שתף קטע נבחר

המכ"ם של כיפת ברזל בדרך לנאט"ו

משרד הביטחון חתם עם מקבילו הצ'כי על הסכם ביטחוני למכירת מערכות מכ"מ מתקדמות מתוצרת התעשייה האווירית בהיקף של יותר מ-400 מיליון שקלים. שר ההגנה הצ'כי: "מערכת בעלת ניסיון מבצעי מוכח", ראש אגף הייצוא הביטחוני: "ישראל וצ'כיה סגרו מעגל היסטורי"

משרד הביטחון הישראלי חתם היום (חמישי) עם מקבילו הצ'כי על הסכם ביטחוני למכירת מערכות מכ"מ ישראליות מתקדמות לצבא צ'כיה. ההסכם בין המדינות כולל ייצוא של שמונה מערכות מכ"ם MMR - שפותחו בחטיבת אלתא של התעשייה האווירית - בהיקף של יותר מ-400 מיליון שקלים.  

 

 

בטקס החגיגי השתתפו שר ההגנה של צ'כיה, סגן השר הצ'כי לרכש וראש אגף הייצוא הביטחוני "סיבט" במשרד הביטחון, תא"ל (במיל') יאיר קולס.

 

מערכות המכ"ם מתוצרת התעשייה האווירית, שמהוות חלק מרכזי ממערכות ההגנה הרב-שכבתית של ישראל - כיפת ברזל ושרביט קסמים - יסופקו למשרד ההגנה הצ'כי במהלך השנים 2023-2021. המערכות מתאימות לסנכרון עם מערכות ההגנה של נאט"ו וישולבו, בין השאר, במערכות השליטה והבקרה של מדינות הברית.

מכ
"משתחררים מהתלות במערכות רוסיות ישנות"(צילום: תעשייה אווירית)

ההסכם בין המדינות כולל העברת טכנולוגיה וידע מישראל לצ'כיה ושיתוף פעולה תעשייתי, שבמסגרתו כ-30% ממרכיבי המכ"מים ייוצרו בצ'כיה בתעשיות ביטחוניות מקומיות בהובלה ובאינטגרציה של התעשייה האווירית.

 

"ישראל וצ'כיה סגרו היום מעגל היסטורי", אמר ראש סיבט במשרד הביטחון תא"ל (במיל') יאיר קולס. "צ'כיה, שעמדה לצידנו וסיפקה לנו נשק עם קום המדינה, רוכשת ממדינת ישראל יכולת הגנה אווירית מהמתקדמות בעולם".

 

הוא הוסיף: "ההסכם שנחתם היום יחזק עוד יותר את החברות ואת היחסים הביטחוניים בין ישראל לצ'כיה. הוא מהווה הבעת אמון ביכולותיה של מערכת הביטחון הישראלית, בתעשיות המצוינות שלנו וביכולותיהן הטכנולוגיות לתת מענה לאיומים שמטרידים את העולם כולו. אנו מקווים שההסכם יפתח את הדלת לשיתופי פעולה נוספים עם צ'כיה ועם מדינות נוספות בנאט"ו".

מכ
"יותר מ-100 מערכות נמכרו עד היום"(צילום: תעשייה אווירית)

שר ההגנה של צ'כיה אמר כי "ההסכם לרכישת שמונה מכ"מי 'כיפת ברזל' הוא אחד מפרויקטי המודרניזציה העיקריים של צבא צ'כיה, ובמיוחד של כוחות ההגנה האווירית שלנו. אני שמח מאוד שעם חתימת ההסכם אנו מתחילים בתהליך של סיום התלות במערכות רוסיות מיושנות ובמקביל מצטיידים במערכת מודרנית בעלת ניסיון מבצעי מוכח, משותפה אסטרטגית לטווח ארוך כמו מדינת ישראל".

 

יואב תורג'מן, מנכ"ל אלתא וסמנכ"ל התעשייה האווירית, אמר: "המכ"ם מתבסס על טכנולוגיות מתקדמות ביותר ומשפר באופן משמעותי את אמינות התמונה האווירית והמודעות המצבית ומסוגל לטפל ביעילות במגוון רחב של מטרות. חתימת החוזה עם צ'כיה משקפת את הצלחתו של המכ"ם. עד היום, נמכרו יותר מ-100 מערכות בעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תעשייה אווירית
בצ'כיה מתגאים: "מערכת עם ניסיון מבצעי מוכח"
צילום: תעשייה אווירית
מומלצים