שתף קטע נבחר

ריבלין: "המערכת הפוליטית נסחפה, החוק שותק מול מצבים 'חסרי תקדים'"

על רקע הפלונטר הפוליטי והאישום נגד נתניהו, אמר נשיא המדינה בטקס הממלכתי לזכר בן גוריון, כי חרף המבוי הסתום עדיין ניתן למנוע מערכת בחירות שלישית. הוא קרא לנתניהו וגנץ: "נדמה לי שאתם פשוט רוצים להשתגע. אם כך תרצו - השתגעו! אך מדוע לגרור יחד אתכם את העם בישראל?"

 

 
במדרשת שדה בוקר נערך בצהריים (רביעי) טקס האזכרה הממלכתי במלאות 46 שנה למותו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון. הטקס התקיים ליד קברו של בן גוריון, במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן וסגל הפיקוד, ובכירים נוספים. בטקס השתתף גם נשיא אוניברסיטת בן גוריון, פרופ׳ דניאל חיימוביץ.
 

ריבלין התייחס בדבריו לפלונטר הפוליטי ולמבוי הסתום בין הליכוד לכחול לבן: "זו אינה עת צרה לצד פוליטי כזה או אחר. זוהי עת צרה לכולנו, אזרחי המדינה ושליחי הציבור בה. בשנה האחרונה נתקלנו פעם אחר פעם, בלקונות פוליטיות וחוקתיות, ובאנו במבוכה. שבוע אחר שבוע, כותרות העיתונים מכריזות כי נקלענו הפעם למצב חסר תקדים לתרחיש שלא ניבא המחוקק.

ראובן ריבלין (צילום: רועי עידן)
המערכת הפוליטית נסחפה. רובי ריבלין(צילום: רועי עידן)
 

  (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

  (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

"הלקונות הללו מעידות יותר מכל, על מצב הקיצון, שאליו נקלענו. שתיקתו של החוק מול המצבים 'חסרי התקדים', הם שיקוף של המרחק, אליו נסחפה המערכת הפוליטית שלנו, ממסלול הזרימה השגרתי שלה, אל השוליים, הלא ברורים, הלא מוסדרים, הלא נהירים. ציוצים עצבניים בטוויטר, פוסטים זועמים בפייסבוק ואפילו הפגנות בכיכרות הערים, אין משמעותם מלחמת אחים או קיצה של הדמוקרטיה. אמת, ישנם ביטויים חמורים אפילו חמורים מאד, ביטויים פוגעים ומטרידים, שאסור היה שיאמרו, אך לא כל ביטוי הוא הסתה ולא כל מתן ביטוי לעמדה אחרת היא השתקה".

 

ריבלין הדגיש כי הפערים עדיין ניתנים לגישור שימנע מישראל מערכת בחירות שלישית: "הדמוקרטיה שלנו במשבר, אפילו משבר מתמשך, אך לא בסכנה. כל עוד נדע, ואם נדע להעריך את מסירות נפשו של היריב הפוליטי שלנו למדינת ישראל, לגאולת ישראל, גם אם אנו חלוקים מכל וכל על דרכו הפוליטית, נוכל לצאת מהמשבר, ולהשיב למסלולה, את הספינה של מדינת ישראל. לצד דבריי אלה, אני פונה אליכם מנהיגי ישראל - אתם המנהלים משא ומתן ארוך, מתיש, וחסר תוחלת כבר חודשים- הרף לכם! חיים חפר, מגדולי יוצרינו, כתב בשיר השכונה האהוב על הנוער: לא רוצים לישון, רוצים להשתגע! ובכן יקיריי, לא ישנתם כבר חודשים, ונדמה לי שאתם פשוט רוצים להשתגע. אם כך תרצו - השתגעו! אך מדוע לגרור יחד אתכם את העם בישראל? יש עוד זמן ואפשר לתקן - הגיעו להסכמות והחזירו את המדינה הזו למסלולה המתוקן". 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא נכח בטקס, בשל צאתו לפורטוגל לפגישה עם מזכיר המדינה האמריקני. לפני הטקס התייחס בני גנץ לדבריו של נתניהו, שהאשים את כחול לבן במבוי הסתום בין המפלגות: "דוד בן גוריון שהשיא שלו נשבר על ידי נתניהו מבחינת משך הכהונה, כיהן כראש ממשלה זמן פחות או יותר דומה, יצא לא תמיד לא כועס, אבל בסוף הלך והתיישב בשדה בוקר וחי פה את חייו והפריח את הנגב ולא שם את עצמו לפני המדינה. ואחריו היו רבים כמותו. לצערי, במציאות הפוליטית שבה אנחנו נמצאים נתניהו מציב את עצמו לפני היעדים של המדינה שהוא עצמו מדבר עליהם. זה מרחב הקושי שאנחנו נמצאים בו כרגע. לצערי זהו המצב. אני מקווה מאוד שלא נגיע לבחירות שלישיות".

 

גם השר יואב גלנט התייחס בנאומו למחלוקות בין הצדדים, תוך הבעת תקווה כי יבואו לכדי פיתרון: "גם הימים האחרונים מתאפיינים במשבר פנימי אחד מני רבים ולמאות הקשיים הנקודתיים. אני משוכנע שנצליח להתגבר. יש קשיים אך אנו נחושים לממש את חזונו של ראש הממשלה הראשון. מורשתו וחלומו של בן גוריון הם היסודות לתוכנית הלאומית שלנו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
הנשיא ריבלין
צילום: רועי עידן
מומלצים