שתף קטע נבחר

עמיר פלג

הרב הראשי הספרדי / פלג בחמישי

עוזר מאמן הנבחרת אלון חזן, שביקש במהלך מוקדמות היורו ברכות מרבנים, מתמרן בין שמירה על השבת לפלפולים בהלכות ברצלונה

הצדיק

פיקוח מסי דוחה שבת

לא מעט ביקורת ספג הצוות האוסטרי בעקבות כישלון הנבחרת, אך באשר לחלקו של עוזר המאמן אלון חזן, שקיבל במהלך הקמפיין ברכות מרבנים, רב הנסתר על הגלוי. מצד שני, ההגעה לפלייאוף ליגת האומות היא נס משמיים שיספיק לארבעה חודשים נוספים. מלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים.

 

הקשר הראשוני בין המקום למקום שתפסנו בבית המוקדם, נחשף מיד לאחר הניצחון הראשון, 2:4 על אוסטריה. לפי דיווח באחד האתרים, חזן ביקש סיוע וברכה לנבחרת מהרב עמי פייקובסקי (שמסתובב במגרשי הליגה), והאחרון העביר מכתב בשמו ובשם השחקנים לחצרו של הרבי מלובביץ'. מאוחר יותר, כשבאו ההפסדים, נעלמו גם הדיווחים על מעורבותם של רבנים.

 

אלון חזן (איור: אופיר בגון)
(איור: אופיר בגון)
 

רק בקיץ, בלי קשר לנבחרת, הופיע באתר "כיכר השבת" הדיווח הבא: "הכדורגלן אלון חזן, עוזר מאמן נבחרת ישראל, הגיע להתברך ממרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי בביתו בבני־ברק". לצד הידיעה הופיע סרטון שבו נראה חזן רוכן לעבר הרב הישיש ומבקש ברכה עבור בני משפחתו. הגר"ח קנייבסקי אמר לו "בו"ה" - שפירושו ברכה והצלחה - טקטיקה שבה נוהג המרן כדי לקצר את זמן הברכה ולסייע לכמה שיותר פונים.

 

באתר החרדי הופיע גם ציטוט של חזן: "גדלתי בבית דתי. אני יודע מה זה אמונה, צדיקים וחכמים, ואני משתדל לשמור שבת"... משפט שקשה היה שלא להיזכר בו בשבת האחרונה, בשעה 14.00, במשחק הליגה הספרדית בין לגאנס לברצלונה. יורם ארבל שידר, ומי היה הפרשן? ניחשתם נכון. איך זה מתיישב עם שמירת שבת?

 

"לא אמרתי שאני משתדל לשמור שבת", הגיב אתמול חזן. "אמרתי שכל זמן שאין לי שידורים או משחקים, אני לא נוסע בשבת ולא רואה טלוויזיה בשבת". כלומר, הכל תלוי באיזה צד של המסך אתה נמצא.

 

אלון חזן ביציע (צילום: ראובן שוורץ)
הכל תלוי באיזה צד של המסך הוא נמצא. אלון חזן(צילום: ראובן שוורץ)

 

זו כמובן זכותו המלאה, אבל כשנושא כה קדוש עומד על הפרק, חשוב להציג את התמונה כולה. עוזר מאמן הנבחרת, תודה לאל, אינו רעב ללחם. חוץ מ־30 אלף שקל נטו מההתאחדות, הוא עובד גם בעיריית אשדוד, חילטר מדי פעם בחוגי כדורגל פרטיים, ומפרשן, לעתים גם בשבתות, במשחקים של גויים. ומכיוון שגם הכדורגל הוא דת, המהדרין בטח היו אומרים: פיקוח מסי דוחה שבת, והאדמו"ר ארבל היה מברך בקיצור: בו"ה. ברצלונה וה־ל־לויה.

 

האקדמיה לחארטה

ויקו המְעַגֵל וה"סטודנטים" לכדורסל

באיגוד הספורט האקדמי אין צורך בכמה סבבי בחירות. השבוע החליטה האסיפה הכללית של אס"א כי היו"ר המכהן ויקו חדד, מנהל מרכז הספורט באוניברסיטת בן־גוריון, ימשיך בתפקידו עוד ארבע שנים. ברכות לנבחר המאושר, אלא שבתקנון היסוד של העמותה נקבע כי "הבחירה תוגבל לשתי קדנציות בלבד, כל קדנציה בת ארבע שנים". חדד, שהחל לשמש כיו"ר בשנת 2013, נבחר עכשיו עד 2023, מה שאומר שחברי העמותה לא מתרגשים מהתקנון. איך אמרה שלשום מירי רגב: "שלטון החוק אינו מעל לחוק".

 

הארכת כהונת היו"ר היא גם הזדמנות מצוינת לשוב ולבחון את הקומבינה בכיכובה של אס"א, באוניברסיאדה שנערכה בקיץ בנאפולי. בטורניר הכדורסל של המפעל המיועד לסטודנטים ייצגה אותנו הנבחרת האולימפית, ששחקניה לא לומדים בשום פקולטה. "12 הכדורסלנים שהשתתפו רשומים במכללה, ובשנת הלימודים תש"ף יתחילו ללמוד קורס מאמני כדורסל", טענו אז במכללה האקדמית בווינגייט, ועל השאלה מי שילם את שכר הלימוד הם השיבו: "כל השחקנים שילמו דמי רישום מכספם ובתחילת שנת הלימודים יסדירו את כל התשלום כמו שאר הסטודנטים".

 

ברכות לנבחר המאושר. ויקו חדד (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
ברכות לנבחר המאושר. ויקו חדד(צילום: רועי עידן)

 

אז אתמול, לצורך המדגם, התקשרתי לשניים מה"סטודנטים" ששיחקו באיטליה, רפי מנקו מהפועל אילת ונתנאל ארצי מגלבוע/גליל, ולשניהם הייתה אותה תשובה: "לא נרשמתי, לא שילמתי ואני לא משתתף בקורס". בשלו התנאים לשיחה עם יו"ר העשור.

 

שלום ויקו חדד. התחלת ב־2013, ונבחרת עד 2023.

"זה היה רעיון שלי, שתי קדנציות של ארבע שנים זה מעל לראש".

 

אבל אתה תהיה עשר.

"בהתחלה נבחרתי כיו"ר זמני, אבל בגדול אתה צודק. הסוגיה הזאת עלתה והיועץ המשפטי אישר".

 

מה דעתך על הקומבינה באוניברסיאדה? שלחתם נבחרת אולימפית.

"הם כולם נרשמו לקורס מדריכי כדורסל בווינגיייט, שילמו אפילו דמי רישום, והביאו תעודות חוקיות מהמכללה האקדמית".

 

השחקנים ש"נרשמו" לא יודעים מזה.

"אני קיבלתי אישורים חתומים ושלחנו טפסים לארגון העולמי. יכול להיות שהשחקן עצמו לא יודע בכלל על מה אתה מדבר. אני לא צד בזה, לא שוטר ולא משרד הפנים".

  

נתנאל ארצי בפעולה (צילום: ראובן שוורץ)
נתנאל ארצי. "לא נרשמתי, לא שילמתי"(צילום: ראובן שוורץ)

 

מה שנכון נכון. את המשטרה צריך לחקור, בראש משרד הפנים מכהן אסיר משוחרר שהורשע בעבירות שוחד ומרמה, ושרת התרבות והספורט מתעקשת לתפקד כשרת המשפטים המצחיקים. אז מה רציתם, שאס"א תתנהל כמו נאס"א?

 

ההפקרות

הפועל אזור וההתאחדות לברדק

קבוצה שמשחקת בליגה א', כך קובע תקנון ההתאחדות לכדורגל, חייבת לרשום לפחות שתי קבוצות בשנתוני נוער, נערים או ילדים. בהפועל אזור מליגה א' דרום לא ממש מצליחים לעמוד בדרישות הנוקשות, אז הם עושים חוכא ואטלולא מההתאחדות ומבתי הדין שלה. שלטון הצחוק מעל החוק.

