שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בלומברג טוב ליהודים?

  ראש העיר לשעבר של ניו יורק, המיליארדר מייקל בלומברג, הודיע השבוע רשמית על התמודדותו לנשיאות. איפה הוא עומד ביחס לישראל והקהילה היהודית? האם הוא יהיה נשיא טוב או רע לישראל? עו"ד דן שחורי, מנכ"ל הקונגרס היהודי האמריקאי, מנתח

  המירוץ לראשות המפלגה הדמוקרטית צובר תאוצה, וראש העיר לשעבר של ניו יורק, המיליארדר מייקל בלומברג, אחת הדמויות המעניינות, הודיע על הצטרפותו. כעת, שני יהודים יתמודדו בבחירות לשנת 2020 לראשות המפלגה הדמוקרטית. האחד, הידוע בדעותיו האולטרה פרוגרסיביות, ברני סנדרס, והשני, המסקרן לא פחות, הוא מייקל בלומברג, שהודיע השבוע על כניסתו הרשמית למירוץ. בלומברג, ראש העיר ה-108 של עיריית ניו יורק, ומייסד תאגיד הנתונים הפיננסיים והמדיה Bloomberg LP, נולד בשנת 1942, ממש כמו סגן הנשיא לשעבר והמתמודד ג'ו ביידן וארבע שנים לפני הנשיא טראמפ. הונו מוערך ב-53 מיליארד דולר.

   

  לקראת המסע הלא פשוט שלפניו, לבלומברג יש שני יתרונות עיקריים. המרכזי שבהם נמצא בכיסיו. רק בשבוע האחרון, קבע שיא של רכישת פרסום בטלוויזיה

  כשהוציא 34 מיליון דולרים על קניית מדיה ברחבי ארה"ב. לראשונה, נוכל לבחון את השאלה האם כסף יכול לקנות בחירות.

  בלומברג כבר התחייב כי לא יקבל תרומות מתאגידים גדולים, ויממן את רוב הקמפיין בעצמו. היתרון השני, שהוא נחשב למתון ביחס לשאר המתמודדים, ובהתמודדות מול הנשיא טראמפ, זה מהווה נכס. העמדות הרדיקליות של הסנאטורים וורן וסנדרס, בתמיכה של חברת הקונגרס אוקזיו קורטז, השתלטו על השיח, וכניסתו של אדם מוערך כמו ראש העיר לשעבר בלומברג, יכולה להסיט את השיח למקומות הרציונליים והנכונים.

   

  גכגכ ()
  מייקל בלומברג.

   

  הבחירות המוקדמות יתחילו בחודש פברואר, אבל בלומברג, בצעד גדול של ALL IN, יוותר על המדינות הראשונות, ויצטרף בהמשך. מדוע? פרשנים פוליטיים בארה"ב מעריכים כי הוא יחכה שביידן ייכשל, וכך יוכל להצטרף למירוץ כאביר על הסוס הלבן שמציל את המתונים מהקיצוניים במפלגה.

  עם זאת, מצבו בסקרים לא נראה מזהיר נכון לכרגע. אחת הסיבות העיקריות היא המטוטלת הפוליטית אותה חווה מאז כניסתו לפוליטיקה לפני עשרות שנים. הוא נבחר לראש עיריית ניו יורק כרפובליקני, ואת המשך הקדנציות עבר (ונבחר) כמועמד של מפלגה עצמאית. הוא תמך בנשיא ג'ורג' בוש, ורק ב-2018 נרשם מחדש כדמוקרטי.

   

  הקשר הישראלי

  אז מה אנחנו יודעים על ראש העיר לשעבר בלומברג, בהתייחס לנושאים החשובים למדיניות חוץ, ישראל והקהילה היהודית?

  לגבי תכנית הגרעין האיראנית, זו שכזכור שהנשיא טראמפ יצא ממנה, אמר בלומברג במאמר דעה בכלי התקשורת בבעלותו ("בלומברג", כמה מקורי) שהוא מקבל את ההסכם, אך יש לו השגות.

   

  בקולו, הוא התנגד מספר פעמים לתנועה החרם כנגד ישראל (BDS), שכינה אותה "שערוריה".

  עם זאת, כראש עיריית ניו יורק, הוא הגן על ההחלטה של המכון האקדמי של ניו יורק לתת חסות לאירוע שהדוברים המובילים בו היו שני מנהיגים של תנועת ה-BDS. לדידו, מדובר בעניין של חופש הביטוי ולמוסד ולמכון הזכות לתת חסות.

  במהלך מבצע צוק איתן , הגן על ישראל ועל זכותה להגן על עצמה, ואף הגיע לישראל בכדי להביע סולדיריות פומבית. בהתייחס ליחסי ישראלים - פלסטינים, הוא הצהיר מספר פעמים כי הוא תומך בפתרון שתי המדינות לשני עמים.

  האם מייקל בלומברג יחזיר את התקווה לדמוקרטים? לפי הסקרים האחרונים נראה שלא, אבל גם אם לא יצליח לזכות במועמדות, הוא לחלוטין הצליח להפוך את המירוץ למעניין הרבה יותר.

   

  כדי לדעת עוד על הבחירות בארה"ב, היכנסו לאתר

   

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים