שתף קטע נבחר

אחרי התבוסה בבחירות: מנהיגת הונג קונג לא מוותרת

תומכי הדמוקרטיה הנחילו תבוסה מוחצת לנאמני בייג'ינג בבחירות המקומיות, אבל לקארי לאם, שטענה עד כה כי "הרוב השקט" תומך בממשל שלה, אין הצעות חדשות: "סין לא ביקשה שאתפטר"

המנהיגה המאוד לא-פופולרית של הונג קונג קארי לאם הודתה הבוקר (יום ג') כי אי-שביעות הרצון של הציבור מהמִמשל שלה תרמה לתבוסה המוחצת שנחלו תומכי המשטר הסיני בבחירות המקומיות בתחילת השבוע, כשמועמדים המזוהים עם המחנה הפרו-דמוקרטי של הטריטוריה רשמו ניצחון גדול. עם זאת, בדברי התגובה שלה על התוצאות הבוקר לא הציגה שום ויתורים חדשים שבכוונתה לעשות כדי לשים סוף להתקוממות העממית שמטלטלת את העיר זה חודשים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הונג קונג קארי לאם תבוסה בחירות מקומיות (צילום: רויטרס)
קארי לאם, הבוקר. לא קיבלה מסר מבייג'ינג(צילום: רויטרס)

הונג קונג ניצחון פרו דמוקרטים בחירות (צילום: EPA)
תומכי הדמוקרטיה חוגגים ניצחון, שלשום(צילום: EPA)

בבחירות ביום ראשון השיגו המועמדים המתנגדים להרחבת שליטתה של סין בטריטוריה האוטונומית-למחצה רוב מוחץ מבין 452 המושבים שהועמדו לבחירה במועצות המקומיות של 18 הרבעים בעיר. מדובר במוסדות שבאופן היסטורי היו נתונים לאחיזתו ההדוקה של הממשל הפרו-סיני.

 

מערכת הבחירות הזו היא הראשונה מאז תחילת המחאה העממית בהונג קונג ביוני השנה, מחאה שפרצה בעקבות קידום חוק ההסגרה לסין, שנתפש כעוד ניסיון של המשטר הקומוניסטי מבייג'ינג להדק את אחיזתו בטריטוריה הבריטית לשעבר. התוצאות שלשום היו השפלה גדולה לסין ולמנהיגת הונג קונג קארי לאם, שדחתה בחודשים האחרונים שוב ושוב קריאות לרפורמה פוליטית וטענה שיש רוב שקט התומך בממשל שלה.

הונג קונג ניצחון פרו דמוקרטים בחירות (צילום: AP)
"אנחנו התעוררנו, קארי לאם ישנה". מתנגדי המושלת(צילום: AP)

  ()

לאם, נזכיר, נחשבת בעיני מתנגדי המשטר הקומוניסטי הסיני לבעלת ברית קרובה של בייג'ינג ולעושת-דברה, והבחירות שלשום נתפשו בעיני רבים כמשאל עם על האופן שבו טיפלה במחאת התושבים בהונג קונג. בדברים שנשאה הבוקר הבטיחה לאם לשפר את הממשל והודתה כי תוצאות הבחירות משקפות דאגה בנוגע ל"ליקויי הממשלה, בכלל זה הזמן שנדרש לה לטפל באווירה הבלתי-יציבה הנוכחית".

 

תרדמת עמוקה

בעקבות התוצאות הגבירו פוליטיקאים תומכי-הדמוקרטיה את קריאותיהם ללאם להיענות לדרישות המרכזיות של תנועת המחאה, כגון קיום בחירות ישירות שבהן יבחרו תושבי העיר את מנהיגם ואת הפרלמנט שלהם ופתיחת חקירה בנוגע לשיטות הדיכוי האכזריות-לכאורה שהופעלו נגד המפגינים בעיר.

 

אבל היום, בתדרוך השבועי לעיתונאים, דחתה לאם את הקריאות הללו ובמקום זאת גינתה את האלימות ברחובות. היא שבה והבטיחה לפתוח בדיאלוג עם המוחים – הבטחה שהמפגינים טוענים כי היא בגדר "מעט מדי ומאוחר מדי".

 

התוצאות בבחירות המקומיות השבוע, המשקפות רצון של הציבור בשינוי, מחלישות את טענותיהן של לאם ושל ממשלת סין שהמהומות ברחובות הונג קונג הן מעשה ידיהן של קבוצות שוליים אלימות.

 

לדברי לאם צ'אוק-טינג, חבר פרלמנט בהונג קונג ובכיר במפלגה הדמוקרטית – המפלגה האנטי-ממסדית הגדולה ביותר בעיר – דבריה האחרונים של לאם מצביעים על כך שהיא נוקטת מדיניות של "שום הרהור, שום תגובה, שום פתרון". "בעוד המחנה הפרו-דמוקרטי התעורר סוף סוף באמצעות ההצבעה, לאם בוחרת להמשיך לישון, כאילו היא בתרדמת עמוקה".

הונג קונג קארי לאם תבוסה בחירות מקומיות (צילום: AP)
סין טוענת: "אלימות שיבשה את הבחירות". לאם(צילום: AP)

בתקשורת הממלכתית של המשטר הקומוניסטי הסיני ניסו היום לזרוע ספקות בנוגע ללגיטימיות של מערכת הבחירות, וכתבו על אלימות שליוותה את הקמפיין. ב"יומון העם" נכתב: "תסיסה חברתית שיבשה קשות את תהליך הבחירות". במאמר מערכת בעיתון China Daily, היוצא לאור באנגלית, נכתב כי מסע הפחדה וטריקים מלוכלכים פגעו במועמדים תומכי הממסד. לפי הכתוב בו, "כוחות חיצוניים" עזרו לכך.

 

התוצאות מעלות שוב את ההשערות בנוגע לאפשרות שבייג'ינג תדיח את לאם מתפקידה, אולם דובר משרד החוץ הסיני שב והדגיש אתמול כי המשטר תומך בה. כשנשאלה היום אם מנהיגי סין ביקשו ממנה לקבל אחריות לתבוסה השיבה לאם כי לא קיבלה שום מסר כזה מבייג'ינג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
כרזה של המפגינים נגד לאם וסין
צילום: EPA
מומלצים