שתף קטע נבחר

גמליאל: "רוצים להשפיל את נתניהו"; זמיר: "הדרישה למספר חודשים - סחיטה"

השרה מהליכוד טענה כי בכחול לבן יתקשו להסביר מדוע יש צורך בבחירות אם נתניהו נשאר בתפקידו רק חמישה עד שבעה חודשים בכל מקרה. ח"כ זמיר מכחול לבן השיב: "למה הוא צריך כמה חודשים? לא סומכים עליו שיפנה את מקומו"

 

 

 

השרה גילה גמליאל (ליכוד) טענה הבוקר באולפן ynet כי בכחול לבן מעוניינים "להשפיל את נתניהו", ולכן פוסלים אפילו את האפשרות לשבת תחתיו כראש ממשלה למשך חודשים ספורים. "יהיה להם קשה להסביר לציבור מדוע יוצאים לבחירות כשראש הממשלה נשאר בתפקידו בכל מקרה במשך חמשת עד שבעת החודשים הקרובים", אמרה גמליאל.

 

ח"כ אסף זמיר (כחול לבן) טען מנגד כי "האמירה הזאת, כאילו גם ככה הוא יוכל לכהן חמישה חודשים אם נלך לבחירות נוספות אז לכן תנו לו עוד, היא על גבול הסחיטה. אם תבוא הצעה כזו ויהיו ערבויות להבטחתה, זה דבר שנכון לשקול אותו. אני בטוח שכל רביעיית כחול לבן תשקול אותו, ובני גנץ יקבל בסוף החלטה".   

גילה גמליאל אסף זמיר (צילום: אלי סגל, אבי מועלם)
גילה גמליאל ואסף זמיר(צילום: אלי סגל, אבי מועלם)

גמליאל ניסתה להסביר: "בהרכב הפרלמנטרי הקיים האופציה היחידה היא להגיע לפשרות. ראש הממשלה נתניהו הבין זאת, ועל כן יש הצעה שמונחת על השולחן לפתחם של כחול לבן, שאומרת שראש הממשלה יקצר את הכהונה הראשונית שלו בזה שהוא אומנם יתחיל, אבל זה יהיה מספר חודשים".

 

- למה לנתניהו כך כך חשוב להיאחז בתפקיד רק לעוד כמה חודשים?

"זה לא העניין של להיאחז. ההתייחסות של כחול לבן כפי שמנסים לתאר אותה היא ניסיון לגרום לו ללכת בצורה שהיא די להשפיל אותו. גנץ ילמד חמישה חודשים את התפקיד, יראה איך הדברים מתנהלים, גם קצת צניעות לא תזיק".

 

זמיר: "מה יעזרו לו כמה חודשים?"

זמיר טען כי נתניהו יכול להדריך את גנץ גם מבחוץ, אך בכל מקרה לא ניתן להאמין לו שיקיים את ההסכם ויפנה את מקומו: "אם לא היה מדובר בנתניהו ועברו בקיום הבטחות, ראוי היה לשקול את ההצעה של השלושה או ארבעה או חמישה חודשים, שלא הונחה אגב, אבל אף אחד לא יכול להבטיח לי שזה מה שיקרה. אני הייתי בהרבה עבודות שמי שהחלפתי הדריך אותי מבחוץ, ולא מתוך התפקיד כשיש נגדו כתבי אישום".

 

על כך הוסיפה גמליאל: "אני לא אתן יד לפירוק הממשלה אחרי חמישה או שבעה חודשים אם יהיה הסכם אחדות. אני לא אצביע לדבר כזה, ואף אחד מחבריי, וגם אין רעיון כזה. זה סתם ספקולציות וחשדנות וחוסר אמון משווע שקיים".

בנימין נתניהו  (צילום: EPA)
בנימין נתניהו. רוצה רק עוד כמה חודשים(צילום: EPA)

גמליאל התייחסה גם לקריאתו של גדעון סער לפריימריז בזק בליכוד: "אני לא תומכת בגדעון סער. אני חושבת שהוא עשה טעות, מכיוון שהיום אנחנו צריכים לעשות הכול שתהיה ממשלת אחדות, ולא כרגע לבוא ולהחליש את הליכוד בניהול משא ומתן".

 

על הטענה כי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ניסה לאסוף 61 חתימות אמרה: "הוא לא ניסה לא לאסוף חתימות ולא שום דבר בעניין הזה. לשכת ראש הממשלה הוציאה הבהרה שאין דבר וחצי דבר בעניין הזה. מנסים לבוא וליצור דברים שלא בנמצא".

 

גמליאל טענה כי עדיין לא תם עידן נתניהו בליכוד: "מוקדם להספיד אותו מכיוון שכל הסוגיות הן משפטיות, ורובן תקדימיות. החושים שלי אומרים שעדיין לא תם עידן נתניהו. אני מקווה שיזרזו את התהליך השיפוטי ובתוך שנתיים יסיימו עם זה, ואני מאמינה באמת ובתמים שבתום השנתיים יכול בית משפט לבוא ולומר, אנחנו לא פותחים תקדימים מהסוג הזה במערכת המשפט".

 

- ואת לא חשה אי נוחות על זה שראש הממשלה כרגע עם כתב אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים, זה לא מציק לך?

"הציבור יקבע את עמדותיו לגבי הנושאים הללו". 

 

 

יש לציין כי השאלה אם נתניהו יכהן כמה חודשים כראש ממשלה נבחר צפויה להשפיע גם על מצבו המשפטי. אם יוגש כתב האישום נגד נתניהו בעודו ראש ממשלה, יתנהל משפטו בירושלים בהרכב של שלושה שופטים, ואם לא יהיה ראש ממשלה, משפטו צפוי להתנהל בתל אביב מול שופט יחיד. מקורות משפטיים מעריכים כי הרכב של שלושה שופטים בירושלים עשוי להיות מקל יותר.

 

על כך אמר זמיר: "למה מלבד הצרכים המשפטיים שלו, הרצון שלו להתדיין בירושלים, הרכב של שלושה שופטים, להגיע עם הטייטל, איזו סיבה אמיתית יש שהוא צריך רק את הכמה חודשים האלו? מדינת ישראל היא בת ערובה בידיים שלו במלחמה על חייו. שילך וינהל את המלחמה על חייו בבית המשפט, שיותיר אותנו לנהל את ענייני המדינה, לטפל בבריאות, בחינוך".

  

זמיר התייחס גם לאיסוף 61 החתימות בכנסת: "אנחנו מכינים חתימות למקרה שהדבר הזה יהפוך להיות אמיתי. יהיו לנו כל החתימות שאנחנו צריכים, אבל התנאי כמובן הוא אביגדור ליברמן, שבלעדיו אין למעלה מ-61".

 

- הוא אומר שייתן גם לכם וגם להם. איך זה יעבוד?

"זו חוות דעת מוזרה בעיניי של מנדלבליט, שאומרת שאדם יכול לתת המלצה לשני גורמים שונים. במקרה שהדבר הזה יקרה, אנחנו מוכנים ללכת להארכה של שבועיים. אבל אם נגלה שכל הטריק הזה של החתימות רק נועד למרוח עוד שבועיים שבסופם בטוח נלך לבחירות, וגם אותן למרוח, אז אנחנו נלחץ כדי שגם לא יהיו לבנימין נתניהו 61".

 

- היית רוצה לראות את גדעון סער בראשות הליכוד? זה משהו שיכול לפתור את הפלונטר?

"הייתי רוצה להיות בן אדם שהוא לא בנימין נתניהו בראשות הליכוד, מהטעם שלא יהיה פסול ערכי בלשבת איתו כראש ממשלה גם אם יש פערים אידיאולוגיים. ברגע שזה לא נתניהו אין לי העדפה אישית, אני לא חבר ליכוד. שיבחרו איזה מנהיג שהם רוצים. אנחנו נדע להתמודד עם כל אחד. כל אחד יהיה עדיף על נתניהו מההיבט הזה, שיהיה נקי ללא רבב".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי סגל, אבי מועלם
גילה גמליאל ואסף זמיר
צילום: אלי סגל, אבי מועלם
מומלצים