שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

30 יום לבקשת חסינות: אלו 333 עדי התביעה נגד נתניהו

מנדלבליט הודיע כי היום החל מניין הימים שבהם רה"מ רשאי לבקש חסינות, אבל היועמ"ש של הכנסת יקבע כנראה בחוות דעת: אין חובה למנות ועדת כנסת עד להשבעת ממשלה חדשה, ולכן לא צפוי להתקיים בקרוב דיון בנושא החסינות. כתב האישום יוגש למחוזי בירושלים, זו רשימת עדי התביעה

 

 

הועברה לראשונה רשימת 333 עדי התביעה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו: היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מסר היום (ב') ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין את כתב האישום נגד נתניהו, הכולל את מקום מושבו של בית המשפט אליו יוגש כתב האישום, ככל שלא תוענק לראש הממשלה חסינות, ואשר שובצה בו רשימת שמות עדי התביעה.

 

זו רשימת עדי התביעה נגד נתניהו

 

אמנם בעקבות הגשת האישום היום החל מניין 30 הימים שבם נתניהו יכול לבקש חסינות, אבל על פי ההערכות היועץ המשפטי של הכנסת אייל ינון צפוי להגיש חוות דעת שקובעת שאין חובה למנות ועדת כנסת כל זמן שלא הושבעה ממשלה חדשה.

 

משמעות חוות הדעת היא שמניין הימים לא יחל למעשה היום, לא יתקיים בקרוב דיון בנושא החסינות ויש ספק רב אם המשפט שלו יכול להתחיל. בכל מקרה, נתניהו צריך לפנות תוך 30 יום לבקשת חסינות.

בנימין נתניהו  (צילום: EPA)
נתניהו (צילום: EPA)

Attorney General Avichai Mandelblit discusses his decision to indict the prime minister  (Photo: EPA)
מנדלבליט. העביר את האישום לאדלשטיין (צילום: EPA)
 

במכתבו ליו"ר הכנסת כותב היועץ המשפטי לממשלה, כי הוא סבור שכתב האישום המקורי שהניח בפניו מקיים את הוראות חוק חסינות חברי הכנסת ושבוודאי מקיים את תכלית החוק, על אף שלא כלל את רשימת עדי התביעה ואת בית המשפט המחוזי אליו בכוונתו להגיש את כתב האישום.

 

עם זאת, בשל פניות שהתקבלו בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, לרבות מסניגוריו של ראש הממשלה, ולמען הסדר הטוב של הדברים, החליט היועץ מנדלבליט להניח בפני יו"ר הכנסת נוסח כתב אישום הכולל את רשימת עדי התביעה, וכן צוין בו, על פי כללי הסמכות המקומית הייחודיים לראש ממשלה מכהן, כי מקום הגשתו הוא בבית המשפט המחוזי בעיר ירושלים.

 

רשימת 333 עדי התביעה כוללת בין היתר 122 אנשי משטרה ורשות ניירות ערך, את השרים גלעד ארדן, יריב לוין וזאב אלקין, מספר 2 בכחול לבן יאיר לפיד, עדי המדינה ארי הרו, ניר חפץ ושלמה פילבר, עו"ד דוד שמרון, אנשי העסקים ארנון מילצ'ן, גיימס פאקר ורון לאודר, ראשי מערכות הביטחון לשעבר תמיר פרדו ויובל דיסקין ורבים אחרים.

 

ברוב המשפטים לא מזמנים לבית המשפט חלק גדול מהעדים שברשימה. בנוסף, קיימים כמובן עדי הגנה - למשל, ייתכן שסנגורי נתניהו יבקשו להעיד מומחי משפט מארצות הברית.

גלעד ארדן באולפן ynet בחירות 2019   (צילום: אבי מועלם)
ארדן. עד תביעה(צילום: אבי מועלם)

ישיבת סיעה כחול לבן (צילום: אלכס קולומויסקי)
לפיד. עד תביעה(צילום: אלכס קולומויסקי)

בנוסף ציין מנדלבליט: "ככל שלנוכח מכתבי זה ולאור טענות שהועלו, ראש ממשלת ישראל יבקש לראות את היום - 2 בדצמבר - כיום הקובע לתחילת מניין 30 הימים בהם רשאי הוא לבקש מכנסת ישראל לקבוע כי תהיה לו חסינות חבר כנסת בפני דין פלילי, הרי שעל מנת למנוע טענות בנושא ולמען ניקיון הדעת, לא אתנגד לדבר".

 

לפני שבועיים הודיע מנדלבליט כי החליט להגיש כתב אישום נגד נתניהו על שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) ועל מרמה והפרת אמונים בתיק 1000 (פרשת המתנות) ותיק 2000 (שיחות ביבי-נוני).

 

בנאום חריף וחסר תקדים, נתניהו מתח אמר כי מדובר ב"ניסיון הפיכה שלטונית". הוא הצהיר שימשיך לכהן למרות האישום ותקף את מערכת אכיפת החוק ש"תפרה לו תיקים". לדבריו, מנדלבליט "נכנע ללחץ של שי ניצן" והחוקרים "פעלו כבעולם הפשע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים