שתף קטע נבחר

כך הפכה חיפה 'למסעדה' לחזירי בר

חזירי הבר בחיפה נכנסים לשכונות העיר כדי למצוא מזון קל להשגה במקום לחפשו בטבע. התוצאה: יותר חזירים משוטטים ברחובות. רשות הטבע והגנים קוראים לצמצם את תופעת האכלת חיות המחמד בחוץ ולהגדיל את כמות פחי האשפה הסגורים. "ליצור מצב בו אסור להאכיל בחוצות העיר ולפזר אוכל בחוץ", אומר אקולוג מחוז צפון ברשות

 

 

בחודשים האחרונים מתרבות התצפיות על חזירי בר המשוטטים ברחובות חיפה, ביניהם אמהות עם גורים, משפחות עם פרטים צעירים וזכרים גדולים.

 

חלק מתושבי העיר מתלוננים כי עם כניסת חיות הבר אל מרחבי השכונות, החזירים מאיימים על שלום התושבים.

 

חזירי בר (צילום: shutterstock)
חזירי בר, חתולי רחוב וחיפה(צילום: shutterstock)

 

 

 

לדברי עמית דולב, אקולוג מחוז צפון, רשות הטבע והגנים מדובר "בחיית בר שנמצאת פה הרבה מאוד שנים, ומחפשת בעיקר מה שמעניין אותה, מזון. אני מבין לחלוטין את התושבים, ואני חושב שהתמונה שאתם מראים מראה היטב שהחזירים לא מעוניינים בנו. אנחנו ממש לא מעניינים אותם. הם נכנסים לתוך השכונות בחיפה, כי זה כדאי להם. כי אנחנו כאנשים מספקים להם הרבה מאוד אוכל מאשר בטבע, ולכן הם באים".

 

זאת אשמתנו?

 

"בסופו של דבר החזירים מגיעים לאיפה שכדאי להם, איפה שהם יכולים לקבל מזון. וככל שאנחנו נצליח להיות יותר טובים בלצמצם את מקורות המזון ולהשפיע בצורה כזאת שיהיה להם יותר כדאי להיות בשטח הטבעי ופחות להיכנס ליישובים, הבעיה הזאת צפויה לקטון", הוא מסביר בראיון לאולפן ynet.

 

"אנחנו כתושבים, כמדינה, ככל שאנחנו נפעל ונעשה את השכונות שלנו והיישובים שלנו פחות אטרקטיביים, מבחינת מזון, החיות האלה פחות יכנסו. כאשר אנחנו נשאיר מזבלה פתוחה, פחי אשפה, מאכילים בין אם זה חיות בית או בין עם זה חזירים, הפכנו למצב שבו אנחנו בעיני החזירים מסעדה. מסעדה שהסיכוי הוא מאוד גבוה שכדאי להשיג בה מזון כמעט כל יום", הוא מפרט. "ויותר מזה, הם גם מתרגלים, הם פחות חוששים".

 

מהי דרך הפעולה?

 

"אני חושב שאחד הדברים הכי משמעותיים הוא לקחת וליצור חוסר מזון זמין, אומר פחי אשפה סגורים. ליצור מצב בו אסור להאכיל בחוצות עיר, אסור לפזר אוכל בחוץ, כי הדבר הזה יוצר מוקד משיכה. הם באים לאותם מוקדי מזון, וככל שאנחנו נבין את זה ונפעל בכיוון זה יקטן. זה קשור באחריות של הציבור, והכוונה מלמעלה, והדבר הזה יכול בפירוש להשפיע ובדרך כלל בטווח די מהר".

 

עד כמה מסוכנים החזירים לאדם?

 

"אני לא הייתי הולך ראש בראש מול חזיר. נראה לי שהראש לו יותר חזק. יש סיבה לחשוש. סיבה שלא חוששת מולך, תחשוש ממנה, ואני בהחלט לא רוצה לראות את החזיר בחצר שלי. ואני חושב שזה גם הגיוני לא לראות אותם ברחובות חיפה ובישובים אחרים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חזיר בר בחיפה
צילום: shutterstock
מומלצים