שתף קטע נבחר

מכתב גלוי לשלמה המלך

היום בו המלך חושב שהממלכה זה הוא, הוא היום בו צריך לתת את מלכותך לרעך הטוב ממך. מגיע לך שנזכור את הדברים הטובים הרבים שעשית, ולא את ההידבקות לכיסא השן

מכתב גלוי לשלמה המלך. עכשיו שגזירת הבחירות השלישיות קרובה כל כך, ונדמה שמה שהיה הוא שיהיה, ואין חדש תחת השמש, נזכרתי שרציתי לכתוב לך, לנסות להבין, לנסות לשכנע.

 

למה לך לסיים ככה תקופת מלכות מרשימה כל כך? כבר שבעים ושלוש שנים מלכות ישראל מתעצמת כלכלית, מדינית וצבאית, לא מעט בזכות הנהגתך וחזונך. יכולת להירשם בספרי ההיסטוריה כאחד המלכים המוצלחים ביותר בתולדות האומה. בחיי ראיתי, ולא רק אני, את כל עמלך ואת כל כישרון המעשה אבל... מספיק.

 

לא צריך להגיע לארבעים שנה בשביל להבין שאין אדם שאין לו תחליף. אני לא מקבל את הטענה שנשותיך הטו את לבבך, יש פה סיפור אחר. זה גם לא הבן שלך, שמייסר אותנו בעקרבי מקלדתו.

 

אתה ידיד אישי לאלוהים, שבירך אותך בחוכמה, בעושר ובכבוד מכל אשר היו לפניך בירושלים. יש לך שרים ושרות, שידים ושידות ובית בקיסריה עם כורסאות עם ראש אריה, שלקח לך ארבע עשרה שנה לבנות. בכנות, קשה שלא להתפעל מרשימת הישיגך: גרמת לאלוהים להכיר בירושלים כבירת ישראל הנצחית ואפילו שכנעת אותו להעביר את השגרירות שלו להר הבית. ממלכתך משתרעת מדן ועד אילת, ושמועות מספרות שאם רק יתנו לך כמה חודשים, תחיל את ריבונותינו גם על דמשק. עם ישראל יושב תחת גפנו ותחת תאנתו, נוסעים לאפריקה מהטרמינל בעציון גבר, קונים אלמוגים, תוכים וקופים בדיוטי פרי בלי הכרה, פרים ורבים ושמחים.

 

מכל העמים עולים אלינו לרגל לשמע את חוכמתך - מלכת שבא, נשיא הודו, פוטין, כלכול ודרדע. הם מתפעלים מההיי-טק, מהכיור הענקי בבית המקדש, מהכרובים ומכיפת הברזל. בינינו, לא אכפת לי שעל שולחנך עולים בכל יום אייל צבי ויחמור וגלידת פיסטוק, זה באמת לא ענייני. אני אפילו לא משוכנע שאכפת לי מכך שפנית לעורך דברי הימים, על מנת שיספק לך סיקור אוהד, וישמיט מהכותרות את כל העניין הזה עם העבודה הזרה. בסך הכול כולם עושים את זה בתנ''ך, ועל המלך הקודם לא דיווחו שם, על פרשיות חמורות בהרבה.

 

האגדות מספרות שאתה יודע אלף שפות ואפילו את שפת החיות במזרח התיכון. אני באופן אישי יכול להעיד שהאנגלית שלך מעולה, עם או בלי ציורים. וכשאתה עומד שם ומרצה למלך חירם על איך בונים כור גרעיני, הלב שלי מתמלא גאווה.

 

אך בתוך כל ההישגים המופלאים הללו, משהו לא טוב קרה לך ולנו. הרבת לך סיגרים ושמפניות, וגם הבאת מלא סוסים ואורוות וצוללות, ומוצא הסוסים אשר לך ממצרים. לאבא שלך היה לפחות את נתן הנביא שידע להגיד, אתה האיש, אבל לך, חיפשתי בכל התנ''ך, אין נביא, והנתן היחיד שיש לך... בינינו, עדיף שלא יהיה בתפקיד הרואה.

 

חשבת שאתה מחוסן, הקפת עצמך במלחכי פנכה, ומרחבעם, בחור משופם, רציני וישר, שאתה בעצמך מינית לאחראי על סבל בית יוסף או על המשטרה, אני לא כל כך זוכר, נפטרת כי לא יישר קו.

 

נדמה לי שאם תקשיב טוב לליבך שלך, תדע כי כבר קרע ה' את מלכותך מעליך, ואם אפשר לצטט אותך אז: עת לטעת ועת לעקור נטוע, עת להיבחר ועת להתפטר, ולהניח למדינה הזו להתחיל דרך חדשה. מגיע לך שנזכור את הדברים הטובים הרבים כל כך שעשית ולא את ההידבקות לכיסא השן.

 

היום בו המלך חושב שהממלכה זה הוא, הוא היום בו צריך לתת את מלכותך לרעך הטוב ממך. ממלכת ישראל ועם ישראל גדולים וחשובים יותר מכל אחד מאתנו, אפילו ממך. ברח לך דודי ודמה לך לצבי האוזר או לעופר איילים, פנה את מקומך ותן להקים ממשלה רחבה, אל תגרור אותנו לבחירות שוב, פיצול הממלכה ואובדן האמון הם סכנות גדולות מדי. כי את כל מעשה האלוהים יביא במשפט על כל נעלם אם טוב ואם רע.

 

ד"ר שמריהו בן פזי הוא ראש מכינת אדרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים