שתף קטע נבחר

ההנפקה הגדולה אי פעם: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד ד'

זאת לפי שווי של 1.7 טריליון דולר. החברה, ששואבת 10% מתפוקת הנפט העולמית, מהווה את עמוד השדרה הכלכלי של סעודיה

ארמקו הסעודית, החברה הגדולה והרווחית בעולם, בהנפקה הגדולה אי פעם: החברה גייסה 25.6 מיליארד דולר לפי שווי של 1.7 טריליון דולר. מחיר מנייתה של חברת הנפט עומד על 32 ריאל סעודי, שהם 8.53 דולר, כך לפי דיווח של אתר CNBC הערב (ה').

 

ההנפקה הגדולה בהיסטוריה יוצאת לדרך

סעודיה אישרה: החברה הרווחית בעולם הופכת לציבורית

 

למעשה, ההנפקה הגדולה בהיסטוריה הסתיימה בשלב המוסדי בביקושים הגדולים פי 3 מההיצע. סך הביקושים להנפקה המיוחלת עמדו על 50.4 מיליארד דולר, כך לפי הבנקים המלווים אותה. ארמקו מסרה בעבר ש-0.5% מהמניות שיונפקו יוקצו למשקיעים פרטיים ו-1% למוסדיים. ההקצאה למוסדיים עומדת על 2 מיליארד מניות.

 

סעודיה נאלצה להסתמכך בעיקר על משקיעים מקומיים, לאחר שביטלה את המצגות למשקיעים בלונדון ובניו יורק בשל עניין מועט יחסית בשווקים הבינלאומיים. אלן ואלד, נשיא חברת Transversal Consulting, תיאר את ההנפקה כ"ניצחון חלול".

 

לדבריו, "הביקוש המקומי ממשקיעים פרטיים לא היה גבוה כפי שהסעודים קיוו. ההשקעות היו כמעט אך ורק מקומיות ולא משכו כסף מחוץ לאזור וביקושי היתר לא היו משמעותיים. בדרך כלל רוב ההנפקות הראשוניות לציבור זוכות לביקושי הגדולים פי כמה, והממשלה היתה צריכה ליצור ביקושים, אפילו מצד סעודים".

 

ארמקו, ששואבת 10% מתפוקת הנפט העולמית משדות הנפט העצומים המצויים מתחת למדבריות המדינה, מהווה את עמוד השדרה של היציבות הכלכלית והחברתית של סעודיה. ההנפקה היא חלק מרכזי בחזונו של הנסיך מוחמד לשנות עד 2030 את הכלכלה הסעודית ולנתק את תלותה בייצוא נפט. ההכנסות מההנפקה אמורות לשמש בידי קרן השפע הסוברנית של המדינה, ולהגדיל מאוד את השפעתה.

 

The Aramco facility  (Photo: Reuters)
חברת ארמקו הסעודית(Photo: Reuters)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: Reuters
חברת ארמקו הסעודית
Photo: Reuters
מומלצים