שתף קטע נבחר

תמונות מדהימות, אז והיום: הקרחונים הנעלמים באלפים

הקרחון הפך לשדה, המלון מג'יימס בונד ננטש: פרויקט צילומים מרהיב מראה את קרחוני שווייץ לפני כ-150 שנה - ומה נשאר מהם כיום

 

 

האלפים כבר לא כאלו לבנים: תמונות "אז והיום" מדהימות של קרחונים ברחבי שווייץ מראות היטב את הנסיגה של גופי הקרח הגדולים ב-150 השנים האחרונות. צפו בתמונות המרשימות.

 

מלון שנבנה בתקופה הוויקטוריאנית עבור תיירים שבאו להתרשם מקרחון רון - ננטש מאז, כשהקרח נסוג לגובה של כמעט שני ק"מ משם. במקום שהיו קרחונים עצומים שנעו לעמקים בשווייץ כמו נהרות קרח קפואים, נותרו כיום חלוקי אבנים ושרידים של בולדרים, שנישאו בעבר בזרמים אדירים. ואלו רק דוגמאות בודדות.

קרחונים שווייץ אז והיום (צילום: רויטרס)
קרחון טריאנט, ב-1891 וכיום(צילום: רויטרס)

קרחונים שווייץ אז והיום (צילום: רויטרס)
קרחון רון ב-1849. כיום הוא לא נראה כלל בעמק(צילום: רויטרס)

קרחונים שווייץ אז והיום (צילום: רויטרס)
קרחון אלטש ב-1865, וכיום. השינוי דרמטי(צילום: רויטרס)

קרחונים שווייץ אז והיום (צילום: רויטרס)
פעם היה כאן קרחון. קרחון גורנר ב-1863, והשנה(צילום: רויטרס)

פרויקט צילומים של סוכנות הידיעות רויטרס, שבו נראות תמונות שצולמו השנה של הרים וקרחונים לעומת תמונות ארכיון של אותם פני שטח לפני עשורים רבים, חושף את השינוי הדרמטי. יותר מ-500 קרחונים בשווייץ כבר נעלמו, והממשלה אמרה כי 90% מבין 1,500 הנותרים ייעלמו אף הם עד סוף המאה הנוכחית, אלא אם תהיה הפחתה משמעותית בפליטת גזי החממה.

 

גם באיסלנד: כך נראים הקרחונים הנעלמים  

 

נסיגת הקרחונים צפויה לגרום להשפעה גדולה על גובה פני המים. בתחילה, בעת שהקרח נמס, גובהם צפוי לעלות - אבל בטווח הארוך הוא צפוי לרדת. בשווייץ חוששים שהדבר עלול להוביל בין היתר למפולות סלעים ולהשפעה על הכלכלה.  

קרחונים שווייץ אז והיום (צילום: רויטרס)
קרחון אלטש לפני כ-150 שנה, וכיום(צילום: רויטרס)

קרחונים שווייץ אז והיום (צילום: רויטרס)
קרחון טריאנט. ב-1891 הכול היה לבן, היום - ירוק(צילום: רויטרס)

מלון בלוודרה, שנבנה בשנות השמונים של המאה ה-19 (לפני יותר מ-130 שנה), היה אחד הקורבנות הראשונים של נסיגת הקרחונים. פעם הוא היה מקום למסיבות פרועות, ואף נראה בעת מרדף ב"גולדפינגר", השלישי מסדרת סרטי ג'יימס בונד. המבקרים עדיין יכולים להיכנס למערה שבתוך הקרחון, אבל הקרח מלמעלה מכוסה כיום ביריעות לבנות ענקיות כדי שיחזירו את חום השמש. למרות הניסיונות הללו, הקרח נמס והמים יצרו אגם.

 

בתמונה אחרת, מאמצע המאה ה-19, נראה "האף" של הקרחון בולט במיוחד, כשעוביו יותר מ-100 מטר. כיום, בעלי חיים מלחכים עשב ונהר זורם באותה נקודה.

 

בתמונת ארכיון נוספת שנלקחה בסוף המאה ה-19 נראה חלקו הקדמי של קרחון אלטש, הגדול ביותר באלפים, כשאדם יושב בבולדר לפני ערוץ קרחוני ענק שמתמזג עם הזרם הקרחוני המרכזי שלמטה. כיום, הם כבר לא נפגשים.

קרחונים שווייץ אז והיום (צילום: רויטרס)
מלון בלוודרה. אחד הקורבנות הראשונים לנסיגת הקרחונים(צילום: רויטרס)

קרחונים שווייץ אז והיום (צילום: רויטרס)
קרחון גרינדלוולד ב-1865, ובתמונה מהשנה(צילום: רויטרס)

קרחונים שווייץ אז והיום (צילום: רויטרס)
הסלעים הפכו מלבנים לאפורים. קרחון אלטש(צילום: רויטרס)

שווייץ, מדינה בלי מוצא לים, מתחממת במהירות כפולה ביחס לממוצע העולמי. מתיאס האס, שעומד בראש הרשות השווייצרית למעקב אחר קרחונים, אמר כי רק בשנה האחרונה איבדו הקרחונים במדינה 2% מהנפח שלהם. "אף פעם לא ראינו קצב מהיר כזה של נסיגת קרחונים מאז תחילת המדידות, לפני כ-150 שנה", אמר.

 

יש המקווים שהפוליטיקאים יכולים להוביל לשינוי, במיוחד לאחר שבבחירות האחרונות במדינה - בחודש שעבר - צברו הירוקים כוח רב. על "יוזמת הקרחונים" - קריאה לנקוט בצעדים נוספים - כבר חתמו יותר מ-100 אלף איש, המספר הדרוש לצורך קיום משאל עם, והיא תישלח השבוע לפוליטיקאים בבירה ברן. אבל הקרחונים יוסיפו להתכווץ, מבהירים המדענים. "האלפים ימשיכו להיות יפים, אבל הם יהיו שונים", אומר האס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פעם היה כאן קרחון
צילום: רויטרס
מומלצים