שתף קטע נבחר

התחבורה משותקת: מחאת הפנסיה בצרפת

רפורמת הפנסיה של מקרון הוציאה 800 אלף לרחובות ואיגודי עובדים הכריזו על שביתה. שיבושים קשים נרשמים כבר 4 ימים בתחבורה הציבורית: מספר הרכבות ירד למינימום, טיסות בוטלו. הממשלה לא מוותרת על הרפורמה, שלטענת המוחים תגרום להם לעבוד יותר ולקבל פחות כסף

 

איגודי עובדים בצרפת שיתקו גם היום (א') את התחבורה הציבורית. בעקבות שביתות ועיצומים ירד משמעותית מספר האוטובוסים והרכבות, והנוסעים סבלו מצפיפות גדולה. הסיבה לשיבושים הקשים היא רפורמת הפנסיה של הממשלה, שהוציאה לרחובות מאות אלפי מפגינים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הנשיא עמנואל מקרון, ראש הממשלה אדואר פיליפ והשרים הבכירים בממשלה יתכנסו הערב לישיבת חירום. הם ידונו ברפורמת הפנסיה שמרתיחה את איגודי העובדים. האיגודים טוענים שבגלל הרפורמה הם יאלצו לעבוד יותר, וכספי הפנסיה שלהם יצטמצמו.

צרפת מחאה שביתה מחאת פנסיה הפגנה פריז (צילום: MCT)
מחאת הפנסיה בפריז(צילום: MCT)
 

השביתות החלו ביום חמישי. המונים יצאו לרחובות בעקבות כוונת הממשלה ליישם שיטה אחידה לחישוב הפנסיה, על בסיס נקודות. בצרפת נזכרו בחורף של 1995. באותה שנה עיצומים של שלושה שבועות גרמו לממשלה לחזור בה ולבטל את המדיניות החברתית שתכננה.

 

מקרון רוצה להפוך את מערכת הפנסיה הצרפתית למודרנית יותר. הוא הבטיח בקמפיין הבחירות שלו שצרפת תהפוך למדינה עם בסיס פיננסי מוצק. המשימה הזאת דורשת לבצע שינויים כואבים במדינה שבה רבים מתלוננים על יוקר המחייה ועם הזמן יכולים להוציא פחות כסף.

צרפת מחאה שביתה מחאת פנסיה הפגנה פריז (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

השביתה בימים האחרונים היא מכה נוספת למקרון, נשיא לא פופולארי שהכעיס את הצרפתים בשנה שעברה כשהחליט להעלות את מחירי הדלק. מפגינים יצאו לרחובות ב"אפודים צהובים" בנובמבר אשתקד, ומאז התקיימו מדי שבוע הפגנות נגד מקרון והממשלה שלו. העלאת מחיר הדלק בוטלה בעקבות המחאה.

 

שביתת הענק גרמה לסגירת בתי ספר ביום חמישי, ולשיבושים קשים בתחבורה הציבורית בפריז בפרבריה בסוף השבוע. גם בערים גדולות אחרות נרשמו שיבושים. בעקבות השביתה העדיפו צרפתים רבים לקחת ימי חופש או לעבוד מהבית. לאחרים לא הייתה ברירה. הם נאלצו להצטופף ברכבות התחתיות וברכבות הפרבריות, שבעקבות השביתה מספרן ירד למינימום.

צרפת מחאה שביתה מחאת פנסיה הפגנה פריז (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

רכבת אזוריות ובינלאומיות, כולל "טאליס" ו"יורו סטאר", ספגו נזק קשה בשביתה. בימים הראשונים של השביתה בוטלו גם טיסות רבות. השביתות פגעו גם בתיירים בפריז. מוזיאון הלובר סגר חלק מחדרי התצוגה שלו. האופרה של פריז ותיאטראות בעיר ביטלו הופעות.

 

הכאוס אמור להמשיך מחר. שלושה איגודי רכבות גדולים קוראים להחמיר את המאבק לקראת שביתה כללית נוספת והפגנות ענק בשלישי. "בימים הקרובים אנחנו ממליצים להימנע מנסיעה בתחבורה הציבורית", נכתב באתר של חברת הרכבות, האוטובוסים והמטרו RATP. כעשרה מיליון בני אדם משתמשים בשירותי החברה במטרופולין של פריז כדי להגיע לעבודה מדי יום.

צרפת מחאה שביתה מחאת פנסיה הפגנה פריז (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

עשרה מ-16 קווי המטרו של RATP לא יפעלו, וארבעה יפעלו במתכונת מצומצמת. רק שני קווי מטרו, ללא נהג, יפעלו כרגיל. החברה חוששת מצפיפות גדולה בשעות העומס. גם בחברת הרכבות העירונית SNCF מזהירה מצפיפות "מסוכנת".

 

ראש הממשלה אדואר פיליפ אמר היום שהוא "נחוש" לבצע את הרפרומה, שמאחדת 42 צעדים לתוכנית כוללת. "אם לא נעשה היום את הרפורמה הרצינית, המתקדמת ומרחיקת הלכת הזאת, מישהו אחר יעשה משהו אכזרי מאוד מחר", אמר ראש הממשלה. פיליפ מתעקש שהרפורמה "תספק תוצאות חיוביות מאוד להרבה אנשים שסובלים מחוסר צדק במערכת הנוכחית", כולל נשים וחקלאים.

צרפת מחאה שביתה מחאת פנסיה הפגנה פריז (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

פיליפ מרטינס, ראש איגוד העובדים CGT, אמר שהוא וחבריו לא יעצרו עד שצרפת תבטל את הרפורמה. "אין בה שום דבר טוב", אמר מרטינס, שעומד בראש ארגון עובדים שנחשב ללוחמני. בסוף השבוע, כתוצאה מהלחץ הגדול ולקראת ישיבת החירום הערב, נפגשה הממשלה עם נציגי איגודי העובדים.

 

ז'אן פול דלבואה, האיש שהנשיא מקרון מינה כדי להוביל את רפורמת הפנסיה, אמור לחשוף מחר את תוצאות ההתייעצויות הממושכות שלו בנושא. הוא כבר הכעיס את האיגודים כשהציע לבטל את הטבות הפנסיה שמהן נהנים בין השאר עובדי התחבורה הציבורית, עובדי התחזוקה, הימאים, הנוטריונים ועובדי האופרה של פריז. ההצעה גרמה להמוני צרפתים – בהם נהגי רכבת, טייסים, עורכי דין, רופאים ושוטרים – להפגין בחודשים האחרונים.

מחאות אלימות בפריז  (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

לפחות 800 אלף צרפתים הפגינו בחמישי ברחבי המדינה, באחד באחד ממפגני הכוח הגדולים של האיגודים בעשור האחרון. בשבת 23,500 מפגינים – כולל אנשי "האפודים הצהובים" – מחו נגד האבטלה הגבוהה, יוקר המחיה וההכנסה הנמוכה.

 

השביתות של איגודי העובדים מטרידות את מנוחתם של העסקים בפריז ושאר מוקדי התיירות, בתקופה שלקראת חג המולד. בעלי החנויות בקניונים ובתי המלון חוששים שהשביתה תרתיע את התיירים, ותגרום לנזק קשה לעסקים בתקופה שנחשבת לעמוסה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
מחאת הפנסיה בפריז
צילום: MCT
מומלצים