שתף קטע נבחר

בקשות לייצוגית נגד יצרנית שתלי חזה: "הותירה אלפי נשים עם פצצות מתקתקות בגופן"

שתי בקשות לייצוגית בסך 1.8 מיליארד שקל הוגשו נגד חברת אלרגן, המשווקת שתלי חזה מחוספסים המהווים לטענת התובעים סכנה לבריאות. "לא יידעה על הסיכון לסרטן". אלרגן ישראל: "נגיב בבית המשפט"

שתלי הסיליקון מגיעים לבית המשפט. אישה, שבגופה הושתל שתל חזה מחוספס מתוצרת אלרגן, הגישה לביהמ"ש המחוזי בתל אביב בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד החברה בסכום של כמיליארד שקל.

 

פשרה בייצוגית נגד פייפאל: תחזיר כסף לצרכנים

בקשה לייצוגית: "באלדן ואלבר החודש קצר יותר"

בעקבות תיאום מחירים: מאפיות מובילות יתרמו מצרכים ב-10 מיליון שקל לנזקקים

 

הבקשה הוגשה נגד חברת האם שמושבה באירלנד ונגד אלרגן ישראל באמצעות עורכי הדין ליאור להב, שמואל יקירביץ ויעקב דוידוביץ. לדבריהם, יש בישראל כ-24 אלף נשים שבגופן הושתלו שתלים אלו, ולכל אחת מהן נגרמו נזקים של המוערכים ב-42 אלף שקל.

שתלים (צילום: shuttestock)
שתלים. אילוסטרציה(צילום: shuttestock)

בבקשה לייצוגית נטען כי רשויות הבריאות האמריקניות והאירופיות הורו לחברה להפסיק לשווק שתלי חזה מחוספסים משום שהתגלה כי יש קשר ביניהם ובין התפתחות סרטן מסוג "לימפומה אנאפלסטית של תאים גדולים".

 

עוד נטען כי בינואר השנה הורה משרד הבריאות לאלרגן להימנע משיווק השתלים המחוספסים והנחה את המושתלות לקיים מעקב רפואי, ובמידת הצורך לשקול בעזרת הרופא את הוצאת השתל. מנגד, פרופ' אילן רון, מומחה לאונקולוגיה, שערך חוות דעת התומכת בבקשה לייצוגית, ציין כי "הגידול מהסוג האמור הוכר ב-2016 כקטגוריה בפני עצמה על ידי ארגון הבריאות העולמית כסרטן הנגרם בגלל השתל המחוספס".

 

בבקשה נטען כי הודעות הפסקת השיווק הגיעו, בין היתר, לאור תוצאות מחקרים ומקרי מוות שגרם הסרטן האמור, הקשורים לשתלי הסיליקון המחוספסים של אלרגן. "חרף זאת, המשיבות לא פנו לנשים שבגופן הושתלו שתלים אלה בישראל, ולא יידעו אותן בעניין הסיכון הקיים. בדרך זאת הותירו המשיבות את הנשים עם פצצות מתקתקות בגופן", נטען. כמו כן נטען כי החברות לא ראו לנכון לממן עבור נשים אלה ניתוח להחלפת השתלים, שעלותו כ־25 אלף שקל.

עורכי הדין ליאור להב, שמואל יקירביץ ויעקב דוידוביץ  (צילום: אופוסמדיה, אלדד נמדר סטודיו איריס)
עורכי הדין ליאור להב, שמואל יקירביץ ויעקב דוידוביץ (צילום: אופוסמדיה, אלדד נמדר סטודיו איריס)

הבקשה הוגשה על ידי אישה בת 33 הטוענת כי בשנת 2009 הושתלו בחזה שלה שתלים מחוספסים מתוצרת אלרגן. "במועד הגשת בקשה זו, ולחרדתה הגדולה של המבקשת, נמצאים עדיין שתלים מסרטנים אלו בגופה והיא מנסה לגייס את הכספים הדרושים לביצוע ניתוח להסרתם", נטען. לדבריה, לא נמסר לה כל מידע בדבר סיכון סרטני כלשהו של השתלים. עוד נטען כי האישה "חשה רגשות זעם ורוגז רב על המשיבות אשר שיווקו לפלסטיקאי שלה מוצר פגום הכולל סיכון לסרטן וחשה אכזבה מרובה עקב כך שאלרגן לא יידעה אותה בדבר קיום הסיכון לאחר שפורסמו מחקרים בנדון".

  

אתמול הוגשה באמצעות עו"ד דוד אור חן בקשה נוספת לאישור ייצוגית בהיקף של כ־900 מיליון שקל נגד אלרגן ישראל באותו נושא. מאלרגן ישראל נמסר: "כשיגיע כתב התביעה נלמד אותו ונגיב בבית משפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shuttestock
שתלים. אילוסטרציה
צילום: shuttestock
מומלצים