שתף קטע נבחר

הלך לעולמו אברהם דר, מאבות המודיעין הישראלי

דר, שנפטר בגיל 94, הקים את רשת הריגול במצרים בשנות ה-50 ולא ידע על הפיגועים שהולידו את "העסק הביש". הוא הגה את הרעיון שהוליד את סיירת מטכ"ל

אברהם דר, אחד מהאבות המייסדים של קהילת הביון הישראלית, הלך הלילה לעולמו והוא בן 94. דר היה מיוזמי הקמת סיירת מטכ"ל וכן מפקדה הראשון של רשת הריגול היהודית שנחשפה במצרים בשנות ה-50 בפרשה שכונתה "העסק הביש". רבים מהמבצעים שדר תכנן ובהם השתתף נותרו חסויים.

אברהם דר מפקד רשת הריגול שנחשפה ב עסק הביש מיוזמי הקמת סיירת מטכ
"מעשה נורא שאין לו כפרה", אמר דר על הפקרת רשת הריגול שהקים במצרים(צילום: אילן ספירא)

אברהם דר מפקד רשת הריגול שנחשפה ב עסק הביש מיוזמי הקמת סיירת מטכ
המטרה ברשת הריגול הייתה להפיל את משטרו של פארוק
  

 

 
את תחילת דרכו בשירות החשאי הישראלי החל בשנת 1951, אז כקצין צעיר ביחידת המבצעים הסודית 131 של אגף המודיעין הוטל עליו להקים רשת ריגול במצרים, שמטרתה להפיל את משטרו של המלך פארוק שהיה עוין לישראל. דר נכנס למצרים בזהות בדויה של איש עסקים בריטי בשם "ג'ון דארלינג" וכבר לאחר שבעה חודשיים הצליח להרכיב שתי רשתות ריגול. מי שנבחרה לקשר בין שתי הרשתות הייתה מרסל ניניו, שעבדה כמזכירתו של איש העסקים הבריטי. ניניו נפטרה לפני כחודש וחצי, מעט לפני יום הולדתה ה-90.

 

בראיון נדיר לרונן ברגמן ב"ידיעות אחרונות" ב-2016, סיפר דר כי סרב לקבל לרשת שהקים בחור צעיר בשם אלי כהן, שבהמשך הפך לאחד המרגלים החשובים של קהילת המודיעין הישראלית. "מישהו מהרשת באלכסנדריה שלח לי אותו לפגישה בבית קפה, אבל לא הייתי מוכן בשום אופן לקחת אותו. הוא היה בולט חברתית, כריזמטי, מצחיק, שנון, אחד שתזכור אחרי שפגשת אותו", אמר דר. "בדיוק הפוך ממה שאני חיפשתי. בסוף הפגישה אמרתי לו שלא נעבוד ביחד ושהדבר הכי טוב שהוא יכול לעשות לדעתי זה לעלות לישראל".

 

לאחר הפלת המשטר המצרי, חזר דר לישראל והחל ללמוד בירושלים, אז קיבלה הרשת הנחיות מאחורי גבו לייצר פיגועים נגד מטרות מערביות - דבר שהוביל לחשיפתה. פרשת רשת הריגול הישראלית במצרים זכתה לכינוי "העסק הביש" וחלק מחבריה נשפטו והוצאו להורג בקהיר, אחרים נידונו למאסרים ממושכים ואילו דר שדרכונו הביטי נתפס על ידי המצרים נידון שלא בפניו למאסר עולם.

אברהם דר מפקד רשת הריגול שנחשפה ב עסק הביש מיוזמי הקמת סיירת מטכ
הזהות הבדויה: אנגלי בשם "ג'ון דארלינג"(צילום: אילן ספירא)

אברהם דר מפקד רשת הריגול שנחשפה ב עסק הביש מיוזמי הקמת סיירת מטכ
דר בצעירותו במדים

בשנים שלאחר מכן, המשיך דר לשרת עוד שנים ארוכות באגף המודיעין של צה"ל. בסוף שנת 1955 שלח דר מכתב לראש אמ"ן מכתב ובו הציע לו להקים יחידה מסוערבת שתאומן לפעול בכיסוי בעורף האויב. לימים הוקמה היחידה שמוכרת כיום כ"סיירת מטכ"ל".

 

בשנת 1956 ארגן דר יחד עם לובה אליאב את מבצע תושייה להעלאת יהודי פורט סעיד בשתי ספינות לישראל. לאחר פרישתו מצה"ל המשיך לשרת במילואים עוד שנים ארוכות ופעל בשירות המוסד הישראלי. גם בשנים בהרוכות שחלפו אחרי התפוצצות "העסק הביש" דר לא שכח ולא סלח על הדרך שבה נהגה מדינת ישראל כלפי חברי רשת הריגול שהקים במצרים. "זה מעשה נורא שאין לו כפרה", אמר דר בראיון ל"ידיעות אחרונות". "אשמתו תהיה תלויה לעד על מדינת ישראל ומנהיגיה בעת ההיא".

 

בתחילת שנות ה-60 פנה דר למגזר הפרטי והיה בכיר בחברת "דלק". בשנת 1971 מונה למנכ"ל מכון הייצוא. בשנים שלאחר מכן היה לתעשיין בתחומי הייצוא והחקלאות והיה בעליה של חברה בתחום המכשור הרפואי. דר הותיר אחריו אישה, צופייה, איתה התגורר בעתלית, וחמישה ילדים.

 

הלווייתו של דר תתקיים ביום רביעי ב-13:00 בקיבוץ שדות ים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן ספירא
אברהם דר
צילום: אילן ספירא
מומלצים