 

בעונה שעברה רשמה אזור רק שתי קבוצות ילדים - טרום א' (בני עשר) וטרום ב' (בני תשע). בחודש אפריל לא הופיעה קבוצת טרום א' למשחק חוץ מול הפועל קריית־אונו, שלושה ימים אחר־כך לא התייצבה למשחק בית נגד הפועל ראשל"צ, והועמדה לדין על שני המקרים באותו יום. הדיין צחי נמירובסקי פסק ניצחונות טכניים ליריבות, והטיל על אזור קנס של 2,000 שקל בגין המשחק הראשון, ו־1,000 שקל על המקרה השני, בבית, למרות שטירטרה לשם את יריבתה לחינם. למה לא נפסק לחובתה עונש הפסקת פעילות על תנאי? שאלה טובה.

 

שבועיים לאחר ההברזה הכפולה שוב לא הופיעה קבוצת הילדים למשחק, מול מכבי פ"ת. הפעם היא נקנסה ב־2,500 שקל, על ידי דיין אחר, שאף נעתר לבקשת המועדון להפסיק את פעילותה. בכך נותרה הפועל אזור רק עם קבוצת ילדים אחת, מה שמחייב את הפסקת פעילותה של הקבוצה הבוגרת, אבל שימו לב לצירוף המקרים הנדיר: בדיוק שבוע לפני שביקשה לפרק את קבוצת הילדים שלה, הסתיימו משחקיה בליגה א' דרום.

 

איך ייתכן שהקנס על אי־ההופעה למשחק הראשון עלה על הקנס בגין ההברזה במשחק השני? הנה תגובת ההתאחדות: "בית הדין המשמעתי אינו נוהג לנמק את החלטותיו מחוץ לפסקיו. ייתכן כי העבירה המוקדמת כרונולוגית תעלה על שולחן ביה"ד לאחר שהוכרע עניין העבירה המאוחרת, ולפיכך הענישה המחמירה תהיה בעניין העבירה המוקדמת יותר".

 

אורן חסון (צילום: עוז מועלם)
ההפקרות בהתאחדות ממשיכה לחגוג. אורן חסון(צילום: עוז מועלם)

 

אלא שבינתיים, ההפקרות ממשיכה לחגוג. למרות שהעונה בקושי החלה, קבוצת ילדים טרום ב' של הפועל אזור (אחת מהשתיים שקיימות במועדון כדי לאפשר את פעילות הבוגרים) הועמדה לדין כבר פעמיים בגין אי־הופעה למשחק. בראשונה היא נקנסה ב־500 שקל, בשנייה ב־1,500, הפעם בתוספת עונש הפסקת פעילות על תנאי.

 

אז מה יהיה? לפי אתר ההתאחדות, בתחילת השבוע היו רשומים בקבוצת הילדים אפס שחקנים, אבל אתמול בבוקר צמח לפתע הסגל לעשרה שחקנים, ובערב כבר היו רשומים שם 11. שכונה.

 

תגובת ההתאחדות: "בית הדין נוקט מדיניות המתעדפת המשך קיום הקבוצות על פני הפסקת פעילותן, מתוך הכרה בהשפעה החברתית החיובית של קיום המסגרת הקבוצתית על פני 'שליחת הילדים לרחוב'. מבלי לדוש בפרטי ההכרעה המאוחרת בעניין אזור בעונה הנוכחית, יצוין כי טרם הכרעה בעניינה של קבוצת הילדים טרום ב', העביר ביה"ד שאילתה למחלקת הנוער בהתאחדות, לעניין אפשרות להשלים רישומה ולשלבה בליגה מבלי לפגוע בפעילותה".

 

עד כאן העזרה שמושיטה ההתאחדות למועדון שעושה ממנה צחוק, ושכל אחד יחליט מה יותר מגוחך: שליחת ילדים לרחוב מקבוצה בלי שחקנים, או איסוף ילדים מהרחוב כדי לתחזק קבוצת בוגרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים