שתף קטע נבחר

ח"כ האוזר על הליכוד: "מנסים לאנוס את השיטה"

חבר הכנסת מכחול לבן קרא לראש הממשלה להתייצב בפני הציבור ולהודיע אם בכוונתו לבקש חסינות או לנהל משפט. "גם באפריל נתניהו ידע על האיראנים ועל ההזדמנות לספח את בקעת הירדן. הוא בחר לפזר את הכנסת", תקף באולפן ynet. ח"כ השכל: "הוויכוח הוא על כבוד"

  

שמונה ימים לפיזור הכנסת: חבר הכנסת צבי האוזר מכחול לבן, קרא הבוקר (רביעי) לראש הממשלה בנימין נתניהו להודיע לציבור אם הוא מתכוון לבקש חסינות מהעמדה לדין - או לכהן עד הכרעת הדין הסופית בעודו נאשם.

 

"או פסק דין חלוט או חסינות, אי אפשר לשחק במערכת", אמר חבר הכנסת בריאיון לאולפן ynet. "לראש הממשלה קיימת זכות לחסינות, אבל אי אפשר להיות גם ראש ממשלה בזכות החסינות וגם לדרוש לכהן עד לפסק הדין החלוט. אם יבחר בחסינות, שהליכוד יקום ויבחר מישהו אחר שאין לו כתב אישום". 

צבי האוזר בראיון לאולפן ynet (צילום: יריב כץ)
צבי האוזר באולפן ynet(צילום: יריב כץ)

האוזר הבהיר כי "חזקת החפות קיימת והיא חשובה בכל הסדר משפטי. נתניהו צריך להוכיח את חפותו ולא להיכנס לתהליך של חסינות, הוא צריך להבהיר זאת. זה צעד משמעותי לבניית אמון מול הציבור הישראלי בפוליטיקה. אני חושש, ואומר את זה בכאב לב, שאני סקפטי לגבי הצעד המתבקש הזה מצד נתניהו. צריך להבין שמשחק ההאשמות הזה הוא פרק מהותי בפרויקט החסינות".

 

- אתם מתעקשים לבחור עבור הליכוד מי יעמוד בראשו, ומתעקשים שזה יהיה בתנאים שלכם.

"אנחנו מתעקשים על דבר אחד. הסטנדרט שנקבע על ידי בנימין נתניהו בעניינו של אולמרט, שהוא לא ראש ממשלה שכיהן לפני 70 שנה, אלא מי שהיה לפניו, יחול גם על ראש ממשלה עם כתב אישום. מדינת ישראל נגד בנימין בן ציון נתניהו זה לא מסמך טכני, זה אירוע דרמטי של מדינת ישראל".

 

 - אם נתניהו לא יוותר על החסינות, זהו המכשול הסופי לאחדות?

"כל הזמן יש מכשולים שמעידים על כך שלנתניהו אין כוונה לוותר על החסינות. זה דבר חמור, כי אז אי אפשר להגיד שהוא מכהן עם פסק דין חלוט. נתניהו מתעקש להיות ראשון, גם אם לכמה חודשים. פתאום הם באים עם כל מני הצעות שהן מוזרות, בלשון המעטה. מדובר בניסיון לאנוס את השיטה. אונסים את המערכת הישראלית לצרכים ספציפיים". 

 

- לא תתפשרו על לתת לנתניהו להיות ראשון גם אם זה לשלושה חודשים?

"אנחנו נהפוך כל אבן ונשקול כל פשרה תוך כדי שנעמוד על צלם דמותה של המערכת הפוליטית הישראלית".

 

בנימין נתניהו בני גנץ  (צילום : אלכס  קולומויסקי )
בנימין נתניהו ובני גנץ (צילום : אלכס קולומויסקי )

- אתם מערימים קשיים, לא התפשרתם מאום ויכול להיות שהציבור יבוא איתכם חשבון בבחירות הבאות.

"אם המערכת תאמץ את ההיגיון הבסיסי, אפשר יהיה להקים כאן קווי יסוד של ממשלת אחדות. נראה לי מאוד מוזר שהליכוד עומד על כך שנאשם ימונה לקברניט. יש פה גם התעקשות על אותו בלוק דמיוני של 55 אנשים. אנחנו נתגמש בכל מקום שיאפשר זאת. הדרישות שהליכוד מתבצר בהם היום הן לא סבירות, ולא עומדות במבחן ציבורי מינימלי.

 

"נתניהו ידע באפריל שיש את האיראנים, וידע על ההזדמנות ההיסטורית להחיל ריבונות בבקעת הירדן. במקום זה, נתניהו מחליט בקור רוח לפזר את הכנסת תוך הישענות על הח"כים הערבים ולהכניס אותנו לסחרור".

 

- איך בסופו של דבר הוויכוח הוא על מי יהיה ראשון ברוטציה? נשמע קצת ילדותי.

"זה אולי נשמע ילדותי בהתחלה, אבל ברגע שמחדדים ושואלים אם קברניטה של המדינה היהודית צריך להיות אדם שבתיקו כתוב מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו, זה דבר שהוא לא קביל. השאלה על מי יתחיל הייתה נכונה לאפריל, כשנתניהו יכול היה חלהקים ממשלת אחדות עד שהיועץ המשפטי לממשלה יכריע אם כתב החשדות יהפוך לכתב אישום".

 

למרות המבוי הסתום מול הליכוד, האוזר מעיד כי הוא עדיין אופטימי: "לפעמים יש ספינים כאלה ואחרים, משאלות לב וניסיונות מניפולטיביים, אבל בסוף ישנה מציאות שחזקה יותר מכל הפוליטיקה. המפלגה הגדולה היא כחול לבן, שקיבלה 37 אלף קולות יותר מהליכוד שמתעקש ונאחז בצורות מניפולטיביות כאלה ואחרות להעמיד בראש ובראש המדינה להוביל אדם שהפך מחשוד לנאשם.

 

"ישראל חייבת יותר מתמיד ממשלת אחדות אל מול האתגר הכלכלי העצום שהממשלה היוצאת מותירה, ובעיקר מול הצורך למסע פיוס לאומי שיכול להתנהל אך ורק בממשלת אחדות. אני מקווה שתום שמונת הימים האלה, ואולי לפני זה, זו תהיה התוצאה", אמר.  

 

"הרבה מחברי הליכוד לא יסכימו עם ההצעה לכחול לבן"

"נראה שאנחנו לא מצליחים לגשר על הפערים", הודתה חברת הכנסת שרן השכל (הליכוד) שהתראיינה גם כן לאולפן ynet. "הלוואי שזה היה איזשהו ויכוח אידאולוגי כמו דת ומדינה, נושאים כלכליים או חינוך ובריאות. לצערי זה באמת פשוט על רוטציה וכבוד. הלוואי שיוכלו להגיע לאיזושהי פשרה, מה שהוצע לכחול לבן בימים האחרונים זו באמת הצעה תקדימית שאם לומר את האמת - לא בטוחה שהרבה מחברי הליכוד היו מסכימים איתה.

 

- איך במערכת הפוליטית אמורים להאמין לזה שפוליטיקאי מיומן כמו נתניהו לא מתכנן תרגיל?

"נו באמת, בשישה חודשים לעשות תרגיל פוליטי וללכת לבחירות רק יפגע במנדטים של הליכוד. ברגע שראש הממשלה התחייב, הוא נותן לזה ערובה חקיקתית כדי לוודא שהדבר הזה יקרה".

 

- את חשה בנוח עם כתבי האישום של ראש הממשלה? יש מי שאומר שהוא זכאי עד לפסק הדין, ויש מי שהיה מתפטר במקומו.

"אני לא יודעת מה אני הייתי עושה בסיטואציה הזאת. מעולם לא הייתי בה ומקווה שלעולם לא אהיה. יש פה הרבה לבטים והרבה ביקורת על המערכת. זה מצב שהוא לא נעים. הוא צורם ובלתי רגיל, אבל יש פה ביקורת לכל הכיוונים".

 

חברת הכנסת השכל נשאלה אם היא תומכת בהמשך כהונתו של נתניהו כיו"ר הליכוד וכן על עמדתה בעניין כתב האישום נגדו - אולם לא השיבה על השאלות מלבד רצונה להמשיך לקדם את הנושאים הכלכליים שחשובים לה ולקבוצה שהיא מייצגת במפלגה.

 

- את מאמינה שנתניהו חושב צריך להצהיר באופן פומבי על צעדיו המשפטיים? חסינות או משפט?

"אני חושב שזאת החלטה של ראש הממשלה בלבד. מבחינה חוקית הוא חף מפשע ויכול לבקש חסינות. זו החלטה מאוד אישית".

 

- אמורה להיות לך גם דעה, אי אפשר לרוץ פה בין הטיפות.

"גם לנו חברי הכנסת וגם לרה"מ ניתנת מבחינה משפטית חוקית לבוא ולבקש את החסינות הזאת, אם הוא יחליט לבקש אותה זו החלטה אישית שלו. אם אני אעמוד בסיטואציה כזאת אני לא יודעת מה הייתי עושה, אני מקווה שלעולם לא אצטרך לעמוד בה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים