שתף קטע נבחר

ארכה של 14 יום? בליכוד מחתימים את גוש הימין

אחרי שליברמן הצהיר כי יחתום הן לנתניהו והן לגנץ על הבקשה שתוגש לנשיא המדינה - התבקשו חברי בלוק הימין לחתום עד היום ב-09:00 על בקשה להטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה. בכחול לבן הודיעו כי הם לא אוספים חתימות. גורמים פוליטיים: "בעת הזו, מדובר במריחת זמן מיותרת"

 

אביגדור ליברמן בני גנץ ביבי נתניהו  (צילום: רויטרס, AFP, אבי מועלם)
נתניהו, גנץ וליברמן(צילום: רויטרס, AFP, אבי מועלם)

על רקע הצהרתו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, ולפיה הוא יחתום הן לבנימין נתניהו והן לבני גנץ על הבקשה שתוגש לנשיא המדינה ראובן ריבלין - החלו בליכוד לאסוף חתימות בקרב חברי בלוק הימין, כשהבקשה שתוגש ראשונה לנשיא היא הקובעת. המשמעות: אם נתניהו יצליח לגייס 61 חתימות עם ישראל ביתנו - הוא יקבל 14 יום נוספים בניסיון להרכיב ממשלה. עם זאת, תעלה השאלה האם ניתן להטיל עליו את המלאכה במצבו המשפטי. בכחול לבן, לפי שעה, לא אוספים חתימות: "הנשיא יכול להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה רק על מועמד אחד".

 

חברי הבלוק התבקשו לחתום עד היום (יום א') ב-09:00 על בקשה שתוגש לנשיא ולפיה יש להטיל על בנימין נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה. יודגש כי לחתימות הללו לא יהיה כל ערך אם מספרן לא יעמוד על 61.

 

איסוף החתימות עשוי להעניק 14 יום ארכה לצורך הרכבת ממשלה על המועמד שיגיש אותן אולם הדבר לא מבטיח שאכן תקום ממשלה. גורמים פוליטיים אומרים כי "במצב הנוכחי, מדובר במריחת זמן מיותרת".

 

בתוך כך, ייפגש היום יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין עם צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן. בנוסף, הוא יוועד עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ועם ראשי יהדות התורה - סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני.

 

פסימיות בליכוד ובכחול לבן

צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן ייפגשו היום ב-13:00 בכנסת. בשני הצדדים הביעו פסימיות לגבי הסיכוי למצוא פתרון לפלונטר הפוליטי, ובמערכת הפוליטית אין הרבה תקווה לתוצאה מפתיעה. פגישת צוותי המו"מ של שתי המפלגות תיערך בנוכחות יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין שהציע את חידוש המגעים בין שתי המפלגות ביום רביעי האחרון.

 

 

בינתיים, לקראת פגישות הצוותים היום, אמר אמש גורם בצוות המו"מ של כחול לבן כי הוא "לא מאמין שיקרה משהו", ואילו בכיר בליכוד שנשאל האם יש מה לצפות בפגישת צוותי המו"מ - השיב: "לא".

 

בכחול לבן טוענים כי אם נתניהו כבר מוכן לרדת בדרישותיו ולכהן רק חודשים ספורים בתפקיד ראש הממשלה – יהיה קשה "לקנות" את אמינות הכוונה הזאת. "מי שמוכן לכהן כמה חודשים ספורים בתפקיד ראש הממשלה לא באמת מתכוון לזה. הוא כנראה מכין תרגיל לא לכבד את הרוטציה או להוביל שוב לבחירות".

 

גורם בכחול לבן הוסיף: "אין באמת מתווה כזה שנתניהו יכהן כמה חודשים בתפקיד. ביבי לא יעמוד בסיכום כזה, זו סתם שמועה שהם מפיצים כדי שהוא לא יהיה אשם בבחירות שהוא אשם בהן".

 

יו"ר צוות התגובות של כחול לבן, ח"כ אסף זמיר, אמר אתמול באירוע "שבתרבות" בפתח תקווה, כי היה ניתן לדון במתווה כזה – אלמלא היה מדובר בנתניהו. "עוד לא נתנו לי טיעון ענייני אחד למה נתניהו במצבו המשפטי ועם פחות מנדטים מאתנו צריך לקבל מספר חודשים ראשונים כראש ממשלה", אמר ח"כ זמיר. "אבל מתווה תיאורטי של שלושה או ארבעה חודשים היה ראוי לשקול כדי למנוע בחירות נוספות וזאת אם היה מדובר בכל אדם אחר מלבד בנימין נתניהו".

 

זמיר העלה את החשש של מפלגתו, כי נתניהו לא יקיים הסכם כזה: "אם היתה ערבות שמבטיחה לנו במאה אחוז שההחלפה תתבצע הייתי תומך בזה. אבל אי אפשר להאמין לנתניהו ואין קונסטרוקציה שתמנע ממנו להפר את הבטחתו. לכן על בני גנץ לכהן כראש הממשלה בשנתיים הראשונות".

 

 

גנץ: "נתניהו הפך לנטל על חברי הליכוד"

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר בשבוע שעבר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "הפך לנטל על חברי הליכוד, שבינם לבין עצמם ובשיחות שלי איתם, מבינים שהדבר הנכון יהיה לאפשר להרכיב ממשלת אחדות בלעדיו. אם הוא יזוכה, הוא יוכל לחזור ולכהן במשך שנתיים כראש ממשלה". יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן פרסם מוקדם יותר את רשימת הדרישות שלו להרכבת ממשלה, שאותן הגדיר "דרישות מקלות". בין היתר הוא דורש את ביטול חוק המרכולים, נישואים אזרחיים, גיור על-ידי רבני עיר, תחבורה עירונית בשבת וכמובן חוק הגיוס "ככתבו וכלשונו".

 

בכחול לבן מסרבים בתוקף לשבת יחד עם בנימין נתניהו, כל עוד תלוי נגדו כתב אישום בגין שוחד ומרמה והפרת אמונים, ואילו בליכוד מסרבים לוותר על ההובלה ברוטציה בגלל מכלול שיקולים, רובם פוליטיים, אולם חלקם נוגעים גם למשבר האמון בין המפלגות.

 

במהלך השיחות, בליכוד הבהירו כי הם מסכימים להתפשר על משך הכהונה של נתניהו אם יתחיל ראשון את הרוטציה, כך שיכהן פחות מחצי שנה. בכחול לבן מסרבים לפי שעה גם להצעה הזאת ותוהים: "מה הוא יספיק לעשות שלא עשה עד היום? בשביל מה נחוצים כמה חודשים בודדים".


פורסם לראשונה 30/11/2019 23:03

 

חסן שעלאן השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
גנץ, ליברמן ונתניהו
צילום: AFP
מומלצים