שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  איור: shutterstock

  משפחה עם זנב: סיפור האהבה של שחם וגשם

  הצלם שחם טמיר יצא לחופשה באיי אנדמן ההודים לפני כשנה והעניק מקלט בזמן סופת גשמים לכלב משוטט שפגש בחוף, אך לכלב שזכה לכינוי "גשם" היו תוכניות אחרות בשביל השניים. ככל שחלף הזמן, הם הפכו לחברים טובים ושחם הפך עולמות כדי להביא את הכלב לישראל

   

  צילום: שחם טמיר עריכה: ארז ארליכמן

  צילום: שחם טמיר עריכה: ארז ארליכמן

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  צלם הטבע שחם טמיר (27) ממזכרת בתיה, יצא בשנה שעברה לחופשה באיי אנדמן ההודים במרכז האוקיינוס ההודי, במהלכה השקיע מזמנו בתיעוד חרקים בטבע המקומי. הדבר האחרון שהיו לו בתוכניות הוא לפגוש כלב משוטט וחמוד שיכבוש את ליבו.

   

  "את גשם פגשתי לראשונה כשהגיע אל מפתן הדלת שלי וביקש מחסה מפני הגשם הטרופי הכבד שירד באותו הערב", משחזר שחם בשיחה עם ynet את תחילת ההרפתקאה שלו עם ההולך על ארבע.

   

  שחם וגשם (צילום: שחם טמיר)
  שחם וגשם בחופי איי האבלוק. גשם זכה גם בקולר מפנק.(צילום: שחם טמיר)

   

  "לגשם היו תוכניות אחרות בשבילי"

  "הייתי אז בתחילתה של חופשה ארוכה שבחרתי לבלות באי קטן ששמו 'האבלוק'. היה לי חדר קטן עם מרפסת בסמוך לקו החוף, שם התכוונתי להישאר בערך כחודשיים ואז להמשיך הלאה אל מקומות אחרים במזרח. לגשם היו תוכניות אחרות בשבילי".

   

  לדבריו, את החופים המקומיים מאכלסות להקות של כלבים משוטטים, שנלחמות על טריטוריה. "זכרי האלפא אגרסיביים מאוד כלפי שאר הכלבים וסימני הצלקות העמוקים על חלק מהכלבים מעידים על קרבות עקובים מדם המתרחשים מעת לעת. גם יצא לי לחזות במספר קרבות כאלו שנגמרו בפציעות קשות", הוא מתאר.

   

  "גשם היה כלב נטול להקה ששוטט בעצמו על החופים ואכל מכל הבא ליד, בעיקר שאריות מזון שנזרקו החוצה מן המסעדות ההודיות לאורך החוף". עם בוא הגשמים, גשם ושאר הכלבים חיפשו מחסה במתחם החדרים של התיירים, מאחר והתושבים המקומיים היו מגרשים אותם כשהיו מתקרבים אל בתיהם. שחם נחלץ לעזרת הכלב שהיה ספוג במים.  

   

  שחם וגשם (צילום: שחם טמיר)
  שחם וגשם באי. במרכז התמונה, שחם, גשם ופאנקאץ', הבעלים של המסעדה האהובה עלינו שהיה מביא לגשם צלחת אורז בכל ביקור. בתחתית - גשם מחכה בדלהי לאישור מישראל לבדיקות הדם(צילום: שחם טמיר)

   

  "הוצאתי מהחדר מגבת משומשת וייבשתי אותו כהלכה, לאחר מכן הנחתי את המגבת מחוץ לדלת כדי שיוכל לקרוס עליה ולהירדם. הנחתי לעצמי שלמחרת בבוקר הוא כבר לא יהיה שם, אבל שמחתי לגלות שטעיתי. גשם חיכה לי בבוקר מחוץ לדלת והתרגש לראות אותי יוצא מהחדר", הוא אומר. מראו השדוף של הכלב לא נתן לשחם מנוח והוא פינק את הכלב בחביתה שהזמין מהמסעדה הצמודה לחדרו. "לאחר שהחביתה שהתקררה מעט זרקתי לו אותה והוא טרף אותה בשניות. הזמנתי לו עוד אחת", הוא צוחק.

   

  "באותו הבוקר החלטתי לקרוא לו גשם על כך שמצא אותי בערב הגשום של יום האתמול. תהיתי כמה זמן יישאר איתי עד שיעלם כמו שבא. החלטתי לנסות להאכיל אותו בקביעות כדי שיישאר קרוב והופתעתי מהמהירות שבה התמסר אליי והחל לעקוב אחריי לכל מקום מבלי לעזוב אותי לרגע".

   

  הותקף על ידי כלבים בחוף

  גשם לא זכה לחיים קלים מצד הכלבים השליטים בחוף ולא פעם הותקף על ידי הכלבים השונים גם כשהיה במהלך תנומה על החוף. "גשם היה מייבב ובורח ואני הייתי מאיים על זכר האלפא עם מקל כדי שידע שכשהוא מתעסק עם גשם הוא מסבך את עצמו איתי. גשם היה כלב מבוהל ורזה באותה התקופה והרגשתי שאני חייב לקחת אותו תחת חסותי", הוא מסביר.

   

  גשם שהה עם שחם מספר ימים ואז נעלם ושוב חזר. שחם מספר כי במשך כשלושה שבועות גשם נשאר לפרקי זמן קצרים ואז נעלם שוב, עד שיום אחד הוא בחר להישאר ולא לעזוב את שחם. "מאז הוא עקב אחרי לכל מקום והיה מתחיל לבכות כשנאלצתי לקשור אותו למרפסת על מנת שלא יירדוף אחרי לכביש כשנסעתי לאיזורים מרוחקים". 

