שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ישראל תאסור כניסת דיפלומטים מלזים לרשות הפלסטינית

  גורמים במשרד החוץ מציינים "מנהיג אנטישמי שסירב להכניס למדינתו ספורטאים פראלימפיים" כסיבות להחלטה החריגה

  ישראל החליטה לאסור על כניסתם של דיפלומטים מלזים לשטחי הרשות הפלסטינית דרך ישראל, בעקבות שורת התבטאויותיו הבוטות של ראש ממשלת מלזיה.

   

  ראש הממשלה מאהאטיר מוחמד בן ה-94 חזר לתפקידו במאי 2008. הוא ידוע כמבקר חריף של ישראל, בין היתר כינה את היהודים "בעלי אף גדול", הטיל ספק במספר היהודים שנרצחו בשואה ואסר להקרין את רשימת שינדלר בארצו בשל "תעמולה ציונית".

   

  בריאיון לרשת BBC ב-2018, אמר מוחמד ש"הבעיה במזרח התיכון נוצרה עם הקמתה של ישראל", ואת כינויו ליהודים תירץ בכך ש"גם למלזים קוראים בעלי אף שמן. אנחנו לא מתנגדים לכך". בריאיון ל-AP הוא טען ש"אנטישמיות זה מושג שהמציאו כדי למנוע ביקורת מיהודים שעושים דברים לא טובים. האפשרות למתוח ביקורת צריכה להיות פתוחה לכל". לדבריו הוא אינו אנטישמי עקב היותו פתוח לעמים שמיים אחרים מהיהודים.

  מאהאטיר מוחמד (צילום: getty images)
  ראש ממשלת מלזיה מאהאטיר מוחמד(צילום: getty images)
   

  בעבר קרא מוחמד ליותר ממיליארד מוסלמים להתאחד נגד ישראל. כמו כן אמר שהיהודים שולטים היום בעולם באמצעות שליחיהם, ו"גורמים לאחרים להילחם ולמות עבורם". מלזיה אף אסרה השנה על כניסת נבחרת ישראל הפראלימפית בשחייה לאליפות העולם במדינה (וזו עברה עקב כך ללונדון). ישראל קראה למוחמד בתגובה "קנאי אנטישמי".

   

  באחרונה הודיע מוחמד על הקמת "שגרירות מלזית בפלסטין" שתשב בירדן. במשרד החוץ החליטו שהדיפלומטים המלזים לא יורשו להיכנס לשטח ישראל בדרכם לשטחים, וגורם בכיר במשרד אמר: "מלזיה היא מדינה שבראשה עומד מנהיג אנטישמי. זאת מדינה שעל הדרכונים של אזרחיה נכתב שהדרכונים תקפים לכל העולם למעט מדינת ישראל. אם מוחמד ממשיך ככה – הדיפלומטים שלו לא ייכנסו".

   

  מדי שנה כ-40 אלף אזרחים מלזים ואינדונזים מורשים לבקר בישראל ולדברי הבכיר במשרד החוץ הם יורשו להמשיך לעשות זאת. "אבל הדיפלומטים המלזים לא יוכלו להיכנס. כשישנו את המדיניות שלהם – נשנה את זה. בגלל האמירות האנטישמיות שלו ובגלל שהם רואים בישראל מדינה מצורעת ולא מאפשרים לספורטאים פראלימפיים להיכנס – אין כניסה לנציגים מלזים רשמיים לישראל", הסביר הגורם במשרד.

   

  גלעד כהן, סמנכ"ל אסיה והפסיפיק במשרד החוץ, מסר: "ראש ממשלת מלזיה מוחמד מוביל קו קיצוני אנטי-ישראלי ואנטישמי, שכולל מניעת כניסת משלחות ספורט ישראליות למדינה, איסור כניסה של אזרחים מלזים לישראל, והצהרות עוינות ובעלות גוון אנטישמי. התנהגות כזו מונעת כל אפשרות למתן דריסת רגל מלזית בשטחי ישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  Photo: getty images
  ראש ממשלת מלזיה מאהאטיר מוחמד
  Photo: getty images
  מומלצים