שתף קטע נבחר

הדילמה של ריבלין: האם ניתן להעניק את המנדט לנתניהו?

במהלך מרוץ החתימות עשוי רה"מ להגיע לנשיא עם 61 ממליצים במטרה לזכות ב-14 ימים נוספים להקים ממשלה. כאשר זה יקרה יישארו לנשיא יומיים לקבל חוות דעת משפטית: האם החוק מאפשר להטיל את המשימה על נאשם בפלילים?

 

בני גנץ ובנימין נתניהו בלחיצת ידיים (צילום: עמוס גרשום, לע
ירוצו לבית הנשיא? ריבלין עם נתניהו וגנץ(צילום: עמוס גרשום, לע"מ)
 

תקופת 21 הימים, השלב האחרון בניסיון להקים ממשלה אחרי בחירות ספטמבר 2019, צפויה להציב את נשיא המדינה ראובן ריבלין בפני שאלה שאף נשיא לפניו לא נתקל בה: אם בנימין נתניהו יהיה הראשון שיקבל 61 חתימות מחברי הכנסת, יידרש נשיא לשקול אם ניתן להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על מועמד הנמצא תחת כתב אישום בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים.

 

במקרה תקדימי שכזה יצטרך ריבלין לקבל את חוות דעתה של היועצת המשפטית של בית הנשיא, אודית קורינלדי סירקיס, ושל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. לא מן הנמנע שריבלין לא יקבל תשובות ברורות מהיועמ"ש, שנראה שמנסה להרחיק את עצמו מהכרעה בשאלות היפותטיות. דבר אחד בטוח: לריבלין יש 48 שעות להתלבט, ויש להניח שהוא ינצל אותם כדי לוודא את חוקיות המהלך מתוך הנחה שהוא יעמוד מול עתירות לבג"ץ.

ישיבת סיעות בלוק הימין (צילום: אלכס קולומויסקי)
תומכים בנתניהו, לא ממהרים לחתום. ישיבת הבלוק(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

 

אביגדור ליברמן בני גנץ ביבי נתניהו  (צילום: רויטרס, AFP, אבי מועלם)
ליברמן יחתום לשניהם?(צילום: רויטרס, AFP, אבי מועלם)

חובבי הקונספירציה במחנה נתניהו בוודאי מבזבזים שעות נוספות על קנוניות שלפיהן הנשיא ריבלין ינצל את פרק הזמן הזה כדי למצוא תירוצים לבוא חשבון עמו הן על ההתקפות שלו נגד מערכת המשפט והן על רקע הדם הרע ששורר ביניהם. בשבועות האחרונים תקף ריבלין בחריפות את ראש הממשלה כמה פעמים על ההסתה שלו נגד מערכת אכיפת החוק ונגד חברי הכנסת הערבים.

 

על דבר אחד אין ויכוח, אם בתום שלב 21 הימים לא תוטל מלאכת הרכבת הממשלה על אף מועמד, או שהמועמד שקיבל המנדט לא יצליח להרכיב ממשלה אחרי 14 יום, מדינת ישראל תלך לבחירות שלישיות ואיש לא יוכל למנוע אותן, גם לא הנשיא ריבלין.

 

מחכים לממליצים: מהו שלב 21 הימים?

השלב השלישי בתהליך הרכבת הממשלה - שלב 21 הימים שהחל ב-21 בנובמבר - יסתיים ביום רביעי, 11 בדצמבר, בחצות. עד אז יתנהל מרוץ בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יו"ר כחול לבן בני גנץ להשיג 61 חתימות של חברי כנסת שממליצים עליהם. זהו למעשה השלב הקריטי וההזדמנות האחרונה למנוע בחירות שלישיות.

 

על פי סעיף 10 ל"חוק יסוד: הממשלה", בשלב 21 הימים רשאים רוב חברי הכנסת לבקש מנשיא המדינה, בכתב, להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על חבר כנסת מסוים שהסכים לכך בכתב, והכל בתוך 21 ימים. משעה שהוגשה לנשיא ריבלין בקשה שכזו, עליו להטיל בתוך יומיים את התפקיד להרכיב ממשלה על חבר הכנסת, שיקבל לשם כך 14 ימים ללא אורכה.  

הודעת ראובן ריבלין ליו
המנדט חזר לכנסת. ריבלין ואדלשטיין(צילום: אורי דוידוביץ')

Attorney General Avichai Mandelblit  (Photo: Reuters)
מקווה להכרעה פוליטית - ומנסה להרחיק עצמו מהסוגייה. מנדלבליט(Photo: Reuters)

אם לא הוגשה בקשה על ידי רוב חברי הכנסת בתקופה הנקובה, על נשיא המדינה להודיע על כך ליו"ר הכנסת, והכנסת תתפזר ותצא לבחירות, שיתקיימו ביום ג' האחרון שלפני תום 90 הימים מיום הודעת הנשיא.

 

גורם בכיר בישראל ביתנו אמר אתמול (יום א') כי חברי סיעתו לא יחתמו באופן אוטומטי למועמדים, "כדי שירוצו לנשיא המדינה כמו ב'מרוץ למיליון' כדי לקבל את המנדט להרכבת הממשלה". הוא הוסיף כי מי שיקבל את החתימות יהיה זה שיתחייב להקים ממשלת אחדות.

 

בבית הנשיא הבהירו כי אם שני המועמדים יקבלו יותר מ-61 ממליצים - ריבלין לא יוכל לדון בשתי חתימות במקביל. במקרה ששני המועמדים יגישו את החתימות בדיוק באותו הזמן (או בהפרש של כמה דקות), בית הנשיא ייצור קשר עם כל החתומים בשתי הרשימות כדי לברר מאחורי מי הם מעדיפים לעמוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח לע"מ
ימי ההכרעה, ריבלין מתלבט
צילום: חיים צח לע"מ
מומלצים