   

  שחם וגשם (צילום: שחם טמיר)
  שחם וגשם. מההמתנה של שבוע בדלהי לחיים הטובים בישראל(צילום: שחם טמיר)

   

  שחם מתאר כי "עם הזמן גשם השמין קצת, פיתח ביטחון במחיצתי והתחיל להיות טריטוראלי באיזור החדר שלי. הוא היה נובח על אנשים זרים שהגיעו לחדר, לא נותן להם להתקרב אליי עד שהרגעתי אותו והיה מאיים על כלבים אחרים שבאו לרחרח בסביבה", הוא מפרט.

   

  "יום אחד ראיתי את זכר האלפא האלים מתקרב לחדר שלי וחששתי שמא ייתקוף את גשם, אבל גשם נעמד בגאון, חשף שיניים ונהם עליו עד שהזכר התוקף ברח משם עם הזנב בין הרגליים. נדהמתי לראות כמה ההתנהגות של גשם השתנתה מאז שפגשתי אותו ומאז שאימצנו אחד את השני". 

   

  "לא אוכל להשאיר אותו על האי ולנטוש אותו"

  לאחר כחודש וחצי בו התחברו השניים, שחם סירב להיפרד מגשם. "הבנתי שכבר אין דרך חזרה, לא אוכל להשאיר אותו על האי ולנטוש אותו לגורל שממנו שלפתי אותו לפני זמן לא כל כך רב. התחלתי לבדוק ברצינות מה הפרוצדורה הנדרשת על מנת לאמץ כלב רחוב מהודו - הפרטים והבירוקרטיה היו כל כך מסובכים עד שהחלטתי ליצור קשר עם חברה ישראלית שמתעסקת בעזרה באימוץ כלבים מחו"ל. הוסבר לי שהתהליך ארוך ומסורבל ושאם אני רוצה לאמץ את גשם, אאלץ להישאר איתו בהודו לפחות עוד חודשיים מעבר לזמן שתיכננתי להישאר במדינה".

   

  שחם לא בזבז זמן והחל לטפל בכל הדרוש כדי להביא את גשם לישראל. הוא רכש כלוב טיסה גדול שהזמין במיוחד במעבורת מהודו וקיבל שבב זיהוי לכלבים שנשלח אליו מישראל, נסע לאי סמוך כדי לרכוש חיסונים מתאימים ולהעבירם בקירור לווטרינר מקומי שהתמחה בטיפול בחיות משק ומעולם לא הזריק שבב לכלב. 

   

  שחם וגשם (צילום: שחם טמיר)
  שחם וגשם מטיילים ביחד(צילום: שחם טמיר)

   

  "גשם כבר מזמן החל לישון בתוך החדר שלי ואפילו לקבל מזון כלבים אמיתי שקניתי באי אחר והבאתי איתי במיוחד. הוא אפילו התגלה כרוכב קטנוע מיומן, בטבעיות רבה הוא למד לעלות על הקטנוע מתחת לרגליי ולנסוע איתי נסיעות קצרות עד למסעדה האהובה עליי שבה היה מקבל באופן קבוע מהבעלים צלחת אורז עם ציר דגים", הוא מספר ומציין כי הכלב התחבב על עובדי המקום שדאגו לגשם בזמן ששחם נאלץ לצאת מהמדינה כדי לחדש את הויזה לתקופת השהייה הארוכה ולא מתוכננת.

   

  לאחר שגשם הורגל לישון בכלוב ההטסה, החל המסע לישראל. השניים הגיעו לדלהי בהודו, שם שהו שבוע נוסף כדי לקבל אישור מישראל כי בדיקות הדם של הכלב תקינות ולאחר קבלת התעודה להיכנס עמו לישראל, השניים שבו לארץ. 

   

  מאיי אנדמן למזכרת בתיה

  "כשגשם הגיע לארץ הוא פחד מאוד לשחק עם כלבים ונמנע מלחשוף את עצמו ולהיות פגיע ליד כלבים אחרים. כיום הוא משתובב ומשחק בשמחה עם כלבים לאחר שהוא מתרגל אליהם", מסכם שחם. "לאחרונה אפילו גיליתי שבמסעדה האהובה עליי ועל גשם באיי אנדמן החליטו לאמץ כלב רחוב ולקרוא לו 'גשם' בהשראת גשם שלי".

   

  שחם מספר כי "גשם אוהב את החיים בישראל, הוא נהנה מאוד להסתובב ברחובות המושבה שאני גר בה, להתגלגל בדשא ולהתגרד בדשא הסינטטי הכל כך לא מוכר לו. בתור כלב שגדל על החוף, הוא כמובן אוהב מאוד לקפוץ לכל שלולית שהוא רואה ונכנס כל כולו לנחל המקומי בכל פעם שאני עובר בו איתו. אני עדיין עובד איתו על המפגש עם זכרים אחרים מכיוון שזהו נושא טראומטי ומלחיץ יחסית בשבילו, אבל הוא משתפר בכל יום שעובר".

   

  אימצתם כלב או חתול? ספרו לנו ynetimutz@gmail.com

   

  כלבים וחתולים מקסימים מחכים לכם במדור "בואו הביתה"

   


  פורסם לראשונה 30/11/2019 23:46

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים