שתף קטע נבחר

השיגור מפלמחים - חיזוק להרתעה מול הגרעין האיראני

ניתן להעריך שהניסוי שנערך הבוקר בבסיס פלמחים נועד לבחון מערכות הנעה של טילי קרקע-קרקע בליסטיים שנדרשים לכוח דחף רב. ייתכן כי מדובר במערכת של הטיל "יריחו 3" המסוגל לשאת ראש קרב גרעיני והמהווה חלק ממערך ההרתעה מול איראן

שיגור המנוע הרקטי הבוקר (יום ו') מבסיס פלמחים נועד כנראה לבדוק מערכות הנעה של טילי קרקע-קרקע בליסטיים שעל פי פרסומים זרים נמצאים ברשות ישראל - וייתכן כי מדובר במערכת של טיל "יריחו 3". לפי הודעת משרד הביטחון, הניסוי בוצע כמתוכנן ומכאן שהניסוי הצליח. מבלי לפרט, ניתן להעריך שמשמעות הניסוי היא חיזוק כושר ההרתעה האסטרטגי של ישראל - בעיקר מול איראן.

 

 

ניסוי שכזה נועד כאמור לבחון מערכות הנעה של טילי קרקע-קרקע בליסטיים שעל פי פרסומים זרים נמצאים ברשות ישראל. טילים אלו נדרשים לכוח דחף רב כדי לצאת אל מחוץ לאטמוספירה ולשאת ראש קרב גדול. ניסוי דומה נערך לפני כשנה וחצי. אז פורסם בדיווחים זרים כי מדובר בטיל "יריחו 3" שהטווח שלו הוא יותר מ-2,000 ק"מ והוא מסוגל לשאת ראש קרב גרעיני במשקל של טונה ויותר. "יריחו 3" מסוגלים לשאת ראשי קרב גרעינים והם חלק ממערך ההרתעה הגרעיני של ישראל בעיקר נגד תוכניות איראן להתחמש בנשק אטומי. מלשון הודעת משרד הביטחון, ניתן להעריך שהניסוי הצליח. היה הכרח לפרסם את דבר הניסוי כי השיגור נראה למרחק של קילומטרים רבים.

שיגור מפלמחים הבוקר (צילום: אלי זגרי)
השיגור מפלמחים הבוקר(צילום: אלי זגרי)

שיגור מפלמחים הבוקר (צילום: בועז קריספין)
ייתכן שמדובר במערכת של "יריחו 3"(צילום: בועז קריספין)

שיגור מפלמחים הבוקר (צילום: חיים לוק)
הוכחת יכולת שיגור (צילום: חיים לוק)

שיגור מפלמחים הבוקר (צילום: טלי אורפלי )
חיזוק להרתעה מול איראן(צילום: טלי אורפלי )

שיגור מפלמחים הבוקר (צילום: ירון ברנר )
השיגור נראה למרחק רב(צילום: ירון ברנר )
 

בהודעת משרד הביטחון נאמר כי "מערכת הביטחון ביצעה ניסוי שיגור של מערכת הנעה רקטית מבסיס במרכז הארץ. הניסוי נקבע מראש ובוצע כמתוכנן". בישראל מחזקים את מערך ההגנה, אך בצד זאת גם את ההרתעה באמצעות הוכחת יכולת לפגוע במטרות בטווחים רחוקים שבאה לידי ביטוי בניסוי הבוקר.

 

ב"ניו יורק טיימס" דווח אתמול מפי גורמי מודיעין וצבא אמריקניים כי איראן מעבירה לעיראק בחשאי טילים שיכולים לפגוע בישראל ובסעודיה. לפי הגורמים, איראן ניצלה את הכאוס בעיראק כדי לבנות לעצמה מאגר סודי של טילים בליסטיים לטווח-קצר. טהרן משתמשת במיליציות שיעיות עיראקיות כדי להזיז את הטילים ממקום למקום ולהסתיר אותם.

 

בחודשים האחרונים מזהירים גורמים בישראל ובמערב שאיראן נעשית נועזת יותר ויותר בפעולותיה ומותחת את הגבולות עוד ועוד, והעדות המובהקת ביותר לכך הייתה מתקפת הטילים על מתקני הנפט בסעודיה בספטמבר. 

 

ערוץ הטלוויזיה "אל-חורה", שמשדר מארצות הברית, דיווח הבוקר על אופן העברת טילים בליסטיים מאיראן לעיראק. מקור ביטחוני בכיר בעיראק סיפר כי הטילים מועברים באמצעות כלי רכב ששייכים לגוף צבאי הקשור למשרד הפנים בבגדד. לדבריו, "כלי רכב של המשטרה הפדרלית בעיראק, שמאוישים בגורמי ביטחון עיראקים ואנשי מיליציה הקשורה לאיראן, מעבירים את הטילים האיראניים למחוז דיאלא - ומשם למחסני אמל"ח ששייכים למיליציה עיראקית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי זגרי
השיגור מבסיס פלמחים כפי שנראה הבוקר
צילום: אלי זגרי
מומלצים