שתף קטע נבחר

שנתיים מאסר לצעיר שדרס למוות והפקיר רוכב אופניים

ביהמ"ש גזר 24 חודשי מאסר על טום אביב בן דהן (24), שדרס עם אופנועו את יגאל סעדון, בזמן שהאחרון רכב על אופניים חשמליים במושב ברכיה שבדרום. במסגרת הסדר טיעון הורשע בן דהן גם בנהיגה תחת השפעת סמים וללא רישיון . אלמנתו של סעדון: "עונש זעום ומגוחך"

 

 

 

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (שני) 24 חודשי מאסר על טום אביב בן דהן (24), שהורשע במסגרת הסדר טיעון בהפקרה של רוכב האופניים יגאל סעדון (50) סמוך למושב ברכיה שבדרום בספטמבר אשתקד. בן דהן הורשע גם בנהיגה תחת השפעת סמים ובנהיגה ללא רישיון. בנוסף נפסל רישיונו לשש שנים. סעדון (50), אב לחמישה ממושב ברכיה שבחוף אשקלון, נהרג באוקטובר שעבר בתאונה כשרכב על אופניים חשמליים במושב בו התגורר.

 

טום אביב בן דהן בגזר הדין (צילום: בראל אפרים)
טום אביב בן דהן בבית המשפט (צילום: בראל אפרים)

השופט יובל ליבדרו ציין בגזר הדין כי עבירת ההפקרה היא אחת העבירות המכוערות שיש. יחד עם זאת ציין כי אין מדובר במצב השכיח של עבירת ההפקרה, שכן במקביל לפינוי של הנאשם מהזירה חבריו הזעיקו את כוחות ההצלה, מה שמפחית מחומרת העבירה.

 

 

חיפושים אחר חשוד נמלט נרגלית תאונת פגע וברח תאונת דרכים שטח חקלאי  יישוב ברכיה ()
יגאל סעדון על רקע זירת התאונה

גלית סעדון (צילום: בראל אפרים)
"עונש זעום ומגוחך". גלית סעדון בביהמ"ש (צילום: בראל אפרים)

"מדובר במי שעולה על כלי רכב כשאינו מורשה לנהיגה, תחת השפעת סמים ולא מזעיק עזרה. התנהלותו הכוללת היא התנהלות עבריינית לאורכה ולרוחבה". עם זאת, בית המשפט ציין כי בן דהן, שיוצג על ידי הסנגור עמית ויצמן, לא היה אחראי לתאונה ולא לקח חלק פעיל בהפקרה. ויצמן אמר לאחר מתן גזר הדין: "זו לא הפקרה קלאסית. הנאשם נפצע והוברח מהזירה על ידי חבריו".

 

גלית, אלמנתו של סעדון, אמרה לאחר ההחלטה כי "שנתיים זה עונש זעום ומגוחך. המסר של בית משפט לצעירים: אל תוציאו רישיון ותסכנו אנשים.

נאלצנו לקבל את הסדר הטיעון כי בפרקליטות אמרו שאי אפשר להאשים אותו בהריגה, היה ענן אבק ואולי הם התנגשו אחד בשני. היה לי מאוד חשוב שייכנס למאסר בפועל, לכן קיבלתי את הסדר הטיעון. אני מאוד חוששת ממה שיקרה כשיעלה בפעם הבאה על רכב, אני לא מאמינה שהוא יעמוד בפסילה".

 

בחודש יוני בית המשפט המחוזי בבאר שבע הרשיע את בן דהן במסגרת הסדר טיעון עליו חתם מול הפרקליטות. על פי כתב האישום המתוקן, רכב בן דהן על אופנוע שטח ללא רישיון יחד עם חבריו ותחת השפעה של חומצת חשיש.

 

 

 

הנסיעה של החברים יצרה ענן אבק, והנאשם התנגש עם האופנוע שלו בסעדון, שרכב על אופניים חשמליים. בן דהן נפצע וסעדון נותר על האדמה מחרחר. מיד לאחר מכן חבריו התקשרו למד"א ולמשטרה וסיפרו כי בעת שנסעו על שביל העפר נתקלו בסעדון.

 

אשתו של סעדון, גלית, הסכימה כאמור להסדר הטיעון ואילו אחיו של המנוח התנגד. באוקטובר התקיימו הטיעונים לעונש וגלית עלתה להעיד וסיפרה כי קיבלה את ההסדר אך אינה שלמה איתו. "הבן אדם הזה הרס לי את המשפחה. כל השנים אני ובעלי עבדנו מאוד קשה כדי לגדל חמישה ילדים ולחנך אותם לערכים. וביום אחד הבן אדם הזה בא והפך את הקערה על פיה. היום אני לבד. הבן אדם לא לקח אחריות על המעשה שהוא עשה". לדבריה, העובדה שהפרקליטות לא האשימה אותו בהריגה קשה לה מאוד. "הבן אדם הזה הרג את בעלי, הוא הרג את האבא של הילדים שלי וזה הרס לי את החיים".

גלית סעדון, אשתו של יגאל סעדו שנדרס כשרכב על אופניים חשמליים ()
גלית סעדון, אלמנתו של יגאל ז"ל

 

החשוד בפגע וברח במושב ברכיה מסגיר עצמו למשטרה בתחנת אשקלון (צילום: רועי עידן)
בן דהן כשהסגיר עצמו למשטרה(צילום: רועי עידן)

 

אחיו של סעדון טען בביהמ"ש כי בן דהן "נסע כאילו שזה שטח הפקר. לא הסתכל לא ימינה ולא שמאלה, לרצוח ולהרוס. הוא השאיר חמישה יתומים. כל שבת, כל חג, צריך להיות מישהו בשולחן איתם ביחד לעזור. הילד הקטן בגיל 14. כולם לא מבינים, מבולבלים. שנה וחצי על לרצוח בן אדם. נעשו ים חיפושים למצוא אותו, האיש הרס משפחה שלמה ועונש מאוד מצחיק. אסור לאיש כזה לעלות על הכביש".

 

בן דהן אמר בטיעונים לעונש: "אני מצטער על התוצאה. זה לא משהו שקרה בכוונה. אני מבקש סליחה על כל מה שקרה. אני מביע חרטה עמוקה מאוד". סניגורו של הנאשם טען כי לאחר התאונה הוא נפצע באורח קשה וחבריו פינו אותו לקבלת טיפול רפואי, והם אלה ששיבשו את ההליכים. לאחר מכן, לדבריו, התיישר עם מעשי חבריו - הגיע לבית החולים וסיפר כי נפל מסוס.

 

יומיים לאחר התאונה הסגיר עצמו בן דהן למשטרה. הוא הגיע עם עורכי דינו לתחנת המשטרה באשקלון, שם מסר את גרסתו. בחקירתו הראשונית ציין שהיה מעורב בתאונת דרכים. לדבריו "היה הרבה אבק" ואז התנגש במשהו. הוא הוסיף שחולץ מהשטח על ידי אדם שאינו מכיר, שנתן לו לעשן מריחואנה כדי להפחית את כאביו, ובהמשך פונה על ידי שכנתו אל בית החולים "ברזילי". במהלך נסיעה זו הוא הפציר בה למסור כי נפל מסוס.

  

לפני הגשת האישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע פרסמה משטרת מרחב לכיש הודעה שפירטה את ממצאי החקירה נגד בן דהן וחבריו ששיתפו איתו פעולה. "ניסיונותיהם של המעורבים להערים קשיים עד כדי שיבוש ממשי של זירת האירוע, מסירת הודעות כוזבות בזירת התאונה ועוד, נחשפו במהרה יחד עם מסכת שקרים סבוכה אותה קרמו המעורבים יחדיו", נמסר אז מהמשטרה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
טום אביב בן דהן בביהמ"ש
צילום: בראל אפרים
מומלצים