שתף קטע נבחר

האב נדחה – הבת תלמד קרוב יותר לבית אמה

בני זוג גרושים חולקים משמורת על בת 7 ובן 5. האם, שעברה מהיישוב שבו התגוררו, רשמה את הבת לביה"ס סמוך אליה, וגם ניצחה במאבק המשפטי

בית הדין הרבני באשקלון הכריע לאחרונה בסכסוך בין הורים גרושים לגבי המקום שבו תלמד בתם בת ה-7, והורה על העברתה לבית ספר חדש, הקרוב יותר לבית האם. הדיינים - הרב מאיר כהנא, הרב שלמה צרור והרב דניאל גודיס - קיבלו את עמדת האם שלפיה טובת הילדה להיות בקרבתה וללמוד בבית הספר שאליו עברו החברות שלה, ושאחיה הקטן ילמד בו בשנה הבאה. בכך נדחתה תביעתו של האב להשאיר את הילדה בבית הספר הישן, שבקרבת ביתו.

 

בני הזוג התגרשו לפני כמה חודשים. בהסכם הגירושין נקבעה משמורת משותפת על שני ילדיהם (בני 7 ו-5), והסדרי השהות חולקו כך שהילדים ישנים אצל האם שלושה לילות בשבוע ואצל האב שניים וכל סוף שבוע שני. לאחר הפרידה נשאר האב ביישוב שבו גרו יחד ואילו האם עברה ליישוב אחר במרחק 25 קילומטר.

 

בשנה שעברה למדה הילדה בבית ספר ביישוב קרוב לבית האב, אך השנה רשמה אותה האם לבית ספר חדש שנבנה בקרבת ביתה. האב, שהתנגד למעבר, הגיש באמצעות עו"ד אביטל אדרי-כהנא תביעה שבה טען כי טובת הילדה להישאר בבית הספר שבו לומדים הילדים מהיישוב שבו גדלה, במיוחד כשהמשמורת משותפת ואין סיבה להעדיף את בית הספר הקרוב לבית האם. לדבריו, האם ביצעה את המעבר כדי להרחיק ממנו את הילדה וליצור ניכור הורי.

 

האם טענה מנגד באמצעות עו"ד עודד הכהן שכל חברות הכיתה של בתה עברו לבית הספר החדש. בנסיבות אלה השארתה בבית הספר הקודם עם ילדים מכיתה אחרת יגרום לה טלטלה מיותרת. לדבריה, הגיוני יותר שבתה תתחנך בבית ספר קרוב לביתה מאחר שהיא שוהה אצלה יותר לילות בשבוע ובשנה הבאה גם אחיה הקטן ילמד בבית הספר החדש – ויש חשיבות פרקטית ופסיכולוגית ששניהם ילמדו באותו מקום.

 

עוד נטען כי ממצאי תסקיר שנערך על המשפחה מעידים שהאב גורם בעצמו לריחוק הילדים משום שהוא מערב אותם בסכסוך ולא קשוב לצרכיהם.

 

הדיינים כהנא, צרור וגודיס הבהירו כי השיקול המרכזי הוא טובת הילדה ולא זכויות ההורים. בהקשר זה, הנחת הבסיס במשפט העברי היא "טובת הבת אצל אמה".

 

"ראיית טובת הילדה בטווח הארוך, כשהיא מרגישה נוח לשתף את אמה ב'שאלות של בנות', הקשורות לחיי החברה ולמקום הלימוד, נותנים עדיפות בסיסית לקביעת מקום החינוך והסביבה החברתית, בסביבתה של האם, כל עוד לא התרשם בית הדין באופן ברור שטובת הילדה היא אחרת במקרה שבפניו", נכתב.

 

הדיינים הוסיפו כי עקרון זה חל גם כאשר המשמורת משותפת, אם כי צוין שההכרעה "דקה מאוד" מאחר שחשוב שהילדה תהיה בקשר חם וקרוב עם שני ההורים ותתחבר עם הילדים בשני היישובים.

 

ברמה המעשית נקבע שיש עדיפות לבית הספר החדש, וזאת לנוכח הנתונים שהציגה האם לגבי חברותיה של הילדה, מספר הלינות בביתה ואחיה הקטן. הדיינים קראו להורים לעצור את המאבקים המשפטיים המיותרים שמשפיעים לרעה על הילדים וחייבו אותם לפנות בדחיפות להדרכה הורית.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האב: עו"ד אביטל אדרי-כהנא
  • ב"כ האם: עו"ד עודד הכהן ממשרד הכהן, דבל, ספרבר
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים