שתף קטע נבחר

נתניהו בפורטוגל: תקיפה מהאוויר? לא אדבר על כך

רה"מ נפגש בליסבון עם מזכיר המדינה האמריקני. "הנושא הראשון שאעלה הוא איראן. הנושא השני הוא איראן והנושא השלישי הוא איראן", אמר - וסירב להתייחס לדיווחים על תקיפת מחסן נשק של משמרות המהפכה. פומפאו: "כולם יודעים מה קורה באיראן. האנשים שם רוצים חופש"

 

 

בעת שנותר שבוע להשגת 61 חתימות ולמניעת בחירות בפעם השלישית בתוך שנה, ראש הממשלה הגיע לליסבון, שם הוא נועד הערב (רביעי) עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו. "יש כעת כר נרחב להחליש את איראן", אמר בנימין נתניהו עם נחיתתו בפורטוגל. בהצהרה משותפת בפתח פגישתו עם פומפאו אמר: "הנושא שאעלה הוא איראן. הנושא השני שאעלה הוא איראן והנושא השלישי שאעלה הוא איראן ועוד".

 

"אנחנו ברי-מזל שהנשיא טראמפ מוביל מדיניות מתמשכת של לחץ מול איראן", הוסיף נתניהו. "איראן מגבירה את התוקפנות שלה בזמן שאנחנו מדברים. הם מנסים להבעיר את השטח נגדנו ונגד האזור מאיראן עצמה, מעיראק, מסוריה, מלבנון, מעזה ומתימן - ואנחנו פועלים כדי להתגונן מול התוקפנות הזו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו (צילום: קובי גדעון / לע
נתניהו ופומפאו בליסבון(צילום: קובי גדעון / לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו (צילום: קובי גדעון / לע
ראש הממשלה ומזכיר המדינה האמריקני בפגישה בפורטוגל(צילום: קובי גדעון / לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו (צילום: קובי גדעון / לע
נועדים בליסבון(צילום: קובי גדעון / לע"מ)

ראש הממשלה התייחס להתפתחות האחרונה - הניסיון האירופי לעקוף את הסנקציות על טהרן: "אני נדהם מכך ששש מדינות אירופאיות, במקום להצטרף לארה"ב, מנסות לעקוף את הסנקציות שהטיל הנשיא טראמפ. זה הדבר השגוי. הנשיא עשה את הדבר הנכון". נתניהו נשאל בנוגע לדיווחים על תקיפה מהאוויר של מחסן נשק של משמרות המהפכה בבסיס אל-בוכמאל שבגבול סוריה-עיראק וענה: "אני מעולם לא מדבר על כך".

 

"בכל אחת מהפגישות שהיו לנו בלונדון אחד מהנושאים העיקריים היה כיצד ליצור יציבות במזרח התיכון בזמן שמחאות אנטי-איראניות מתקיימות בבגדד, מחאות אנטי-איראניות מתקיימות בביירות וכולנו יודעים מה קורה באיראן עצמה", אמר פומפאו. "אלה אנשים שרוצים חופש וחיים נורמלים". על כך אמר נתניהו: "הוצאת את המילים מפי. התוקפנות של איראן גדלה, אבל האימפריה שלה פגיעה, אז אני אומר - בוא נגרום לה להיות אפילו יותר פגיעהה".

 

 

"אני מנהל קשר רציף עם נשיא ארצות הברית על נושא איראן, עוד לפני שהיה נשיא", אמר נתניהו לפני כן - עם נחיתתו - על יחסיו עם דונלד טראמפ, שנכח היום בפסגת נאט"ו בבריטניה. "המלצתי לו לנקוט עמדה של תקיפות ולהפעיל לחצים על איראן. הלכה למעשה הוא החליט ליישם את זה, כולל היציאה מההסכם, הסנקציות, וחיזוק שיתוף הפעולה המודיעיני והמבצעי".

 

"זה נותן את אותותיו קודם כל ביצירת לחץ גדול על איראן", הוסיף ראש הממשלה. "המשאבים הכלכליים שלה מתחילים להיות מתוחים כשהיא מנסה להעצים ולהגדיל את שטחי ההשפעה שלה וזה הולך ומצטמק ויוצר בעיות כלכליות, שיוצרות בעיות פוליטיות, שיוצרות בעיה של שליטה בעיראק לבנון וגם באיראן. יש כאן כר נרחב להחליש את איראן. אני רואה את זה כיעד מרכזי שלנו".

 

נתניהו ציין כי דיבר עם טראמפ לפני המפגש עם פומפאו הערב. "שוחחתי עם טראמפ ואמרתי לו את דעתי על ההפגנות. אין שום סיבה לעזור להם, אלא להגדיל את הלחץ הזה ולשמחתי הוא אמר את זה אתמול בצורה נוקבת. אנחנו בצומת מאוד משמעותי. נדבר גם על ברית ההגנה שזה דבר אדיר למדינת ישראל. אני יודע שיש חילוקי דעות במערכת, אבל היו גם בתחומים אחרים ויש מענה לחששות. אנחנו עובדים על זה למעלה משנה".

מייק פומפאו הגיע לפגישה עם בנימין נתניהו בעקבות ההתפתחויות במזרח התיכון (צילום: עמוס בן גרשום, לע:מ)
ייפגשו לראשונה מאז ההצהרה על חוקיות ההתנחלויות. נתניהו ופומפאו(צילום: עמוס בן גרשום, לע:מ)
 

גם טראמפ עצמו התייחס אתמול למהומות באיראן, שבהן נהרגו לפחות 208 בני אדם. "איראן הורגת אלפי אלפי אנשים בעודנו מדברים, לכן הם ניתקו את האינטרנט, כדי שאנשים לא יוכלו לראות מה קורה", אמר נשיא ארה"ב. "אנשים נהרגים במספרים גדולים, ממש עכשיו. התקשורת צריכה לנסוע לאיראן ולראות מה קורה שם. אני חושב שזה דבר נורא, והעולם צריך לראות את זה".

 

נתניהו ייפגש עם פומפאו לראשונה מאז הצהרתו של מזכיר המדינה כי ההתנחלויות ביהודה ושומרון לא מנוגדות לחוק הבינלאומי. הצהרה זו התקבלה בשביעות רצון גדולה בישראל ונתפסה כהחלטה בעלת חשיבות הסטורית.

 

נתניהו תכנן להיפגש עם פומפאו בלונדון, בשולי פסגת ראשי מדינות נאט"ו, אולם נאלץ לבטל את נסיעתו על רקע שיקולי אבטחה, לאחר שהבריטים הודיעו כי בשל ההתראה הקצרה, הם לא יוכלו להעמיד לרשותו את חבילת האבטחה המתאימה.


פורסם לראשונה 04/12/2019 17:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון / לע"מ
נתניהו ופומפאו
צילום: קובי גדעון / לע"מ
מומלצים