שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  רצה לפוצץ בתי כנסת - ושוחרר. המחבל מגשר לונדון

  אוסמן חאן זכה לשחרור מוקדם מהכלא, בו ישב בגלל חברות בתא טרור שתכנן לפוצץ בתי כנסת ואת הבורסה בלונדון. אתמול, בכנס לאסירים משוחררים שאליו הוזמן, הוא פתח במסע דקירות ורצח שניים. עם מטף כיבוי וקרן של לווייתן: תיעוד ההשתלטות הדרמטית של עוברי אורח

   

  עם מטף כיבוי וקרן של לווייתן: ההשתלטות על המחבל

  עם מטף כיבוי וקרן של לווייתן: ההשתלטות על המחבל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  כלי התקשורת בבריטניה ממשיכים לדווח הבוקר (שבת) פרטים חדשים על המחבל המוסלמי אוסמן חאן שדקר למוות שני בני אדם – גבר ואישה – בגשר לונדון, שנה אחרי שזכה לשחרור מוקדם מהכלא, בו ריצה מאסר בשל חברות בתא טרור. הבוקר מתגלים גם פרטים על ההשתלטות הדרמטית עליו בעזרת עוברי אורח שנקלעו לזירה, כשאחד מהם השתמש במטף כיבוי ואחר בקרן של לווייתן (מהמין חדשן חדקרן), שאותה תלש מקיר במתחם שבו החל מסע הדקירות. המתקפה נגמרה בתוך חמש דקות בלבד לפי הדיווחים, ובחיסולו של המחבל.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  הלילה אישרו הרשויות בממלכה כי המחבל שחוסל הוא אוסמן חאן, צעיר בן 28 שהתגורר בעיר סטוק-און-טרנט במחוז סטפורדשייר. המשטרה מסרה כי הוא שוחרר מהכלא בדצמבר אשתקד, שם ריצה עונש מאסר מאז 2012 בגין "עבירות על רקע טרור איסלאמי". לפי שעה, נמסר עוד, הכוחות אינם מחפשים אחר מעורבים נוספים.

  השתלטות המחבל באירוע ירי בלונדון ()
  עם מטף כיבוי וקרן של לווייתן. עוברי אורח נאבקו במחבל

  המחבל שחוסל בגשר בריטניה (צילום: משטרת בריטניה)
  זכה לשחרור מוקדם. אוסמן חאן(צילום: משטרת בריטניה)

  חאן נעצר בדצמבר 2010 – ארבעה ימים לפני שהוא ושאר חבריו לתא הטרור שקיבל השראה מאל-קאעידה התכוונו להוציא לפועל מזימה להטמין פצצה בשירותים של הבורסה לניירות ערך בלונדון. לפי הדיילי מייל, המשטרה מצאה אז רשימה עם כתובות של יעדים נוספים שאותם התכוונו חברי תא הטרור לתקוף – ובהם השגרירות האמריקנית, בתים של שני רבנים, וכן ביתו של מי שהיה אז ראש העיר לונדון, וכיום הוא ראש הממשלה, בוריס ג'ונסון.

   

  מזימת הטרור שסוכלה, והשחרור המוקדם

  עוד דווח כי תא הטרור, שבו היו חברים תשעה אנשים, התכוונו לשלוח בדואר פצצות לבתי כנסת שונים וכן למטה הכנסייה הסיינטולוגית. המזימות השונות סוכלו על-ידי שירותי הביטחון הבריטיים, שצותתו להם והחליטו לפעול כאשר שמעו דיון על "מומבאי" בלונדון – התייחסות למתקפת הטרור שנתיים לפני כן בהודו.

   

  על חאן נגזרו תחילה רק שמונה שנות מאסר, אך בהמשך הוחמר העונש ל-16 שנים. הוא שוחרר בסופו של דבר אחרי שריצה פחות ממחצית מהעונש החמור יותר, בדצמבר אשתקד. אחת הסיבות לשחרור המוקדם, כך לפי הדיווחים, הייתה העובדה שכבר היה עצור יותר משנה לפני מתן גזר הדין.

  פת השתלשלות אירועי גשר לונדון (צילום: google maps)
  (צילום: google maps)

  המחבל וחברי תא הטרור מ2010 ()
  המחבל וחברי תא הטרור, בתמונה מ-2010

  הדיווחים על כך שהמחבל זכה לשחרור מוקדם הובילו לדברי ביקורת מצד ראש הממשלה בוריס ג'ונסון. ג'ונסון, שכינס ישיבת קבינט ביטחונית בעקבות הפיגוע, אמר לפני שהתחילה כי אסור להעניק ל"פושעים אלימים" שחרור מוקדם. "תמיד אמרתי שזו טעות לאפשר לפושעים אלימים לצאת מהכלא מוקדם. חשוב מאוד שנצא מההרגל הזה ונאכוף את העונשים הראויים לפושעים מסוכנים, במיוחד לטרוריסטים, עונשים שאני חושב שהציבור ירצה לראות".

   

  ג'ונסון, נזכיר, מתמודד בימים אלה בבחירות בבריטניה בראשות מפלגת השמרנים, כשהנושא המרכזי שהיה עד כה על הפרק הוא הברקזיט, הפרישה מהאיחוד האירופי. טרם ברור כיצד ישפיע הפיגוע על הבחירות, אך ראוי לציין שגם לפני כשנתיים וחצי התרחש פיגוע זמן לא רב לפני הבחירות – גם הוא אגב בגשר לונדון. אז, לא נרשם שינוי לטובת השמרנים בראשות תרזה מיי, שספגו מפלה בבחירות ההן. בבחירות הנוכחיות צופים הסקרים ניצחון גדול לג'ונסון ולשמרנים.

   ()
  גופת המחבל על הגשר
    

   ()
  איים לפוצץ את עצמו בכנס של אסירים משוחררים. חגורת הנפץ המזויפת

  כלי התקשורת בבריטניה ממשיכים לדווח כאמור גם על פרטי האירוע עצמו אתמול בצהריים, שהחל בשעה 13:58 (שעון מקומי). לפי הטיימס הלונדוני, מסע הדקירות החל בהיכל סוחרי הדגים ההיסטורי שנמצא ממש בפתח גשר לונדון, גשר שמחבר בין הסיטי של לונדון – המרכז המסחרי וההיסטורי של העיר – לבין רובע סאוות'רק.

   

  אזיק אלקטרוני וחגורת נפץ מזויפת - בכנס לאסירים משוחררים 

  בהיכל הזה נערך סמינר של אוניברסיטת קיימברידג' לשיקום אסירים משוחררים. בטלגרף ציינו כי הוא הוזמן לאירוע על מנת לשתף את חוויותיו כאסיר משוחרר. בטיימס נכתב כי חאן הגיע למקום עם חגורת נפץ מזויפת ואיים לפוצץ את עצמו, ובהמשך דקר שם כמה אנשים. לפי הדיווחים, הוא ענד אזיק אלקטרוני, אזיק שאותו נדרש לענוד מאז שחרורו ברישיון בדצמבר אשתקד.

   

  הנוכחים במקום, דווח עוד, רדפו אחריו ונאבקו בו על הגשר. לא ברור מהדיווחים אם אלו שנאבקו בו היו רק הנוכחים בהיכל סוחרי הדגים, או שחלקם היו גם עוברי אורח. שוטרים שהוזעקו למקום ירו בו למוות. כאמור, לפי הדיווחים כל האירוע נמשך כחמש דקות בלבד.

   

  תיעוד מהירי בדוקר בגשר לונדון

  תיעוד מהירי בדוקר בגשר לונדון

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בפיגוע נרצחו שני בני אדם, גבר אישה. זהויותיהם טרם פוסמו. לפי BBC, עוד שלושה בני אדם, גבר ושתי נשים, נפצעו. מצבו של אחד מהם מוגדר קריטי, של אחר יציב ושל השלישי קל.

   

  ברחבי בריטניה מהללים את האומץ שגילו האזרחים שנאבקו במחבל. בדיילי מייל פרסמו תיעוד דרמטי מרגע ההשתלטות שלהם עליו, כשאחד האזרחים משתמש במטף כיבוי ואחר מחזיק במה שנראה לכאורה כמוט ארוך. עם זאת, לפי הדיווחים בבריטניה מדובר למעשה בחט של לווייתן מהמין חדשן חדקרן. החט היתה תלוי על הקיר בהיכל סוחרי הדגים, ונלקח על-ידי אחד האזרחים שרצה להכניע את המחבל.

   

  תיעוד נוסף מהאירוע מראה קבוצה של אנשים נאבקת במחבל ואז מתפזרת, רגע לפני שאחד השוטרים יורה בו מטווח של מטרים ספורים. אחד מאלו שנסוגים החזיק בסכין, כנראה אותה סכין ששימשה את המחבל כדי לרצוח שני בני אדם (לפי עדויות משם ייתכן שהמחבל השתמש בשתי סכינים). בהמשך התברר כי מדובר למעשה בשוטר שלבש בגדים אזרחיים.

   ()
  נוסע באוטובוס בגשר לונדון מתבונן בשוטרים עם הרובים השלופים

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  "האיש הזה הלך מאחורינו כשהחלה המתקפה, הוא פשוט חצה את התנועה וקפץ מעל המחיצה עד שהגיע לאיש עם הסכין, ואחרים בעקבותיו", סיפר ג'ורג' רוברט, שנכח במקום. "אנחנו ברחנו משם, אבל נראה היה שהוא הצליח לקחת ממנו את הנשק. גבורה מדהימה".

   

  הרוצח שנאבק במחבל

  מדריך התיירים תומס גריי, אחד מאלו שנאבקו בחאן, שחזר את הרגעים הדרמטיים שבהם אילץ את התוקף לשחרר מידו את הסכין, ואף נפצע בידו בשל כך. הוא סיפר כי הוא ועמיתו לעבודה נסעו במכוניתו כדי לאסוף תיירים לבית המלון בעת שראו את ההתרחשות. "שלושה בני אדם החזיקו אותו על הקרקע. שאלתי מה קורה, ומישהו אמר לי שהאדם הזה דקר עכשיו שתי נשים".

   

  "ראיתי שהוא מחזיק בשתי סכינים עם להב באורך של כשמונה ס"מ, אחת בכל יד. נראה שאחת מהן הייתה מודבקת לו ליד בנייר דבק", המשיך גריי. "לחצתי הכי חזק שיכולתי כדי לגרום לו לשחרר את הסכין, וכשהוא שמט אותה – מישהו בעט אותה רחוק מאיתנו. הוא אמר 'תרד ממני', אבל עניתי שאין שום סיכוי שזה יקרה". גריי הוסיף כי המשטרה הגיעה לזירה במהירות, וביקשה מהם מיד להתרחק: "הוא הכניס יד לתיק והם חששו שמדובר באקדח. ראיתי אותם יורים בו שלוש או ארבע פעמים, ושמעתי חבטה עמומה".

   

  בוריס ג'ונסון מגיב לפיגוע    (צילום: רויטרס)

  בוריס ג'ונסון מגיב לפיגוע    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  חברו לעבודה שהיה עמו סיפר ל-BBC: "הרגשתי מחויב לקפוץ החוצה מהמכונית ולגשת לשם. רצתי לעברו ובעטתי לו בראש, ראיתי שהסכין עדיין ביד שלו והוא היה מכוסה בדם. ניסינו לעשות הכול כדי לקחת ממנו את הסכין, שלא יפגע באיש".

   

  לפי הדיווחים, בין האנשים שנאבקו במחבל היה גם ג'יימס פורד, בן 42 שהורשע ברצח ב-2004 וריצה את ימי המאסר האחרונים שלו בבית כלא פתוח במחוז קנט.

   

  עד ראייה נוסף סיפר: "זה נראה כמו קטטה בהתחלה, ראיתי אדם שהחזיק משהו כמו מקל, ואדם נוסף אחז במטף כיבוי. הם רצו אחרי האיש עם הסכין, הצמידו אותו לקרקע, ואז הגיעו עוד שלושה או ארבעה – וכולם החזיקו אותו על הרצפה. מישהו מהם גרם לו להפיל את הסכין מהיד. הם היו אמיצים מאוד, כולם".

  פיגוע דקירה בגשר לונדון (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  פיגוע דקירה בגשר לונדון (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  פיגוע דקירה בגשר לונדון (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   (צילום: רויטרס, LUKE POULTON)
  (צילום: רויטרס, LUKE POULTON)

  פיגוע דקירה בגשר לונדון (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  ראש הממשלה הבריטי שיבח את האזרחים שפעלו לנטרול המחבל. "אני רוצה לציין לשבח את אומץ ליבם של עוברי האורח שהתעמתו עם הדוקר במטרה להגן על חייהם של אחרים", אמר ג'ונסון מחוץ למעונו בדאונינג 10. "אני מבקש להודות להם בשם כל המדינה, עבורי הם מייצגים את הטוב ביותר". ג'ונסון הוסיף כי "בריטניה לעולם לא תיבהל או תתקפל בגלל מתקפות מהסוג הזה".

   

  גם ראש העיר, סאדיק חאן, אמר כי התושבים שהשתלטו על המחבל פעלו ב"גבורה עוצרת נשימה". קאן ציין כי "תושבי העיר רצו לעבר הסכנה מבלי שידעו מה יעלה בגורלם", והוסיף כי "לונדון תישאר מאוחדת אל מול הטרור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים