שתף קטע נבחר

המגעים להסדרה: מנהיג חמאס הנייה יצא למצרים

ראש הלשכה המדינית של הארגון יצא מתחומי הרצועה לשיחות עם ראשי המודיעין המצרי - לראשונה מאז שנכנס לתפקידו. אל המשלחת לקהיר הצטרפו גם בכירים בג'יהאד האיסלאמי

 

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה נפגש עם עיתונאים זרים בעזה (צילום: AP)
איסמאעיל הנייה(צילום: AP)

מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה יצא לשיחות בקהיר עם ראשי המודיעין המצרי, כשעל הפרק המשך העמקת ההסדרה מול ישראל. מדובר ביציאה הראשונה של הנייה מחוץ לגבולות הרצועה מאז שנכנס לתפקידו כמנהיג חמאס אחרי שמצרים אישרה לו לעשות כן.

 

הנייה יצא עם משלחת חמאס לקהיר, ואליה הצטרפו גם בכירים בזרוע הצבאית והמדינית של הג'יהאד האיסלאמי, כולל מזכ"ל הארגון זיאד נחאלה. מנהיג חמאס צפוי להמשיך לסבב ביקורים במדינות נוספות כגון קטאר ורוסיה אחרי סיום השיחות עם המצרים.

 

בסוף השבוע מסרו מקורות בחמאס כי בימים האחרונים חודשו המגעים בין הארגון למתווכים השונים, בעיקר מהמודיעין המצרי, בנוגע להשגת הסדרה מול ישראל.

העיתון הלבנוני אל-אחבאר, שנחשב למקורב מאוד לארגון, דיווח שבימים הקרובים צפוי שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, להיפגש עם הנהגת חמאס במטרה להשלים את השיחות על הרגיעה בין ישראל לחמאס. 

 

 

בנוסף, הוא ידון עמם על ההיתכנות להגעה להסכם הסדרה ארוכת טווח בין הצדדים, שיכלול פתרון לסוגיות הבוערות - בהן סוגיית השבויים והנעדרים הישראליים והקלת הסגר על הרצועה.

 

הפגישה בין מלאדנוב להנהגת חמאס צפויה להתקיים ימים ספורים אחרי שנועד עם שר הביטחון נפתלי בנט. גורם בכיר שמעורה בפרטי המשא ומתן אמר ל-ynet כי למרות הסימנים המעודדים, אין עדיין פריצת דרך בנושא השבויים והנעדרים, אך הוא ציין שישנה ציפייה מסוימת שיישום ההבנות יוביל את הצדדים לפתוח בשיחות גם בנושא הרגיש של עסקת שבויים.

 

מקורות פלסטיניים אמרו ל-ynet שמצרים התנתה את יציאתו של הנייה מתחומי רצועת עזה דרכה בכך שהוא יתחייב שמסע הביקורים הבינלאומי שלו לא יכלול את טורקיה ואיראן. הנייה הסכים ובכך ניתן לו האור הירוק להגיע לקהיר.

 

במקביל הודיעה ועדת ההיגוי של צעדות השיבה כי ביום שישי הקרוב יחודשו ההפגנות על הגדר אחרי שלושה שבועות שבהם חמאס מנע את קיומן.

 

בשבועות האחרונים, מאז סיום מבצע "חגורה שחורה", מאותתים בישראל ובחמאס על רצונם להגיע להסדרה עמוקה יותר ברצועת עזה שכוללת לפי הדרישה הישראלית את הפסקת צעדות השיבה בתמורה להקלות משמעותיות בסגר על הרצועה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים