדל וטוביה החולב, הפכו ברבות השנים לייצוגים המזוהים ביותר עם דמות היהודי בגולה.

  

ולרי מדוודב נחשב לפסל היהודי המפורסם ביותר באוקראינה, שיצירותיו מוצגות במרכז קייב: הלוח על ביתה של גולדה מאיר, הפסל של שלום עליכם והפסלים במקום שבו נטבחו כמאה אלף יהודים, גיא באבי יאר, לא הרחק מקייב הבירה.

 

מדוודב, שעלה לישראל ימים ספורים לפני יום השואה האחרון בסיוע "הקרן לידידות", הקדיש את חייו להנצחת היהדות. הוא סיפר אז ל-ynet כי "כאשר הנכדה של שלום עליכם הגיעה לקייב, עשיתי לה סיור. היא מאוד התרגשה לראות את הפסל. היו לנו שיחות ארוכות והיה לי הכבוד להכיר אותה".

 

מנכ"ל הקונגרס היהודי האירו-אסייתי, חיים בן-יעקב, פנה לממשלת אוקראינה: "לצערנו, לאחרונה אנו עדים למספר הולך וגדל של אירועים אנטישמיים בכל רחבי אוקראינה. על רשויות אכיפת החוק במדינה לעשות כל שניתן כדי למצוא את העבריינים ולהעמידם לדין. חילול אנדרטאות הוא סימפטום מדאיג של מצב מטריד, שעלול להתפתח לצורה חריפה יותר. חייבים לפעול בדחיפות, במהירות ובנחישות בכדי למנוע הידרדרות נוספת במצב האנטישמיות במדינה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים