שתף קטע נבחר

מכירת נכסי הכנסייה היוונית: ביהמ"ש ביטל את העסקה

בית המשפט המחוזי ביטל את מכירת נכסי הכנסייה היוונית-אורתודוכסית בעיר העתיקה בירושלים לידי עמותת עטרת כהנים. לטענת הכנסייה, המכירה הושגה בשוחד ובמרמה

הפרטריארך היווני-אורתודוקסי תיאופילוס השלישי בשער יפו העתיקה בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג)
הפרטריארך היווני-אורתודוקסי תיאופילוס השלישי בירושלים(צילום: אוהד צויגנברג)

בית המשפט המחוזי בירושלים ביטל היום (חמישי) מסיבות פרוצדורליות את מכירת נכסי הכנסייה היוונית-אורתודוכסית בעיר העתיקה בירושלים לידי עמותת עטרת כהנים.

 

זאת, לאחר שהחברות הרשומות באיי הבתולה וביצעו את העסקה, לא הגישו כתב הגנה נגד בקשת הכנסייה לבטל את פסק הדין שאישר את העסקה, שלטענת הכנסייה הושגה בשוחד ובמרמה. בנוסף לביטול פסק הדין חייב בית המשפט את החברות לשלם הוצאות משפט בסך חמישים אלף שקל.

 

מעו"ד שרון אלעד, המייצגת את אחת החברות שביצעו את העסקה עבור עטרת כהנים, נמסר: "פסק הדין הושג במרמה תוך ניצול מכפיר של נסיבות בריאותיות קיצוניות. הם בחרו להתעלם מהן ולהעלים אותן מבית המשפט. פסק דין שבהינף קולמוס מתיימר לבטל פסקי דין חלוטים של בית המשפט העליון. זו רשעות של ממש ואנחנו בטוחים שבית המשפט לא יתן יד לכך".

 

הפטריארכיה היוונית הגישה באוגוסט האחרון בקשה לביטול פסק הדין של השופטת גילה כנפי שטייניץ, שאישר מכירת נכסים בעיר העתיקה בירושלים לעמותת עטרת כהנים.

 

על פי ההצהרה וכתב התביעה, הוגשו מספר עדויות חדשות שעשויות להשפיע מחדש על ההחלטה הקודמת של בית המשפט העליון. לטענת הפטריארכיה, ראשי עמותת עטרת כהנים "שילמה שוחד לטיפול בעסקאות" העמותה וכי "ישנן הקלטות שמוכיחות שהם שיקרו והסתירו עובדות בזמן התהליך המשפטי".  

 

הפטריארכיה הדגישה במסמך כי "הנכסים ממוקמים בין חומות העיר העתיקה בירושלים, ונועדו לשרת את עולי הרגל הנוצרים והמבקרים מכל העולם בעיר הקודש ירושלים בדרכם לכנסיית הקבר". עוד נכתב כי "הפטריארכיה מוכנה לממש את זכותה וחובתה להגן על עצמה, על המקומות הקדושים ועל מורשת הכנסייה בירושלים".

 

אחת הראיות המרכזיות היא עדותו של טד בלומפילד, מנהל מלון פטרה לשעבר שנחשפה לראשונה ב-ynet. בלומפילד העיד כי במשך שנים עמותת עטרת כהנים שילמה לו בכדי שיקדם עסקה לרכישת המלון.

 

כך למשל הוא חשף מסמכים מ-1996 המראים שהמיליונר ארווין מוסקוביץ', שתמך בעמותת עטרת כהנים הגיע להסכם עם אחד הדיירים של מלון פטרה לקנות את זכויותיו כדייר מוגן בעבור 4.5 מיליון דולרים ולשלם על הוצאותיו. זאת, למרות שהמחיר הרשמי שעטרת כהנים שילמה עבור הנכס היה חצי מיליון דולר, מחיר נמוך ביחס לשוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Mab-CTS
ראשי הכנסייה היוונית-אורתודוכסית
צילום: Mab-CTS
מומלצים