שתף קטע נבחר

נחשף: מרגלים רוסים פועלים מהרי האלפים

באירופה מעריכים שהמרגלים מיחידת העילית של רוסיה יוצאים לפעולות חשאיות מאזור הוט-סבואה, בהרי האלפים הצרפתיים. בין הסוכנים ששהו באזור: השניים שניסו לחסל את סרגיי סקריפל בבריטניה

מרגלים מיחידת העילית של המודיעין הצבאי של רוסיה, שבין השאר אחראית לניסיון ההתנקשות במרגל סרגיי סקריפל, השתמשה באזור בהרי האלפים הצרפתיים כבסיס האם שלה. כך נחשף השבוע בעיתון הצרפתי "לה מונד".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

"השתמשו באזור כבסיס האם במבצעים חשאיים" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"השתמשו באזור כבסיס האם במבצעים חשאיים"(צילום: shutterstock)

העיתון הצרפתי דיווח שהחשיפה הייתה במהלך חקירה של אנשי מודיעין מבריטניה, שווייץ, צרפת וארה"ב. החקירה עסקה ב-15 חברים של יחידת 29155 מסוכנות הריגול הצבאית GRU. אותם מרגלים נסעו ברחבי אירופה בין 2014 ל-2018.

 

בשלב מסוים כל המרגלים הגיעו לאזור הוט-סבואה בדרום מזרח הרי האלפים הצרפתיים. הם הגיעו לעיירות שאמוני, אוויאן ואנמאס, שקרובות לגבולות עם שווייץ ואיטליה. "לה מונד" פרסם רשימה של 15 חברים ביחידה, תוספת של חמישה שמות לרשימה שכבר פורסמה באתרי התחקירים Bellingcat ו-The Insider.

בריטניה אלכסנדר פטרוב רוסלן בושירוב צו מעצר הרעלת סרגיי סקריפל רוסיה ()
שני הנאשמים בניסיון החיסול של סקריפל
 

שירותי המודיעין המערביים החלו את החקירה אחרי ניסיון ההרעלה של המרגל הרוסי סרגיי סקריפל ובתו יוליה, בעיירה סולסברי באנגליה במרץ 2018. בריטניה ובעלות בריתה האשימו את הקרמלין בניסיון התנקשות. רוסיה הכחישה את הטענה הזאת. היחידה שלכאורה אחראית להרעלת סקריפל ובתו יוליה הייתה פעילה גם בבולגריה, מולדובה ומונטנגרו.

 

לפי "לה מונד" חלק מהמרגלים הגיעו לאזור הוט-סבואה בצרפת שוב ושוב. אחרים היו שם רק פעם או פעמיים. אחת האפשרויות שעלו בחקירה היא שהמרגלים מאמינים שאם הם יבקרו באזור ויהיו בו במשך תקופה הם לא יעוררו חשד לפני שימשיכו לבצע את המשימות שלהם. בין המרגלים הרוסים שנשארו באזור הוט-סבואה היו שני המרגלים שהואשמו בהרעלת סקריפל ובתו, והשתמשו בשמות הבודיים אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושירוב.

גרמניה ברלין חיסול התנקשות גאורגי ש לחם במלחמת צ'צ'ניה ()
גרמניה חושדת: רוסיה מעורבת ברצח בלב ברלין
 

שירותי המודיעין של המערב לא מצאו עד כה כלי נשק או פריטים אחרים שהמרגלים השאירו מאחור כשעזבו את צרפת. עם זאת יש פירוט לגבי המסעדות שבהם אכלו, החנויות שבהן קנו והבתים שבהם גרו בהוט-סבואה. "התרחיש הסביר ביותר הוא שהם השתמשו בהוט-סבואה כבסיס אם לכל המבצעים החשאיים של יחידה 29155 באירופה", צוטט ב"לה מונד" בכיר במודיעין הצרפתי.

 

הפרסום ב"לה מונד" מגיע בשבוע שבו גירשה גרמניה שני דיפלומטים רוסים, אחרי חוסר שיתוף פעולה בחקירת הרצח של אזרח גיאורגי הקיץ בברלין. בגרמניה חושדים שמדובר בהתנקשות שתכננה רוסיה. הנרצח לחם נגד הכוחות הרוסיים במלחמת צ'צ'ניה השנייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"השתמשו באזור כבסיס האם במבצעים חשאיים"
צילום: shutterstock
מומלצים