שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מירי רגב התגאתה ב"מהפכה" בפריפריה, הדו"ח הוכיח את ההיפך

  שרת התרבות מירי רגב מיהרה לחגוג על דו"ח חדש של מרכז המחקר של הכנסת, אבל התמונה קודרת. בצד עלייה בתמיכה בפריפריה, חלקה בעוגה נותר ללא שינוי. בתחומי המחול והמוזיקה אפילו חלה נסיגה. התגובה: "הנתונים חלקיים"

  "הבטחתי שאני אחולל מהפכה בחלוקת התקציבים. ארבע שנים פעלתי, נלחמתי למענכם, אזרחי הפריפריה", הצהירה הערב (יום ג') שרת התרבות מירי רגב בסרטון בדף הפייסבוק שלה. אלא שאותו דו"ח שעליו התבססה מצביע על מציאות שונה לחלוטין. הוא קובע כי "למרות גידול מסוים, חלקה של הפריפריה בכלל הפעילות התרבותית נותר כמעט ללא שינוי".

   

   

   

  רגב השוותה בדבריה בין "פרי המרכז" הגדול והשופע לבין "פרי הפריפריה" הקטן והצנום. ואז סיפרה על דו"ח של מרכז המחקר של הכנסת שהצביע על העלייה בתמיכה במוסדות התרבות מחוץ למרכז. השרה רגב גם התגאתה בנתונים הללו בנאום שנשאה בטקס של איגוד אמני ישראל. כאמור, נתוני הדו"ח מציגים תמונה קודרת בהרבה. 

   

  בצד גידול מסוים במוסדות התרבות בפריפריה, הרצות של פעילות תרבותית בפריפריה והמבקרים בפעילות תרבותית בפריפריה בשנים האחרונות, חלקה של הפריפריה נותר כשהיה, "יתר על כן, בחינה מעמיקה יותר של הנתונים מלמדת כי הגידול בפעילות התרבותית בפריפריה מתמקד בתחומי התיאטרון והאמנות הפלסטית (מוזיאונים וגלריות) בעוד בתחומי המחול והמוזיקה חלה ירידה בפעילות התרבותית בפריפריה".

  רגב:
  בסרטון: עוגת התקציב השתנתה. בדו"ח שעליו התבססה: לא ממש(צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של מירי רגב)

  השרה מירי רגב (צילום: דנה קופל)
  שרת התרבות מירי רגב בטקס חלוקת פרסי אמ"י(צילום: דנה קופל)
   

   

  עוד מצוין בדו"ח כי "בשנת 2017 כמחצית מן התמיכה הממשלתית למוסדות תרבות שנבדקו הועברה למוסדות תרבות במחוז תל אביב. פחות מ-10% מההקצבה הממשלתית הועברו למוסדות תרבות במחוז הדרום ופחות מ-5% למוסדות תרבות בצפון". חלוקה זו, מסכמים שם, "לא השתנתה באופן מהותי בין השנים 2013 עד 2017".

   

  בדו"ח מוצגת אמנם עלייה נאה בתמיכה בפריפריה. "מסיכום התקציבים שהקצה משרד התרבות למבחני תמיכה ותקנות המיועדות לתמיכה בפעילות תרבות בפריפריה, אנו רואים כי מאז שנת 2011 חלה עלייה משמעותית בתקציבים אלה, ובשיעורם מן התקציב הכולל של מינהל התרבות. זאת במיוחד מאז שנת 2016 שבה החל המשרד לתקצב רשויות מקומיות באמצעות תקנת סל"ע", נכתב. עם זאת, כאמור, בהמשך הדו"ח נכתב כי חלקה של הפריפריה בכלל הפעילות התרבותית נותר כמעט ללא שינוי.

   

  בהמשך הדו"ח נכתב כי הגידול בפעילות התרבות בפריפריה היה זהה לזה שביתר רחבי הארץ. "למרות גידול במספר ההרצות של מופעי תרבות בפריפריה ובמספר המשתתפים בהם, חלקם של ההרצות והמבקרים בפעילות תרבות בפריפריה מתוך כלל ההרצות והמבקרים בפעילות תרבות בשנים האחרונות כמעט ולא השתנה, והגידול בפעילות תרבות בפריפריה דומה לגידול בכלל פעילות התרבות", נכתב.

   

  ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "הנתונים של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מבוססים על נתונים חלקיים של ארבע השנים האחרונות ואינם כוללים את הנתונים המלאים של שנת 2018, כמו גם אינם כוללים את נתוני שנת 2019. הנתונים, שברשותנו לעניין שנת 2018 מצביעים על גידול משמעותי של תקציבי התרבות, בין השאר, בעקבות תקנת סל"ע החדשנית, הכוללת את תחומי המחול, התאטרון, האמנות הפלסטית והמוסיקה. הנתונים של דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהוצג היום והדו"ח הקודם, שהוצג בחודש יולי אשתקד, מורים בוודאות על גידולים ועל שינויים בהרגלי הצריכה והיצירה של התרבות בפריפריה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של מירי רגב
  השרה מירי רגב התגאתה בשינוי עוגת התקציב
  צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של מירי רגב
  לאתר ההטבות
  מומלצים