שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  כבר עשרות מתים באיי החצבת

  200 אלף איש חיים בסמואה, ובהשפעת התנועה נגד חיסונים – רק שליש שם מתחסנים. מאז אוקטובר נדבקו אלפים בנגיף, ו-55 מתו – רובם המוחלט ילדים

  מדינת האיים סמואה שבאוקיינוס השקט הודיעה כי תשבית בסוף השבוע הקרוב את כל מוסדות הממשלה כחלק מהמאמץ לעצור את התפרצות החצבת, אחרי שעוד חמישה ילדים נכנעו לנגיף ומספר המתים בהתפרצות הגיע כבר ל-55.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  סמואה חיסון חצבת (צילום: AP)
  כל מי שמתחת לגיל 60 יחוסן. סמואה(צילום: AP)

   ()

  היום הודיעה סמואה כי עוד 153 מקרים חדשים של חצבת התגלו מאז אתמול. 200 מקרים חדשים התגלו בין שלשום לאתמול. לפי שעה למרות מבצע חיסונים נרחב – שבמסגרתו מחויבים האזרחים להתחסן – אין סימנים להאטה בהתפשטות הנגיף.

   

  כ-200 אלף בני אדם חיים בסמואה ועד כה התמקד מבצע החיסון בילדים, אבל ראש הממשלה הודיעה שכעת אין ברירה – וכל מי שטרם מלאו לו 60 יחוסן. כדי לעמוד במטרה יושבתו משרדי הממשלה והשירותים הציבוריים בימים חמישי ושישי השבוע, וכך יוכלו עובדיה לעזור במבצע החיסון. רק עובדי המים והחשמל ימשיכו בעבודתם.

   

  "בזמן זה של משבר ובמציאות האכזרית של מגפת חצבת, הבה נחשוב כיצד אנחנו יכולים להימנע מהישנות של זה בעתיד", אמר ראש הממשלה טואילאפה סאיללה מליאלגאואי בנאום לאומה.

  סמואה חיסון חצבת (צילום: AP)
  אין כניסה לכנסייה. ילדים נשארים בבית(צילום: AP)

  מאז תחילתה של התפרצות החצבת, באמצע אוקטובר, נרשמו בסמואה 3,881 מקרי הידבקות בנגיף. מדובר בכמעט שני אחוזים מהאוכלוסייה. הפגיעים ביותר לנגיף הם תינוקות ופעוטות, והם אכן רוב הנדבקים שזוהו עד כה. 50 מ-55 המתים עד עתה היו בני ארבע או פחות. עוד 18 מאושפזים במצב קשה.

   

  ארה"ב: ההתפרצות החמורה מאז 1992

  מצב חירום הוכרז בסמואה באמצע נובמבר. בתי הספר נסגרו, ועל ילדים נאסר להשתתף בהתקהלויות, כגון טקסים בכנסיות, כדי להפחית את הסיכוי להידבקות. מה שהחמיר את התפרצות החצבת הוא שיעור ההתחסנות הנמוך בסמואה, שעומד על כ-31%. ארגון הבריאות העולמי טוען כי בשיעור הנמוך הזה אשמים פעילים בתנועה נגד החיסונים.

   

  לפי טענות, ההטפות נגד חיסונים זכו לאוזן קשבת מצד אזרחים בסמואה בגלל מקרה בשנה שעברה שבו מתו שני תינוקות אחרי שקיבלו חיסון נגד חצבת. מות התינוקות האלה הוביל להשעיה של תוכנית החיסונים והפחית את האמון של הורים בחיסון, אף שבהמשך התברר כי שני מקרי המוות נגרמו מתרופות שקיבלו התינוקות, ולא מהחיסון.

  סמואה חיסון חצבת (צילום: AP)
  התינוקות מתו והורים נבהלו. מחזירים את האמון(צילום: AP)

  ראש ממשלת סמואה העביר לאזרחיו מסר חד-משמעי: "חיסון הוא התרופה היחידה. שום רופאים מסורתיים לא ירפאו את החצבת. בואו נעבוד יחד כדי לעודד ולשכנע את מי שלא מאמינים שחיסונים הם התשובה היחידה למגפה. בואו לא ניתן להבטחות לתרופות אלטרנטיביות להסיח את דעתנו".

   

  ארגון הבריאות העולמי הזהיר היום מסכנת נסיגה במאמץ העולמי לחסל את החצבת. הקצין הרפואי של הארגון במערב האוקיינוס השקט, חוסה האגן, מסר כי השתוללות החצבת בסמואה היא תזכורת עגומה לסכנה הנשקפת לבני האדם מ"המחלה הכי מדבקת שאנחנו מכירים כנראה".

   

  בשנים האחרונות חלה עלייה במספר מקרי החצבת המתגלים במדינות מפותחות, בכלל זה באירופה. בריטניה, יוון, צ'כיה ואלבניה איבדו באוגוסט האחרון את מעמדן כמדינות נקיות מחצבת. בארה"ב נמצאת כעת בעיצומה ההתפרצות החמורה ביותר של חצבת מאז 1992.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  מחסנים ילד בסמואה. כמעט 200 נדבקים ביממה
  צילום: AP
  מומלצים