שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "עשיתי את זה": ליא קניג חגגה 90

  השחקנית הוותיקה חגגה את יום הולדתה ה-90 באירוע בתיאטרון הבימה בהשתתפות שחקנים וחברים. "זכיתי שעד הגיל הזה יכולתי לעשות את זה, ואם אזכה לעוד כמה שנים, אני לא רוצה להגזים אבל בשבילי זה החיים. התיאטרון הזה תרם המון לארץ"

   

  בין הכותרות על חשיפת היקף החובות של התיאטרון הלאומי, בהבימה הקדישו זמן לחגיגת יום הולדת 90 לשחקנית הוותיקה ליא קניג, באירוע שהתקיים היום (שישי) בתיאטרון.

   

   

  "אני רוצה לספר על המפגש הראשון שלי איתך", פתחה ואמרה המנכ"לית אודליה פרידמן. "את, צביקה שטולפר ז"ל בעלך, ואני היינו במסדרון החשוך, וראיתי איך מושא הערצתי נכנס לתיאטרון. נכנסתם מריחים כל כך טוב, יפים, נתת לי הרגשה כל כך טובה, חיבקת אותי ואמרת 'או-לה-לה, את לא יודעת לאן הגעת'. ולא טעית ליא, במשך הרבה שנים אנחנו ביחד, החל מהמפגש הזה שלא אשכח אותו. את ההוכחה שההצגה חייבת להימשך. בתקופה הרגישה הזו כולנו שואבים כוח, אומץ ותקווה ממך. אם יש מישהו ששווה לאהוב בגללו תיאטרון, אם יש מישהי שהיא הבימה במלוא מובן המילה - זאת ליא".

   

   

  יעקב כהן עלה לבמה והחל את ברכתו ביידיש, לאחר מכן תרגם את דבריו: "ליא היקרה, אני מאחל לך בריאות, אושר, עד 120 ליא. אני אוהב אותך, את יפה, וזכיתי לשחק איתך". לאחר מכן המשיך: "אני אוהב את התיאטרון הזה, על כל מה שהוא עובר, אתם רואים אותו היום מלא מפה לפה, כמובן שזה בזכות האישה היקרה והעצומה ליא קניג, והתיאטרון הזה, אף אחד לא יסגור אותו והוא ימשיך לעבוד". 

   

   

  קניג עצמה עלתה לבסוף על הבמה: "מה אני יכולה להגיד, הכל אמרו עלי. אבל אני אגיד מה שצבי בעלי היה אומר לי: 'עשית את זה'. עשיתי את זה", אמרה. "קודם כל זה כיף גדול להיות בת 90. אני לא יודעת מתי זה עבר, כל כך מהר. אבל זכיתי רבותיי. זכיתי הבוקר לחגיגה הזאת. אני חושבת שאני צריכה להודות לכל כך הרבה האהבה מהקולגות שלי, החברים שלי, הבמאים שלי, לכל עובדי הבמה בתיאטרון. אני אומרת לכם דוגרי, קיבלתי את האהבה זאת מכל הצדדים ובאמת זכיתי. ואחרון חביב: הקהל. הרבה פעמים שואלים אותי איך את יכולה? לא נמאס לך? לא! לא! לא! לא נמאס לעמוד על הבמה, לא נמאס לשחק, זה מקצוע נפלא, זה מקצוע שאתה מקבל בו, ואתה מסוגל לתת - אהבה, מחשבה, ואני חושבת שזכיתי אם עד הגיל הזה יכולתי לעשות את זה, ואם אני אזכה עוד כמה שנים... אני לא רוצה להגזים, אבל בשבילי זה החיים".

   

  לאחר מכן דיברה קניג על חברתה לבמה השחקנית דבורה קידר שלא יכלה להגיע לאירוע בשל מחלה, והמשיכה: "אנחנו עוברים עכשיו בהבימה ימים קשים. לא האמנתי שבגילי ובתיאטרון הזה נגיע למצב כזה, ואני חושבת שכל השנים היו לנו מנהלים שכל כך השתדלו להחזיק את זה, ואני אומרת על אודליה שב-10 השנים האחרונות סוחבת את הדבר הקשה הזה. אנחנו התקיימנו ואנחנו נתקיים! כל הצעירים שנמצאים בתיאטרון היום, צעירים נפלאים שיזכו להיות על הבמה הזאת והם צריכים להמשיך להחזיק את התיאטרון הזה. התיאטרון הזה תרם המון למקום הזה, לארץ הזאת ולקהל הנפלא שיש לנו, ואני מקווה שאנחנו נמשיך והם ימשיכו אחרינו עוד המון המון שנים, והקהל האהוב עלינו יתמוך בקיום של תיאטרון הבימה.

   

  "אני מודה מאוד למנהלים, לבמאים, לעובדי הבמה, לכל הצוות שמאחורי הקלעים, אני מודה להם על העבודה שלהם והאהבה כלפיי, אני היום יכולה להגיד שאני מאושרת, אני רק מצטערת שבעלי היקר לא זכה לרגע הזה, אבל הוא שומר עלי, והוריי היקרים גם כן שומרים עלי. תודה רבה". 

   

  ליא קניג ()
  ליא קניג

   

  התוכנית האמנותית כללה גם את השיר "תן" ששרה רוני דלומי.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים