שתף קטע נבחר

מי יחליף את שי ניצן? עימות בין מנדלבליט לאוחנה

בעוד שבועיים יסיים פרקליט המדינה את תפקידו, ושר המשפטים הציע 5 מועמדים למחליפו הזמני. מנדלבליט העביר תגובה חריגה וכתב: "זו משרה בעלת מאפיינים מיוחדים, הודעתי שעמדתי היא למנות את שלמה למברגר"

 

אמיר אוחנה שי ניצן אביחי מנדלבליט (צילום: מוטי קמחי, יאיר שגיא, רויטרס)
אמיר אוחנה שי ניצן ואביחי מנדלבליט(צילום: מוטי קמחי, יאיר שגיא, רויטרס)

שר המשפטים אמיר אוחנה פרסם היום (ב') את שמותיהם של חמישה מועמדים לתפקיד ממלא מקום זמני של פרקליט המדינה שי ניצן, הפורש בעוד שבועיים. מדובר על תקופה של שלושה חודשים עם אפשרות לארכה של שלושה חודשים נוספים.

 

כל השמות שפרסם אוחנה הם של בכירים מפרקליטות המדינה או הייעוץ המשפטי: המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, שלמה (מומי) למברגר; המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי; המשנה לפרקליטת מחוז מרכז, אורלי בן ארי-גינזברג; מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, דן אלדד, ופרקליטת מחוז תל אביב אושרה גז.

 

מדובר בממלא מקום בלבד, משום שממשלת מעבר לא רשאית להחליט על מינוי קבוע לתפקיד. השר אוחנה כתב בנדון: "כששאלתי לפני כמה חודשים את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אם לא הגיע הזמן להקים ועדת איתור, שמשך עבודתה בדרך כלל הוא כמה חודשים – השיב לי שלא ניתן בתקופת בחירות או בתקופת ממשלת מעבר להקים ועדת איתור למינוי של פרקליט מדינה קבוע, משרה הקצובה בחוק לכהונה של שש שנים".

 

לדברי השר, "מינוי קבוע יכבול גם את ידיהן של הממשלות הבאות, ולאור כך נראה היה לי הגיוני הנימוק, וקיבלתי אותו".

 

גורמים במשרד המשפטים אמרו כי בפרסום רשימה של חמישה מתמודדים, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, השר אוחנה "רוצה לזרוע מתח ופילוג בין הבכירים".

 

 

 

מנדלבליט: "ההשפעה הפוליטית על המינוי צריכה להיות מצומצמת"

לאחר הודעת אוחנה פרסם היועמ"ש אביחי מנדלבליט הודעה משלו וכתב: "במצב הפוליטי הקיים, אין לדעת מה יהיה משך התקופה שבה ישמש ממלא המקום בתפקידו, ואין לשלול את האפשרות כי מדובר יהיה בחודשים ארוכים. מכלול המאפיינים המפורטים של תפקיד פרקליט המדינה, וההיבטים שעליהם הוא מופקד בתחום אכיפת החוק, מחייבים - במיוחד בנסיבות הייחודיות והחריגות הקיימות בעת הזו - כי ההשפעה הפוליטית על מינוי ממלא המקום תהא מצומצמת ותחומה ככל הניתן. זאת, באופן שיבטיח את עצמאותו של ממלא המקום, את אי-תלותו בגורם הממנה ואת אמון הציבור בטוהר השיקולים העומדים בבסיס המינוי.

 

"בהיעדר ועדה מעין זו בקשר למינויו של ממלא מקום, קיימת חובה משפטית לכונן מנגנון חלופי, גם אם מצומצם יותר, שישמש לאותה מטרה. לכל הפחות, נדרש כי המועמד שיישקל למינוי לתפקיד יהיה מקרב עובדי הפרקליטות הבכירים ביותר, כך שמי שימלא את התפקיד יהיה בעל הניסיון והכישורים המתאימים לתפקיד זה, וכי טרם הפעלת סמכות המינוי, יקיים שר המשפטים היוועצות ביועץ המשפטי לממשלה, אשר משמש כתובע הכללי העומד בראש מערכת אכיפת החוק. בנסיבות העניין, ובהתאם לפסיקת בית המשפט העליון בסוגיות דומות, משקלה של עמדת היועץ המשפטי לממשלה בקשר למי שימלא את מקומו של פרקליט המדינה יהיה רב ומשמעותי, וניתן יהיה לסטות ממנה רק בהתקיים טעם מהותי בעל משקל מיוחד".

 

בהמשך לכך הודיע מנדלבליט לשר המשפטים כי עמדתו היא שיש למנות לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה את המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שלמה (מומי) למברגר, "זאת, בשים לב לוותק הרב של עו"ד למברגר, לתפקידיו הקודמים ולתפקידו הבכיר הנוכחי, לניסיונו העשיר וליכולותיו הגבוהות".

עו
עו"ד רז נזרי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה(צילום: דנה קופל)
 

סעיף 23א לחוק שירות המדינה (מינויים) מורה כי אם התפנתה משרתו של נושא משרה או נבצר ממנו להשתמש בסמכותו או למלא את תפקידו, רשאי השר - בהתייעצות עם נציב השירות - להטיל על עובד מדינה אחר למלא את התפקיד, לתקופה שלא תעלה על שלושה חודשים.

 

אוחנה: "בשבועות האחרונים הודעתי ליועץ כי בכוונתי למנות ממלא מקום לפרקליט המדינה, כפי שהחוק מורה, וכי אין לי כוונה לבקש את הארכת כהונתו של פרקליט המדינה הנוכחי. אין גם כל סבירות ברעיון להותיר את הגוף החשוב והמשמעותי - הפרקליטות – ללא מנהל שיעמוד בראשו. המדובר במשרה בכירה שלעומד בראשה ישנן סמכויות סטטוטוריות.

 

"לאורך החודשים האחרונים בדקתי מרחוק מועמדים היכולים בעיני למלא את תפקיד מ"מ פרקליט המדינה, והגעתי לחמישה שמות. ארבעה מהם מכהנים בפרקליטות ואחד מהם הוא המשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

 

" רשימת השמות אינה בהכרח סגורה ולו יועלו בפני שמות נוספים מתוך המערכת, כפי שהחוק מחייב, אהיה מוכן לשקול זאת. לכל המועמדים שהזכרתי למעט אחד, ניסיון רב של עשרות שנים בניהול תיקים פליליים, בוודאי יותר מלפרקליט המדינה הנוכחי עת נכנס לתפקידו. המועמד היחיד שאין לו את הניסיון הפלילי האמור הוא רז נזרי, אך הוא מפצה על כך בניסיון רב ועשיר בתחומי המשפט הציבורי ובליווי היועצים המשפטיים לממשלה לאורך השנים במגוון תיקים – כולל בתחום הפלילי.

 

"המועמדים כולם מוכשרים בעיני ועל כן בכוונתי לבחון את מידת התאמתם למלא את מקום פרקליט המדינה למשך שלושה חודשים (עם אפשרות להארכה לתקופה נוספת של שלושה חודשים)".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, יאיר שגיא, רויטרס
אמיר אוחנה ושי ניצן
צילום: מוטי קמחי, יאיר שגיא, רויטרס
מומלצים